Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 14/06/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Budżet obywatelski 2021. Zróbmy sobie chodnik, park kieszonkowy... a może coś innego?

 1 dodane: 12:55, 08/06/20

tagi:

Od dzisiaj gdańszczanie mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego 2021, w którym każda dzielnica ma "do wydania" przeznaczoną pulę pieniędzy. Na Oruni,Lipcach i Św. Wojciechu budżet wynosi ponad 439 tys. zł - z czego blisko 90 tys. zł będzie można przeznaczyć na tzw. zielone inwestycje. To nowość tej edycji. Zwiększy się też nasza liczba głosów.

W ramach BO utworzono m.in. prawoskręt z Dworcowej w Trakt św. Wojciecha
W ramach BO utworzono m.in. prawoskręt z Dworcowej w Trakt św. Wojciecha
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W tym roku łącznie w Gdańsku miasto zabezpieczyło 18,5 mln zł na budżet obywatelski, w tym blisko 15 mln zł na inwestycje dzielnicowe, i ponad 3 mln zł - na inwestycje ogólnomiejskie.

Budżet obywatelski. O co chodzi?

Na czym polega budżet obywatelski? W dużym skrócie: mieszkańcy mają pomysły na inwestycje w Gdańsku, piszą wniosek (zbierają pod nim 15 podpisów i muszą też oszacować jego przynajmniej przybliżoną wartość), składają go do miasta, dokumenty są weryfikowane przez specjalny zespół, a po kilku miesiącach odbywa się wielkie, trwające dwa tygodnie głosowanie. Te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów na pewno zostaną zrealizowane w następnych latach przez miasto.

Budżet obywatelski w Gdańsku. Projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie

Budżet obywatelski dzieli się na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to każda dzielnica ma tutaj swoją pulę pieniędzy. Zależy ona między innymi od liczby mieszkańców. Na Oruni, Lipcach i Św. Wojciechu jest ich łącznie kilkanaście tysięcy, a wysokość Budżetu Obywatelskiego dla tej dzielnicy wynosi 439,005 zł.

Budżet obywatelski w Gdańsku. Nowość - Zielony Budżet Obywatelski

Warto też dodać, że oprócz projektów dzielnicowych, można głosować na projekty ogólnomiejskie (dotyczą więcej niż jednej dzielnicy w Gdańsku).

Jak podają urzędnicy, nowością tej edycji będzie tzw. Zielony Budżet Obywatelski. W każdej dzielnicy 20 proc. środków będzie przeznaczonych na takie projekty, a w puli projektów ogólnomiejskich - 30 proc. kwoty.

Na czym polega Zielony Budżet Obywatelski? Jak czytamy na miejskiej stronie gdansk.pl, chodzi m.in. o projekty nasadzeń roślinności w parkach, zieleńcach, skwerach (muszą należeć do miasta), projekty tworzenia tzw. parków kieszonkowych (czyli ogólnodostępnych terenów zieleni niewielkich rozmiarów o powierzchni od 300 do 1000 mkw), czy ogrodów deszczowych.

Budżet Obywatelski. Mapa drogowa

Przyjmowanie projektów rozpoczęło się od dzisiaj (8 czerwca) i potrwa do 5 lipca. Do 15 października urzędnicy będą mieli czas do oceny - jeżeli projekt nie spełni formalno-prawnych wymagań może zostać odrzucony.

Jeżeli jednak projekt przejdzie przez urzędowe sito, zostanie dopisany do listy projektów. Głosowanie nad wszystkimi projektami odbywać się będzie od 16 do 30 listopada. Zwycięzców poznamy do 7 grudnia.

Budżet obywatelski. Jakie projekty?

Budżet obywatelski w Gdańsk to już tradycja, która liczy sobie 8 lat.

Dziś jest pierwszy dzień składania projektów i na ten moment nie zarejestrowano jeszcze pomysłu z dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Lista projektów jest na bieżąco aktualizowana, a znaleźć można ją TUTAJ.

Wyniki zeszłorocznego budżetu obywatelskiego dla Oruni-Lipiec-Św.Wojciecha znaleźć można TUTAJ.

Jeszcze jedna zmiana: Każdemu głosującemu przysługiwało dotąd 5 punktów w głosowaniu na projekty dzielnicowe i jeden punkt na projekt ogólnomiejski. W tym roku przyznany będzie dodatkowo 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego BO i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego BO.

Galeria artykułu

W ramach BO utworzono m.in. prawoskręt z Dworcowej w Trakt św. Wojciecha

W ramach BO...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

176.221.123.*

10:58, 16/06/20

Proponuję uporządkować Wzgórze Ptaszników

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.221.*

00:00, 11/06/20

Mateusz K. SIEDZI ZA PEDOFILIĘ! Szkoda tylko że mojaorunia.pl nic na ten temat nie pisze...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.173.197.*

14:19, 10/06/20

Komentarz poniżej - co takiego?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.68.17.*

09:11, 09/06/20

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

176.221.122.*

02:34, 09/06/20

A może by wreszcie zbudować obiecane porządne przejście na Górną Orunię.Za sprawą Pana Korsztuna wybudowano ścieżkę rekreacyjną, która nie jest dobrym dojściem na"górę"przez starsze osoby .Poza tym podłoże ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń