Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 26/09/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Potrzebny Oruni, niezbędny Gdańskowi

 2 dodane: 11:45, 13/11/11

tagi:centrumCzerwony MostSandomierskazajezdnia

SKM, zajezdnia tramwajowa i dworzec autobusowy na terenie Oruni? Być może to, co teraz brzmi absurdalnie, już za kilkanaście lat stanie się faktem...

Potrzebny Oruni, niezbędny Gdańskowi
Potrzebny Oruni, niezbędny Gdańskowi
Fot. BRG

Fotografia 1 z 2

Na terenie wyłączonej z ruchu stacji kolejowej Gdańsk Południe ma powstać węzeł integracyjny „Czerwony Most”. Inwestycja obejmowałaby obszar od Zaroślaka, do ulicy Mostowej i rozciągałaby się aż do skrzyżowania Traktu Św. Wojciecha z ulicą Sandomierską.

Chociaż  zakłada się, że budowa ruszy najwcześniej za 10 – 15 lat, wiadomość ta już teraz wzbudza wiele emocji – zlokalizowany na Oruni węzeł będzie miał ogromne znaczenie dla całego regionu.

Zgodnie z „Planem zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego” z 2009 roku, znajdą się tutaj: przystanek kolei dalekobieżnej oraz metropolitalnej, przystanki autobusowe (linie miejskie oraz zamiejskie), tramwajowe, a także parkingi peryferyjne.

Jak przypomina Biuro Prasowe, pomysł inwestycji narodził się już w latach 90. ubiegłego stulecia, w odpowiedzi na prognozowane problemy komunikacyjne. Założenie, że budowa ruszy najwcześniej za 10 – 15 lat wynika po prostu z faktu możliwości inwestycyjnych Gdańska.

Co zmieni węzeł? – Czerwony Most będzie dla dzielnicy Gdańsk Południe podobnym funkcjonalnie węzłem komunikacyjnym jak rejon dworca Wrzeszcz dla Wrzeszcza, Zaspy i Piecek Migowo. Będzie to węzeł ułatwiający kontakt z obszarem całej metropolii i regionu. Według dostępnych prognoz ruchu i analiz funkcjonalno-przestrzennych węzeł ten jest Gdańskowi potrzebny – informuje Anna Dobrowolska z Biura Prasowego.

Co to znaczy dla Oruni? – Można sobie wyobrazić, że mieszkańcy okolic ul. Gościnnej będą dojeżdżali do węzła autobusem, a stamtąd np. do pracy w Gdyni. Takie skumulowanie środków transportu wiąże się ze zwiększonym hałasem, jednak okolice węzła "obudowane" zostaną hurtowniami, składami i sklepami, które będą skutecznie izolowały niedogodności"– zapewnia Dariusz Słodkowski, radny Platformy Obywatelskiej.

Radny zwraca także uwagę na regionalną rangę inwestycji. – Mimo, że projektowany węzeł komunikacyjny "Czerwony Most" znajduje się na terenie Oruni, to ma on znaczenie dla całego Gdańska. Tutaj będą się zbiegały cztery nowe drogi: Nowa 3 Maja, Nowa Cienista oraz Nowa Podmiejska i Nowa Sandomierska - w ciągu tej ostatniej przebiegać będzie linia tramwajowa od pętli przy ul. Sosnkowskiego. "Czerwony Most" będzie również węzłem kolejowym, do niego dociągnięta zostanie linia SKM – mówi.

Potrzeba realizacji projektu podkreślona została niezwykle wyraźnie w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Gdańsk”
z 2007 roku. Stwierdzono tam, że „Czerwony Most” ze względów ruchowych (obciążenie Traktu Świętego Wojciecha) jest niezbędny.

Galeria artykułu

Potrzebny Oruni, niezbędny Gdańskowi

Potrzebny...

Potrzebny Oruni, niezbędny Gdańskowi

Potrzebny...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.108.*

20:29, 24/11/11

SKM niedostępna dla Oruni "Dolnej". Może by tak szynobusy na tej bocznej trasie od Portu ? Przystanek nieopodal ul.Smętnej? Na torach korków nie ma a pociągi tam jeżdżą "raz na ruski rok". Niech kursuje nam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

dslodkowski

89.69.137.*

12:28, 23/11/11

Witam, odnosząc się do komentarzy. W tym miejscu nie warunków do mieszkania. Dzisiaj nie buduje się budynków mieszkalnych przy liniach kolejowych, w strefach podwyższonego hałasu. Miejsc do mieszkania na Oruni ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.174.80.*

14:19, 14/11/11

"już za kilkanaście lat" - śmiechu warte, ciekawe ile musiałoby być lat żeby napisać "dopiero"

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.219.57.*

19:23, 13/11/11

Drogi Panie Radny! Hałas "obudowany" hurtowniami,składami...czy Pan się słyszy!!! Proszę powiedzieć na Oruni nie ma miejsca dla mieszkańców!!! Tylko dlaczego?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

18:25, 13/11/11

Zamiast tego pomysłu była przewidywana nitka SKM na estakadzie od Sandomierskiej, wzdłuż Podmiejskiej, Małomiejskiej i Świętokrzyskiej w kierunku Kowal. Oczywiście w wyniku indolencji władz projekt skreślono i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.159.*

15:23, 13/11/11

piękne plany ale mało realne.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA