Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 14/06/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Premiera Oruńskiego Teatrzyku Szydełkowego!

 1 dodane: 12:11, 30/05/19Artykuł Czytelnika

tagi:

1 czerwca o godz. 18.00 Stacja Orunia zaprasza na spektakl jakiego jeszcze na Oruni nie było!

Premiera Oruńskiego Teatrzyku Szydełkowego!
Premiera Oruńskiego Teatrzyku Szydełkowego!
Fot. mat.pras

Fotografia 1 z 1

Zapraszamy na  (prawdopodobnie) pierwszą w historii premierę spektaklu szydełkowego! 1 czerwca o godz. 18.00 w ogródku przy Parku Schopenhauera (na tyłach Stacji Orunia)  wystąpi Oruński Teatrzyk Szydełkowy. Wystawi teatralną opowieść z udziałem pacynek i aktorów  pt. „O czym szumią drzewa w Parku Oruńskim”.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy. Liczy się kolejność zgłoszeń.


Cała scenografia, pacynki, stroje dla lalek oraz dla aktorów pokazane na scenie są w całości  wykonane ręcznie przez mieszkanki Oruni. W większości na szydełku…ale nie tylko! Liderka i pomysłodawczyni, Lucyna Korytowska wpadła na niezwykłym pomysł, aby konstrukcję dla teatrzyku zbudować z rur PCV! Tak, tak! Tych samych, które zwykle służą do naszych umywalek.

Proces twórczy trwał ponad 5 pięć miesięcy, jeśli nie liczyć wcześniejszych prac koncepcyjnych. Spektakl ma charakter międzypokoleniowy, bo do szydełkujących seniorek i konstruujących obudowę seniorów dołączyło młodsze pokolenie. Oruński Teatrzyk Szydełkowy jest owocem ich wspólnej pracy. Liderką grupy jest orunianka Lucyna Korytowska. Dobrym duchem wspierającym przedsięwzięcie  – Aleksandra Abakanowicz, do niedawna animator kultury w Stacji Orunia. Spektakl wyreżyserowała Monika Jarząbek, z wykształcenia teatrolog i pedagog teatralny, a na co dzień kierowniczka Stacji Orunia.

Sztuka powstała na podstawie autorskiej „Legendy  o oruńskiej syrenie i zatrzymanym czasie”. Stworzył ją profesor Jerzy Samp, pierwszy laureat medalu Kawalera Oruńskiej Syrenki przyznawanego m.in. za popularyzację wiedzy o dzielnicy i wkład w rozwój miasta. Legenda nawiązuje do wydarzeń z roku 1734,  kiedy gdańszczanie bronili króla Stanisława Leszczyńskiego przed wojskami rosyjsko-saksońskimi. Utwór pochodzi ze zbioru  „Legendy Gdańskie” wydanego w 1992 roku przez Oficynę Wydawniczą Graf.

Oruński Teatrzyk Szydełkowy jest dziełem mieszkanek  i  mieszkańców dzielnicy. Ich historia sięga 2016 roku, kiedy powstał projekt ZDolna Orunia aktywizujący utalentowanych oruniaków. Stworzyły go Lucyna Korytowska – tutejsza seniorka oraz Aleksandra Abakanowicz, ówczesna pracownica Stacji Orunia. Pokłosiem projektu było wytworzenie się grupy Oruńskich Szarpidrutek , które od 3 lat co tydzień spotykają się w Stacji Orunia, aby we wspólnym gronie rozwijać pasję jaką jest szydełkowanie. Oruńskie Szarpidrutki mają na swoim koncie wcześniejsze działania społeczne. Jednym z nich było własnoręcznie wykonanie przez orunianki specjalnych szydełkowych ośmiorniczek. Zostały one przekazane na rzecz wcześniaków, przebywających w szpitalnych inkubatorach.

Rezerwacje miejsc:
Stacja Orunia GAK ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
Telefon: 58 306 66 76 wew. 36, 37
e-mail: stacjaorunia@gak.gda.pl


Projekt „Oruński Teatrzyk Szydełkowy” został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę ”.

Galeria artykułu

Premiera Oruńskiego Teatrzyku Szydełkowego!

Premiera...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń