Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zabytkowe kasztanowce

 2 dodane: 00:00, 12/07/09

tagi:raduniawałkasztanowce

Postanowiliśmy przyjrzeć się kondycji rosnących na wale kanału Raduni kasztanowców. Od kilku lat ich pnie były zawijane w specjalną folię, żeby zwalczyć toczące je szkodniki, ale nie tej wiosny...

Kasztanowce przy kościole św. Ignacego Loyoli
Kasztanowce przy kościole św. Ignacego Loyoli
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 2

Motyle – zabójcy kasztanów
Kanał Raduni wraz z rosnącymi na nim drzewami jest wpisany do rejestru zabytków. Został wybudowany w połowie XIV w. przez Krzyżaków. Zaopatrywał Gdańsk w wodę pitną, napędzał koła młynów, garbarni i olejarni na terenie Oruni i Gdańska. Rosnące na nim kasztanowce umacniają go oraz tworzą piękną aleję już prawie sto lat. W całej Polsce, w tym też w Gdańsku, od jakiegoś czasu kasztanowce cierpią z powodu inwazji szrotówka kasztanowcowiaczka. Ten motyl, a dokładnie jego larwy, niszczą liście kasztanowców, zapobiegają ich owocowaniu i osłabiają drzewa do tego stopnia, że te zimą często przemarzają. Co roku Zarząd Dróg i Zieleni owijał drzewa na wiosnę specjalnymi opaskami lepowymi, do których larwy zimujące w liściach przyklejały się i nie docierały do liści. W tym roku lepu na drzewach nie było, a ostatnia nawałnica dała się oruńskim kasztanowcom we znaki. Postanowiliśmy sprawdzić ich kondycję.

Nowoczesna kuracja
- W tym roku zastosowaliśmy po raz pierwszy nową metodę walki z szrotówkiem – uspakajają Ewelina Latoszewska i Arkadiusz Kołodziejski z Zarządu Dróg i Zieleni. - Iniekcję dopniową. W pniu robi się niewielkie dziurki i wprowadza preparat. Taka metoda nie powoduje uszkodzenia pnia i jest bezpieczna dla drzewa. Jest skuteczna przez trzy lata. W zeszłym roku testowaliśmy ją na 40 drzewach i wyniki testów były bardzo dobre. Tej wiosny zaszczepiliśmy większość oruńskich kasztanowców.

Instytucją odpowiedzialną za wał Raduni są Gdańskie Melioracje.
- W 2008 eksperci wyznaczyli drzewa słabsze, które wymagają specjalnego traktowania. W tym roku drzewom we znaki dała się pogoda. Silne wiatry podczas ostatniej nawałnicy połamały gałęzie – mówi Mariusz Gajdamowicz z Gdańskich Melioracji.

Pogoda pomaga drzewom
- Paradoksalnie tegoroczna pogoda, wykluczając ostatnią nawałnicę, kasztanowcom pomogła – tłumaczy dendrolog Czesław Hopa. - Brak upałów i deszcze spowolniły rozwój szrotówka. Drzewa najbardziej ucierpiały w zeszły roku i dwa lata temu podczas susz. Stan oruńskich kasztanowców nie jest zły w porównaniu z innymi gdańskimi drzewostanami.

W przyszłym roku powinna wystartować zapowiadana przez prezydenta Adamowicza przebudowa kanału Raduni. Nowy kanał będą dalej zdobić stare drzewa. Mamy nadzieję, że przynajmniej kolejne 100 lat.

Galeria artykułu

Kasztanowce przy kościole św. Ignacego Loyoli

Kasztanowce...

Niestety nie wszystkie wyglądają tak okazale

Niestety nie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

09:23, 16/07/09

najskuteczniejszym sposobem byłoby po prostu dbanie o porządek, Systematyczne grabienie liści na jesieni, i ich palenie skutecznie wyeliminowałoby szkodniki, ponieważ giną one tylko wysokiej temperaturze tzn. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:42, 14/07/09

ciekawe czy te zastrzyki podziałają, drzewa owijane lepami i tak miały brązowe liście...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:55, 13/07/09

dziękuję, ze i dla was drzewa stanowią wartość, przyglądałam się w zeszłym roku jak bardzo ucierpiały podczas suszy i przez szkodniki, cieszę się też z tego ze na wale na kasztanowcach zamontowano spora ilość ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA