Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 25/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Projekt, który zmienia życie oruniaków. "Warto przełamać wstyd i skorzystać z pomocy"

 1 dodane: 16:20, 24/04/18

tagi:

Z tego projektu skorzystać mogą m.in. osoby niepracujące, które chcą nauczyć się czegoś nowego i tym samym ponownie wrócić na rynek pracy. Dowodem, że to działa jest historia Anny Kuziak. 45-letnia orunianka przyszła do Gościnnej Przystani, tutaj uzyskała pomoc w przyjęciu na staż, a teraz nowy pracodawca oferuje jej płatne zajęcie na dwa lata. - Jestem bardzo szczęśliwa - mówi.

Projekt, który zmienia życie oruniaków.
Projekt, który zmienia życie oruniaków. "Warto
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O projekcie aktywizacji zawodowej i usług społecznych pisaliśmy już na portalu MojaOrunia.pl. - Mamy fundusze na staże, fundusze na szkolenia, środki na terapeutów. Osoba może liczyć na profesjonalne doradztwo zawodowe, ale też na wsparcie w sprawach urzędowych, czy prawniczych – mówiŁ Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani, i przedstawiciel Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Projekt, którego punktem dowodzenia jest Gościnna Przystań, wystartował rok temu i do tej pory skorzystało z niego kilkadziesiąt gdańszczan, w tym wielu oruniaków. Opróćz wspomnianych wyżej przez Kluza możliwości, do dyspozycji uczestników jest także prawnik, psycholog, ale też np. korepetytor.

Korzyści jest sporo, ale wiele zależy od determinacji samego uczestnika

Za ich usługi osoby biorące udział w projekcie nie płacą ani złotówki. - W naszym projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy Gdańska, osoby niepracujące - mówi Anna Adrian, która w projekcie zajmuje się m.in. doradztwem zawodowym.

Co ważne, projekt ma potrwać jeszcze cztery lata. I wciąż można do niego dołączyć. Korzyści jest sporo, ale co ważne, wiele zależy tutaj od samego uczestnika. Skupieni w projekcie specjaliści na pewno pomogą, ale to właśnie uczestnik musi wykonać najwięcej pracy.

W oruńskim projekcie osoby bierne zawodowo mogą liczyć m.in. na staże, dzięki którym mają szansę wrócić na rynek pracy i robić coś, co oprócz pieniędzy przyniesie im również satysfakcję.

Historia pani Anny, czyli jak można zmienić swoje życie

Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku 45-letniej orunianki, Anny Kuziak. - Całe życie pracowałam w sklepie, ale niedawno dość poważnie zachorowałam na nogi. Nie mogłam już pracować w tym zawodzie. Nogi odmawiały mi posłuszeństwa. Musiałam zrezygnować. Było ciężko - wspomina w rozmowie z nami.

Pani Anna chciała jednak dalej pracować. Zawsze marzyła o pracy z dziećmi, ale nie miała tutaj żadnego konkretnego doświadczenia. A pracodawcy, np. w przedszkolu, takiego doświadczenia wymagają.

- W oruńskim projekcie udało mi się dostać na staż do jednego z przedszkoli. To placówka na Oruni. Bardzo wiele podczas stażu się nauczyłam. Teraz dostałam informację, że mój pracodawca chce ze mną podpisać umowę na dwa lata. Jestem strasznie szczęśliwa, spełniło się moje marzenie - mówi nam orunianka.

Nowe staże i szkolenia. Gdzie szukać pomocy?

Jak się dowiedzieliśmy, w oruńskim projekcie istnieje szansa na uzyskanie stażu w takich zawodach jak: księgowa, pomoc przedszkolna, informatyk, pracownik gastronomii.

Aktualnie dostępne są również bezpłatne szkolenia m.in. z umiejętności obsługi wózków jezdniowych i rusztowań budowlano-montażowych.

Każdy kto chciałby wziąć udział w projekcie, może przyjść do Gościnnej Przystani (Gościnna 14) i na miejscu uzyskać więcej informacji. Może też zadzwonić do Domu Sąsiedzkiego pod numer - 58 304 99 56 w godz. 8.00-16.00.

- Wszystkim, którzy się wahają, mogę powiedzieć, że naprawdę warto przełamać wstyd i skorzystać z pomocy specjalistów. Nigdy nie jest za późno, by zmienić coś w życiu - puenuje pani Anna.

Galeria artykułu

Projekt, który zmienia życie oruniaków. "Warto przełamać wstyd i skorzystać z pomocy"

Projekt, który...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń