Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 18/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nad Kanałem Raduni usychają niektóre kasztanowce. Czy miasto wybuduje system nawadniania?

 1 dodane: 15:39, 21/08/19

tagi:

- W ostatnich latach zostało wyciętych 31 drzew na wale Kanału Raduni - informują nas przedstawiciele Gdańskich Wód. Nowych nasadzeń jest tutaj zdecydowanie mniej, a te, które posadzono będą mniejsze od kasztanowców. Wciąż nie wiadomo też (mimo że mówi się o tym od lat), dlaczego kasztanowce tutaj usychają - miasto nie podaje nam takiej odpowiedzi. Sytuację ma poprawić nowy system nawadniania, ale na ten moment nie ma na to pieniędzy.

Nad Kanałem Raduni usychają niektóre kasztanowce. Czy miasto wybuduje system nawadniania?
Nad Kanałem Raduni usychają niektóre kasztanowce.
Fot. Leszek Wincełowicz

Fotografia 1 z 1

Już kilka lat temu alarmowaliśmy, że kasztanowce nad Kanałem Raduni usychają.

Trójmiejski botanik Michał Buliński w rozmowie z nami przekonywał, że przyczynę usychania kasztanowców można upatrywać w modernizacji Kanału Raduni. - Struktura nowego obiektu zmieniła stosunki wodne pod ziemią. Wkopane głęboko larseny (ściany oporowe, które umacniają Kanał Raduni – przyp. red.) i ścisłe zabetonowanie koryta odcięło wody powierzchniowe i podziemne, powodując ich obniżenie.

Pięć lat później nie ma ani jasnych odpowiedzi, ani systemu nawadniania

Inspektor z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku Bogdan Ciecholewski przyznawał w skierowanym do nas mailu. - Niestety mogą mieć rację biolodzy, ale nie muszą. To był wyjątkowo suchy rok i jest jeszcze szrotówek kasztanowcowiaczek (szkodnik, który atakuje drzewa - przyp. red.).

Społecznicy postulowali o analizę dendrologiczną, która wskaże, dlaczego drzewa usychają nad Kanałem Raduni. Z kolei przedstawiciele WUOZ mówili o konieczności budowy systemu nawadniania dla kasztanowców.

Pięć lat później wciąż nie wiadomo oficjalnie, dlaczego drzewa usychają. Nie ma też systemu nawadniania.

Z wału Kanału "zniknęło" 31 drzew

Są za to kolejne wycięcia kasztanowców. W ostatnich latach znad Kanału "zniknęło" 31 drzew, z tego pięć - w sierpniu tego roku. W sprawie ostatniej wycinki rzecznik Gdańskich Wód Agnieszka Kowalkiewicz potwierdza nam, że przyczyną usunięcia drzew było "ich zamieranie w wyniku posuszu na średnim poziomie 70-80 procent".

Dlaczego kasztanowce usychają? Kowalkiewicz mówi, że wykonana analiza dendrologiczna nie odpowiada na to pytanie, a w dokumencie znajdziemy po prostu informacje na temat liczby i stanu drzew, a także zalecenia na temat utrzymania kasztanowców nad Kanałem Raduni.

Kasztanowce usychają, są też "w złym stanie zdrowotnym"

Co było przyczyną wcześniejszych wycinek, podczas których wał Kanału Raduni stracił 26 drzew? W odpowiedzi rzecznik Gdańskich Wód przesyła nam korespondencję z Radą Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce".

W piśmie z kwietnia 2018 roku GW przyznaje, że przeznaczone do usunięcia są w "złym stanie zdrowotnym".

I dalej: Aktualny stan zdrowotny - infekcja grzybowa, martwica miazgi, ubytki kominowe, a także stan techniczny - drzewa martwe i zamierające (...)".

Na system nawadniania potrzeba 700 tysięcy złotych. Co zrobi miasto?

Wciąż na odcinku od Zaroślaka do granicy Gdańska z Pruszczem jest ponad 700 drzew. Kowalkiewicz zapewnia, że w najbliższym czasie nie ma konieczności wycinki kolejnych kasztanowców.

Przyznaje jednak, że "w trosce o pozostały na wale drzewostan spółka stara się o środki finansowe na przeprowadzenie inwestycji poprawiającej warunki bytowe dla drzew". Mówiąc prościej, Gdańskie Wody proszą miasto, by wybudowało naziemny sytem nawadniania Kanału Raduni.

W czerwcu GW wysłały wniosek o wpisanie takiej inwestycji do Bazy Priorytetów Miasta. Na ten moment zielonego światła na budowę sytemu nie ma, bo problemem są pieniądze. Koszt stworzenia takiego systemu nawadniania nad Kanałem Raduni urzędnicy szacują na około 700 tys. zł.

Nowych nasadzeń nie jest za dużo. GW miało też inny pomysł

O przeprowadzenie takiej inwestycji apelują też lokalni radni dzielnicy. Szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" wysłała w tej sprawie szereg pism, ale nie uzyskała na nie wielu odpowiedzi. Dziś mówi portalowi MojaOrunia: - We wrześniu poproszę o spotkanie Gdańskie Wody, a potem jak będzie trzeba, poproszę o spotkanie z prezydent Gdańska.

W całej sprawie jest jeszcze jeden wątek. W sierpniu Gdańskie Wody wycięły pięć drzew, ale posadziły też pięć nowych. Są to jednak inne kasztanowce niż te, które usunięto. Kasztanowce czerwone, jak tłumaczy nam Kowalkiewicz, nie będą tak szerokie jak wycięte drzewa.

Na ten moment nie ma decyzji, że Gdańskie Wody posadzą też inne drzewa, w miejscu wyciętych w 2018 roku kasztanowcach. Jednym z pomysłów było tutaj posadzenie krzewów, ale jak przyznają urzędnicy, taki pomysł nie za bardzo spodobał się radnym dzielnicy.

Galeria artykułu

Nad Kanałem Raduni usychają niektóre kasztanowce. Czy miasto wybuduje system nawadniania?

Nad Kanałem...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.47.232.*

22:47, 21/08/19

gdyby deweloperzy budowali odpowiednia ilosc zbiorników retencyjnych w sosunku do metrów zabudowy to nie trzeba by było kafelkowac kanału i niszczyc przyrody ale ktos dawał przyzwolenie ps.zazwyczaj woda spływa ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.72.114.*

21:08, 21/08/19

No trzeba wybrać, chcecie znowu powódź z 2001 roku czy kasztanowce

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.232.*

19:08, 21/08/19

tylko idiota a tacy w miescie byli którzy twierdzili ze obudowa kanału radunskiego nie wplynie negatywnie na kasztanowce tzw.scianki Larsena -płyty metalowe szczelnie na siebie zachodzace ,bite kafarem do 6m ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń