Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 26/11/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Prezydent Komorowski odsłoni pomnik na Oruni

 4 dodane: 17:22, 17/11/10

tagi:

25 listopada o godzinie 11:00 w Parku Oruńskim rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika Tatarów. Weźmie w niej udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Inwestycja ta budzi jednak emocje wśród niektórych mieszkańców Oruni.

Prezydent Komorowski odsłoni pomnik na Oruni
Prezydent Komorowski odsłoni pomnik na Oruni
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

Pomnik można oglądać w Parku Oruńskim już od tygodnia. Przedstawia tatarskiego Ułana na koniu.
- Ta postać symbolizuje wielu tatarskich żołnierzy, jacy stanęli do walki w szeregach Legionów Brygadiera, a późniejszego Marszałka, Józefa Piłsudskiego – mówi Waldemar Kowalski, osoba odpowiedzialna za organizację całej uroczystości, sympatyk tatarskiej kultury.- Warto wspomnieć, że choć byli w wielu oddziałach, to pierwszy Szwadron 13 Pułku Ułanów w całości składał się z Tatarów. Chwalebnym pozostaje też dla Tatarów zaufanie, jakim obdarzył ich Józef Piłsudski. Ceniąc ich wierność i oddanie, to spośród nich wybrał tych, którzy odpowiadali za jego ochronę – dodaje Kowalski.

Z inicjatywą budowy pomnika wyszli przedstawiciele Narodowego Centrum Tatarów. Zabiegali o tę sprawę od kilku lat.
- Szukaliśmy instytucji, które mogłyby wesprzeć nas projekt. Sprawa nabrała przyspieszenia pod koniec zeszłego roku. Będzie to jedyny pomnik Tatarów w Polsce – opowiada Jerzy Dżyrdżys Szahuniewicz, prezes Narodowego Centrum Tatarów Rzeczypospolitej, które mieści się w Parku Oruńskim.

Jaki koszt?
Pieniądze na budowę pomnika pochodzą z dwóch źródeł. 100 tysięcy złotych wyłożyła wspierana z ogólnopolskiego budżetu Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Najpierw trwały konsultacje odnośnie ostatecznej formy pomnika. Na początku tego roku etap rozmów się zakończył. Zdecydowaliśmy się przeznaczyć nasze środki na wykonanie w brązie odlewu całej figury – informuje Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego ROPWiM.

Do tej inwestycji „dorzuciła się” również gmina.
- Tatarzy zamówili sobie konia i postać z szabelką. Ale zapomnieli, że trzeba jeszcze to wszystko na czymś umieścić. Gmina wybudowała fundament i postument pomnika. Koszt tych prac szacujemy na 50 tysięcy złotych – mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dlaczego w tym miejscu?
Niektórym mieszkańcom Oruni nie podoba się lokalizacja pomnika. Przekonują, że „Tatar” powinien stać w innym miejscu Parku Oruńskiego.
- Osoba, która wybrała to miejsce na ustawienie pomnika, chyba nie zastanawiała się dłużej niż minutę. Przecież tam zimą tłumy dzieciaków zjeżdżają na sankach, latem grają w piłkę,  a w czasie festynu stoi wielka scena. Czy naprawdę to był taki kłopot, aby postawić go w innym miejscu? – pyta Mateusz Korsztun, 18-latek z ulicy Rubinowej.
- Ta górka była najlepsza do zjeżdżania. Pamiętam, że szalałem tutaj jako dzieciak. I ostatnio też często widziałem w tym miejscu pełno maluchów. Teraz z górki będą wjeżdżali prosto w pomnik. Ktoś znakomicie to ustawił – ironizuje Maciej Kochanowski, 23-latek, mieszkaniec ulicy Związkowej.

Plany i prestiż
Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się Szahuniewicz.
- Zanim ktoś powie coś takiego, warto byłoby, aby zajrzał do planów rewitalizacji Parku Oruńskiego. Tam jest wszystko wyjaśnione. Jest miejsce na nasz pomnik. Ale jest i miejsce na saneczkową górę. Dzieci będą zjeżdżać za przedszkolem. Ten pomnik nikomu nie będzie przeszkadzał – przekonuje.
- Mieszkańcy Oruni powinni spojrzeć na całą sprawę z szerszej perspektywy. To jedyny taki pomnik w tej części Europy Wschodniej. To znacznie podniesie prestiż tej dzielnicy – argumentuje Kowalski.

Prezydent Komorowski na Oruni
W Uroczystości odsłonięcia pomnika weźmie udział wielu znamienitych gości. Znajdzie się wśród nich Bronisław Komorowski – Prezydent RP (wraz ze swoją matką Jadwigą), który sprawuje Honorowy Patronat nad Uroczystością. 25 listopada w Parku Oruńskim
zobaczymy także m.in. delegacje Tatarów z Tatarstanu Federacji Rosyjskiej i Konsulów Generalnych Rosji, Białorusi i Ukrainy. Pełną listę gości znaleźć można na końcu niniejszego artykułu.

Trochę historii
Wspomniany w artykule Waldemar Kowalski przygotował krótką informację na temat stsounków polsko-tatarskich na przestrzeni dziejów.

„Tradycja wspólnej historii oręża polskiego i tatarskiego nawiązuje do wielu, niestety często już zapomnianych wydarzeń. Wśród kart dziejów polsko – tatarskich są m.in. zmagania z Zakonem Krzyżackim. W tym roku obchodziliśmy piękną 600- letnią rocznicę bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Niewielu pewnie pamięta, że u boku polsko – litewskich wojsk nie zabrakło Tatarów. Dowodził nimi osobiście Chan Dżelal Ed Din. Krwi tatarskiej nie zabrakło również w innych trudnych dla Polski momentach. Była w czasie Potopu Szwedzkiego, w licznych wojnach z Moskwą, czy też w trakcie Odsieczy Wiedeńskiej. Związani z Polską Tatarzy nie opuścili jej również we wrześniu 1939 r. Byli wśród zamordowanych w Katyniu. W szeregach polskich wojsk bili się na wszystkich frontach minionej wojny. Walczyli i ginęli m.in. pod Tobrukiem i pod Monte Cassino. Jak podkreślają osoby znające temat,  niezależnie od wyznawanej religii Tatar był zawsze gotów do śmierci za jego ukochaną Ojczyznę – Polskę.

Wieki wspólnych dziejów sprawiły, że wielu Tatarów osiedliło się na stałe na ziemiach polskich. Szczególnie dużo było ich na Kresach Wschodnich międzywojennej Rzeczypospolitej. Zgodne sąsiedztwo przerwała II Wojna Światowa. Dwa systemy totalitarne faszyzmu i stalinizmu z równą nienawiścią potraktowały na okupowanych ziemiach Polaków i Tatarów. Wielu nie powróciło z syberyjskich zsyłek, wielu innych rozstrzelano, bądź zakatowano w więzieniach i obozach koncentracyjnych.”

Lista gości

1)      Mustafa Dżemiliew – Przewodniczący Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego,

2)      Ribat Czubarow – Zastępca Przewodniczącego Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego,

3)      Remzi Ilyasov – Wiceprezydent Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego,

4)      Emirali Ablayew – Mufti Krymu,

5)      Tomasz Miśkiewicz – Mufti Rzeczypospolitej Polskiej,

6)      Rusłan Jesin  - Konsul Generalny Republiki Białorusi w Gdańsku,

7)      Włodzimierz Dubczok - Konsul Generalny Ukrainy,

8)      Siergiej Puczkow – Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej,

9)      dr Andrzej Kunert – Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk  i Męczeństwa,

10)  dr Jan Stanisław Ciechanowski - Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,

11)  prof. Marek Belka – Prezes Narodowego Banku Polskiego,

12)  Roman Zaborowski -Wojewoda Pomorski,

13)  Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego,

14)  Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska,

15)  Bogdan Oleszek – Przewodniczący Rady Miasta Gdańska,

16)   doc. dr inż. Andrzej Januszajtis - Obywatel Honorowy Miasta Gdańska,

17)  dr hab. Selim Chazbijewicz, prof. UWM – Uniwersytet Warmińsko Mazurski,

18)  dr Stanisław Dumin – Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie,

19)  Siergiej Sklarow – Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku,

20)  Piotr Hlebowicz – Przewodniczący Wydziału Wschodniego „Solidarności Walczącej”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria artykułu

Prezydent Komorowski odsłoni pomnik na Oruni

Prezydent...

Prezydent Komorowski odsłoni pomnik na Oruni

Prezydent...

Prezydent Komorowski odsłoni pomnik na Oruni

Prezydent...

Prezydent Komorowski odsłoni pomnik na Oruni

Prezydent...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (47)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

91.219.115.*

19:40, 10/04/13

Fajnie, że był Komorowski, a dał trochę cukierków chociaż ? :o

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:40, 27/11/10

lokalizacja- dramat. Ciekawa jestem w którym miejscu za przedszkolem będze górka saneczkowa?! To było najlepsze miejsce. Ale jak tak dalej pójdzie, to do prawdziwej śnieżnej zimy, niewiele zostanie z tego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:13, 27/11/10

...okazuje się, że na tym forum obowiązuje nie regulamin a cenzura (znikające komentarze), poprawność polityczna przede wszystkim ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:51, 27/11/10

..niestety to było do przewidzenia, już pomnik został uszkodzony, wstyd, tu pewnie monitorowanie by nie pomogło...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:54, 25/11/10

Myślę, że zamiast tego pomnika przydałby się w parku fajny plac zabaw dla dzieci. A nie kolejny postument.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:14, 25/11/10

Do "gość" z 24.11.2010r., godz. 23.38 - pozwól, że dla dla Twej wiadomości przytoczę treść art. 226 § 3 Kodeksu karnego. "Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:10, 25/11/10

tak to prawda mamy radnych ale większość z nich nie jest z Oruni i nie ma zielonego pojęcia że od wielu lat ta górka jest atrakcją mieszkańców Oruni...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:06, 25/11/10

bez sensu że ten pomnik postawili w tym miejscu wystarczyło postawic to 2 metry dalej. Gdzie byli radni się pytam??przecież to miejsce jest dla dzieci na zimowe atrakcje!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:34, 25/11/10

No to masz szczęście, że w pracy jesteś i jajami sobie nie porzucasz, bo cały park obstawiony i potraktowaliby cię jako teroryste powiązanego z talibami ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:38, 24/11/10

Wszystko fajnie ale prezydenta nie zdzierżę szkoda ze jestem akurat w pracy bo mam paletę jajek na zbyciu na takiego gnoja bym sobie nie żałował.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:31, 23/11/10

Doradca prezydenta Nałęcz otiera pomnik bolszewikom http://www.youtube.com/watch?v=ldD5SmdjhUU

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:38, 23/11/10

Już po wyborach. Prezydent nie przyjedzie!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:41, 23/11/10

i tak zniszcza ten pomnik gnoje typu jezyk

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:00, 22/11/10

Podczas stawiania pomnika nie omieszkałam powiedzieć pewnemu panu, który brał w tym udział, że zamiast pomnika przydałby się raczej plac zabaw dla dzieci, na to ów pan odrzekł, że pieniądze na plac zabaw są, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:03, 22/11/10

Ciekawe kto wydał zgodę na postawienie tego pomnika w parku Oruńskim, a tym bardziej w tym miejscu?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:15, 21/11/10

Fatalna lokalizacja pomnika.Jak tak ma wyglądać rewitalizacja Parku,to smutne.Wystarczy spojrzec na Potok Oruński-jak wygląda świeżo wyremontowane koryto po ostatnich deszczach-niedługo woda zabierze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:24, 21/11/10

Czy nikt nie zauważył błędu ortograficznego na tablicy pod pomnikiem? "Równierz"? Wstyd!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:42, 20/11/10

Byłem dzisiaj oglądać pomnik i uważam że nie będzie przeszkadzał tak bardzo w jeździe na sankach. Postawiono go na wysokości miejsca gdzie rowerzyści krosowi zrobili sobie skocznię.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:29, 20/11/10

W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i sprawił, że nie będzie szalonej jazdy na sankach między drzewami. Czyżby wszyscy zapomnieli o wypadku śmiertelnym właśnie na tym torze saneczkowym? Kapliczka na drzewie o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:40, 20/11/10

Chciałbym dodać parę słów na temat wkładu Tatarów na rzecz literatury polskiej. Henryk Sienkiewicz był potomkiem rodów tatarskich osiedlonych przez Króla Jana III Sobieskiego.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:28, 20/11/10

Mieszkam od czterech lat na Oruni. widzę, że tylko stowarzyszenia i organizacje coś robią na Oruni. Każdemu może się trafić jakaś gafa. Większość mieszkańców od razu narzeka i krytykuje. Oto ich wkład na rzecz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:41, 19/11/10

Zanim zabrało się dzieciom miejsce do zabaw zimowych trzeba było dać coś w zamian , wiem że to ma być w przyszłości, ale dzieci nie mogą czekać, jest jeszcze czas do zimy żeby wybudować nową górkę i przy okazji ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

04:39, 19/11/10

Nie chodzi o to, że ktoś coś ma coś do pomnika, czy do Tatarów, tylko o to, że się zaczyna wszystko od d*** strony. Trzeba było przed postawieniem pomnika przygotować nowy tor saneczkarski. Panowie Szahuniewicz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:21, 18/11/10

Lepiej się cieszyć, że Orunia będzie miała kolejny pozytywny obrazek, zamiast obrazków "grozy".

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

20:58, 18/11/10

Jaaa teraz dzicy tatarzy będą jeździć za dziećmi na koniach i im dokuczać :D hehehe

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:16, 18/11/10

Na samym początku Tatarzy mieli pretensje że Oruniacy im dokuczają i nawet mieli się z tego miejsca wynieść. Szkoda że tego nie zrobili, teraz by nie dokuczali malym Oruniakom.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:04, 18/11/10

napisze z kolegami petycje o pomniku jeżdże ta na sankach od 15 lat.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:56, 18/11/10

j Jestem mieszkanka Oruni ,tu spedzilam cale swoje zycie.Obserwowalam budowy ,przebudowy Parku,jego lepsze i gorsze chwile.Nasz Park to pluca Oruni i jej duma.Pamietam brame wjazdowa do parku ,pieknie utrzymany ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:11, 18/11/10

Dziś poszłam obejrzeć sobie pomnik. Jeden z panów, którzy też przyszli popatrzeć, zauważył pęknięcie na nodze konia. Pęknięcie poprzeczne prawie na całym obwodzie i odprysk, że prawie palec można tam włożyć. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:44, 18/11/10

dla osób które się wychowały w parku oruńskim ta górka była najlepszą zimową atrakcją. Szkoda ze akurat w tym miejscu musi powstac ten pomnik

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:09, 18/11/10

Ma przyjść do gim.10 na Gościnnen.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:36, 18/11/10

Może przy okazji wizyty odnowią elewacje przedszkola.

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

 

00:59, 18/11/10

Pani Beato. W Chinach malują a na Oruni...wymieniają nawierzchnię na Trakcie św Wojciecha i to aż do 23:00! ;]

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

23:41, 17/11/10

Forum jest dla każdego ale zrozumie Pani moją rekcję na polityków którzy nagle szaleją na forach internetowych :] oczywiście nie każdy ma intencje czysto promocyjne. Miłego pisania z użytkownikami MO także po ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Beata_Dunajewska

 

23:09, 17/11/10

Panie Łukaszu, czy są jakieś ograniczenia we wpisywaniu postów? Moje wpisy psują jakieś statystyki? Nie rozumiem tego? Czy moja obecność na tym forum jest czymś nagannym? Zarejestrowałam się, nie występuję ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:30, 17/11/10

Moim zdaniem wystarczyłoby nam 100 pracowitych Chinczyków i w pół roku dzielnica byłaby nie do poznania. Jeden warunek: robotników trzeba dobrze nakarmić, więc rolnicy z Olszynki muszą przerzuucić się na uprawę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

22:29, 17/11/10

Mam nadzieję że skończą się już te wybory i pani konto będzie tak samo aktywne jak było przed wyborami.

zgloś naruszenie
awatar

Beata_Dunajewska

 

22:04, 17/11/10

drogi Panie, niczego nie porównuję napisałam o przeszłości i przy okazji powiedziałam, że byłam świadkiem wizyty oficjalnej delegacji w Chinach nie jest to naśmiewanie się z odsłonięcia pomnika, a tym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

21:52, 17/11/10

p.B.Dunajewska porównywanie odsłonięcia pomnika do ChRL to chyba duża niewiedza i nagięcie z pani strony. Poza tym jest pani z Nowego Portu obecnie mieszka pani na ul. Gospody ( info za pani www) także słowo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Beata_Dunajewska

 

21:41, 17/11/10

Prezydent Komorowski na Oruni? A przewidziano zwiedzanie? W dawnych czasach to z takiej okazji trawniki malowali. W Chinach nadal malują a jak czegoś nie da się odnowić na czas to budują ogromny betonowy mur... ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:35, 17/11/10

Typowa polaczkowatość: stawiają całkiem ładny pomnik a wy narzekacie, że dzieci nie będą gdzie miały zjeżdżać. Mało górek?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:05, 17/11/10

Aj tam wymyslacie jak moje dzieciaki beda mialy problem z zabawa ta to pomyslowa mlodzierz za 100 zl przeniesie go w inne miejsce. A napewno znajdzie sie jeszcze kilku rodzicow ktorzy wspomoga to operacje ;D i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:54, 17/11/10

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

 

20:52, 17/11/10

Kiepska lokalizacja na ten pomnik,Związek Tatarów mógł postawić go bliżej swej siedziby.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:29, 17/11/10

Przecież pomnik miał stac w innym miejscu, między modrzewiami, na przeciwko domu tatarów, taka była znana lokalizacja.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:15, 17/11/10

Najpierw trzeba był pomyśleć o dzieciach wszak to waści panowie przyszłość narodu,

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

18:57, 17/11/10

Jak dla mnie pozytywnie, jeśli faktycznie jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzeni w zrewitalizowanym Parku Oruńskim i na następną zimę dzieciaki będą już miały gdzie zjeżdżać na sankach :) a na grę w ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA