Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 04/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Masala Soundsystem w Stacji Orunia

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 2 dodane: 16:03, 30/01/11

tagi:imprezaStacja OruniakoncertGAK

Wiele kultur, dużo energii, egzotyka i polityka. To i wiele więcej już w piątek 11 lutego o godzinie 20:00 w Stacji Orunia GAK przy ul. Dworcowej 9 podczas imprezy Masala Soundsystem.

źródło: gdansk.pl
źródło: gdansk.pl
Fot. gosc19.52

Fotografia 1 z 2

Bilety w przedsprzedaży w cenie 15zł (studencki) i 20zł (normalny). Od 2 lutego bilety będą droższe o 5zł. Wejściówki na imprezę można zakupić w Stacji Orunia (dni powszednie 11-18) oraz w Jadalni pod Zielonym Smokiem przy ul. Szerokiej 125 (codziennie 10-23).

Czym jest Masala Soundsystem? To kolektyw DJ'ów grający na swoich wielokulturowych imprezach tanecznych muzykę z regionów całego świata, wzmacniając ją antyrasistowskim przesłaniem, które jest integralna częścią twórczości grupy.

W roku 2002 Max Cegielski (Max), Rafał Kołaciński (Praczas), Tomek Szczeciński (Que Sabroso) i Maciek Szajkowski (Szaja) utworzyli „orientalny" kolektyw DJ'ski o nazwie Masala Soundsystem. Ich założeniem muzycznym była chęć zaprezentowania ludziom porywających, pełnych tanecznej energii dźwięków z różnych stron świata, właściwie nieobecnych w „szerokopasmowych" mediach. Założenie ideowe stanowiła chęć ukazania, że międzykulturowe różnice nie muszą być źródłem konfliktów - Mogą być podstawą fascynującego dialogu, takiego, jaki w czasie imprez Masala Soundsystem odbywa się na płaszczyźnie muzyki i zabawy.

Pierwsze imprezy Masala Soundsystem okazały się prawdziwym przebojem, co tylko zmotywowało twórców kolektywu do dalszego rozwoju i rozszerzania składu. Stopniowo pojawiali się w nim nowi członkowie, stanowiący ścisłą czołówkę w swoich dziedzinach - muzycy specjalizujący się w grze na orientalnych instrumentach, MC's nakręcający ludzi do zabawy, DJ'e / Turntabliści, orientalne tancerki czy VJ'e. Rosnąca zainteresowanie imprezami Masala Soundsystem sprawiło, że twórcy grupy coraz częściej myśleli o przygotowaniu i wydaniu w pełni autorskiego materiału.

W roku 2003 rozpoczęły się prace nad debiutancką długogrającą płytą Masali. Muzycznym przywódcą luźnego póki co składu zespołu został Praczas. Wspomagany konceptualnie przez pozostałych założycieli kolektywu a wokalno-instrumentalnie przez dotychczasowych muzycznych współpracowników i szereg znamienitych gości, skutecznie dowodził pracami nad albumem „Masala LP", który wydany został nakładem Home Appliance / Rockers Publishing pod koniec 2004 roku. Płytę promowały teledyski do dwóch singlowych utworów „Od Tarnobrzegu po Bangladesz" (gość. Mista Pita, Duże Pe & DJ Spox) oraz „XXI wiek" (gość. Kapela ze Wsi Warszawa). Album okazał się strzałem w dziesiątkę. Błyskotliwe połączenie tradycyjnych orientalnych instrumentów i technik wokalnych z nowoczesną elektroniką i rytmami w klimacie elektro / d'n'b / dancehall / reggae / dub, przyprawione gościnnymi występami i aktualnym, społecznym przekazem, pozwoliło stworzyć unikalną jakość, którą doceniły rzesze słuchaczy. Eklektyczny charakter twórczości Masali sprawił przy tym, że muzyka zespołu wymknęła się istniejącym kategoriom, trafiając do szerokiego spektrum odbiorców.

W 2005 roku wzmocniona sukcesem debiutanckiej płyty i koncertową energią (patrz poniżej) Masala wydała kolejny album. Tym razem była to nieco krótsza forma - Instrumentalna EP zatytułowana „Across the Wilderness", która zogniskowana była na spokojniejszym i bardziej refleksyjnym obliczu zespołu. Niesamowicie klimatyczne utwory rytmach dub / downtempo / trip hop, utrzymane przy tym w Masalowej stylistyce „nu orient", zaowocowały wydawnictwem na światowym poziomie, docenionym nie tylko przez krajowych słuchaczy (liczne propozycje re-edycji płyty poza granicami Polski).

W roku 2006 pełną parą postępowały prace nad kolejnym, jeszcze nie zatytułowanym długogrającym albumem Masali. Wydarzenia mające miejsce na krajowej scenie politycznej i ich liczne społeczne echa sprawiły jednak, że „z potrzeby serca i z obywatelskiego obowiązku" zespół postanowił zabrać muzyczny głos w sprawach dużo bliższych kulturowo i geograficznie niż Indie, Irak czy Sudan. Tak w ciągu trzech miesięcy powstała najnowsza maxi EP Masali, przewrotnie zatytułowana „Obywatele IV Świata", będąca swoistą refleksją na temat polskiego „tu i teraz". Druga długogrająca płyta Masali, ukazała się w 2008 roku.

Galeria artykułu

źródło: gdansk.pl

źródło:...

źródło: gdansk.pl

źródło:...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.206.213.*

12:22, 13/02/11

Nie ma komentarzy ? Zdumiewające, kiedy opowiadam znajomym z dzielni na jakich koncertach byłam w Dworku Artura, to się dziwią U nas? Niemożliwe! Słabo docierają informacje, ja wychodzę z założenia, że bliżej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń