Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 05/06/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Projekt "Oruńskie Lovestory": Romantyczny Park Oruński. Dawniej i dziś

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 1 dodane: 16:03, 23/08/16

tagi:

Jakie jest najbardziej romantyczne miejsce na Oruni? Wiele osób bez wątpienia odpowiada: Park Oruński. Przypominamy pokrótce historię tego zakątka, a w sukurs idzie nam artykuł profesora Jerzego Sampa. Tekst odnaleźliśmy w jednym z czasopism z 1973 roku!

Projekt
Projekt "Oruńskie Lovestory": Romantyczny Park
Fot. Zbyszek Petrak

Fotografia 1 z 1

Park Oruński to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w Gdańsku, który szczególnie w dobrą pogodę przyciąga wielu ludzi. Oruński zieleniec to idealne miejsce na spacery, i to również takie z trzymaniem za rękę i z mocno bijącymi sercami.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że Park to wymarzona „okoliczność przyrody” właśnie dla zakochanych. Oruniacy nie raz opowiadali nam o tutejszych randkach, czasem naprawdę romantycznych, niekiedy bardziej pikantnych, a czasami takich, które są przeznaczone tylko dla uszu dorosłych.

Elegancko ubrani zalotnicy przychodzili tutaj prosto z kościoła, siadali u wejścia do Parku, w pobliżu Kanału Raduni i czekali na swoje wybranki. Były spacery w alejkach, wyznania miłości, ale niekiedy dochodziło i do bójek między zazdrosnymi konkurentami.

Starsi mieszkańcy Oruni z pewnością pamiętają też często organizowane potańcówki w Parku Oruńskim. Była scena, orkiestra, ludzie doskonale się tam bawili.

Historię Parku opisywał też zmarły w 2015 roku profesor Jerzy Samp. Ostatnio natrafiliśmy na czasopismo „Litery” z 1973 roku i artykuł profesora: „Był sobie Park”.

Profesor pisze w nim: „Około roku 1600, a więc dziesięć lat po wydaniu przez magistrat gdański głośnej ustawy wprowadzającej zakaz noszenia przez oruńskie białogłowy jedwabnych kołnierzy i złotych pierścieni, teren dzisiejszego parku stał się własnością burmistrzów. Już na początku XVII wieku Gdańsk słynie z handlu nasionami i roślinami ogrodowymi (…) Z pomocy holenderskich ekspertów skwapliwie skorzystał w tym czasie kolejny burmistrz, Jan Czirenberg, który na terenie nowej rezydencji letniej, zgodnie z wymogami mody, urządza sobie wielki ogród”.

A sceneria tych ogrodów była naprawdę piękna. Profesor Samp przypomina XVII-wieczną relację francuskiego dyplomaty, który zawędrował w rejony dzisiejszego Parku Oruńskiego. W relacji tej jest mowa o łagodnych pagórkach, kwitnących drzewach i roślinach, spływających strumykach i stawach.

Trzeba przyznać, że takie widoki musiały skłaniać ku romantycznych uniesień: „są tam osobne kwatery kwiatowe, są tarasy i dróżki pod sznur wymierzone, są ścieżki i labirynty naturalne i pospolite”.

Jeżeli więc szukamy historii rodem z oruńskich lovestory, trzeba odnotować również i ogrody Czirenberga.

Parkiem zachwycano się także i w kolejnym wieku. W 1770 roku znany podróżnik szwajcarski, Jan Bernoulli pisał, że Anglicy mogą zazdrościć Gdańskowi tak uroczego i znakomitego pod wszelkimi względami obiektu. W swym artykule profesor Samp wylicza zachwyty Szwajcara: „Ciekawe ukształtowanie terenu, urozmaicenie powierzchni, szata roślinna i umiejętne wykorzystanie warunków hydrograficznych dodawało optymalnych wartości plastycznych, w wielu wypadkach korzystniejszych od tych, które posiada słynny Park Oliwski”.

Ozdobą parku były dwa stawy z licznie zamieszkującym ptactwem. U końca XVIII w. park zaczął zmieniać swoje oblicze. Założenia barokowe ustąpiły modnej wówczas stylizacji angielskiej. Park Oruński stał się jeszcze bardziej romantyczny i tajemniczy.

Aleje porosły bujną roślinnością. W dalszej części artykułu profesor pisze o XIX-wiecznych zniszczeniach Oruni, zdewastowaniu Parku, próbach jego rekonstrukcji i przekazaniu go miastu. Przypomina też wygląd Parku z lat 50. XX wieku, z jego bramą otoczoną żywopłotem i tablicą, którą informowała o wejściu na teren zieleńca.

A jakie Wy macie skojarzenia z Parkiem Oruńskim? CZEKAMY NA WASZE KOMENTARZE

Artykuł powstał w ramach organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności projektu "Zrozumieć Sierpień.

W ramach projektu, który umownie nazwać można "Oruńskie Lovestory", szukamy osób, które chciałyby nam opowiedzieć miłosne historie. Jak można się do nas zgłaszać?

Jest kilka opcji: 1. Piszcie do nas na Facebooku - na profilu MojejOruni możecie do nas wysłać wiadomość 2. Napiszcie nam maila: piotr.olejarczyk@gmail.com 3. Zadzwońcie: 519 196 481 (Piotr Olejarczyk).

Galeria artykułu

Projekt "Oruńskie Lovestory": Romantyczny Park Oruński. Dawniej i dziś

Projekt...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

91.235.231.*

15:07, 24/08/16

mamy piękny park

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/05 Ławostół, ława, stół - rozkładany (jasny kolor) Wymiary: ...»

• Wiecej ogłoszeń