Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 26/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rewitalizacja Oruni. W tym roku duże zmiany na dwóch skwerach

 2 dodane: 16:27, 23/06/20

tagi:

W ramach rewitalizacji Oruni do końca roku skwery przy ul. Związkowej i Gościnnej przejdą metamorfozę – kilka dni temu podpisano umowę na ich zagospodarowanie. Inwestycja, której koszt wyniesie blisko 2,8 mln zł, zakłada m.in. budowę mini boiska do piłki nożnej, siłowni napowietrznej, chodników, ławek, oświetlenia i małej górki saneczkowej.

Fragment skweru na Związkowej, niewielka aleja
Fragment skweru na Związkowej, niewielka aleja
Fot. mat. DRMG

Fotografia 1 z 2

Przebudowa rozdzielonych torami skwerów na Gościnnej i Związkowej odbywa się w ramach rewitalizacji Oruni. W sprawie ich zagospodarowania wypowiadali się też okoliczni mieszkańcy. Podczas konsultacji projektant wysłuchał wiele krytycznych uwag od oruniaków, a niektóre z nich (według zapewnień urzędników) trafiły do ostatecznej wersji.

Prace na skwerach rozpoczną się już niedługo, a zakończą jeszcze w tym roku. Wykonawcą jest firma TRAKT. Łączny koszt prac na obu skwerach wyniesie około 2,8 mln zł.

Skwer na Związkowej

Na skwerze przy ulicy Związkowej ma powstać mini boisko do piłki nożnej, a także siłownia napowietrzna, stoły do gry w szachy i chińczyka, ławki, stojaki rowerowe. - Na terenie skweru przy ul. Związkowej przebudowana zostanie nawierzchnia placu zabaw, pojawi się również nowa roślinność. Ponadto zaplanowano montaż oświetlenia oraz monitoringu – dopowiadają urzędnicy.

Na projektach, które wysyłają nam urzędnicy, widać, że na skwerze przy Związkowej ma być też tablica, upamiętniająca dawny cmentarz w tym właśnie miejscu.

Skwer na Gościnnej

Z kolei na skwerze przy Gościnnej (okolice działek przy hotelu Zatoka, w kierunku tunelu kolejowego na Junackiej) ma powstać niewielki deptak, wzdłuż którego pojawi się oświetlenie. - Na miejscu przewidziano również miejsce do grillowania z przenośnymi grillami. Nieopodal placu usytuowany zostanie parking rowerowy wraz z ławkami.  Na skwerze przewidziano strefę do gier podwórkowych. Atrakcją, z której ucieszą się najmłodsi mieszkańcy jest mini górka saneczkowa – informują przedstawiciele magistratu.

Komentarz szefowej rady dzielnicy

Szefowa Rady Dzielnicy „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” Agnieszka Bartków cieszy się, że skwer na Gościnnej będzie miał kolejny chodnik, a okolica zamieni się w strefę dla pieszych. Zwraca jednak uwagę, że w przyszłości dobrze byłoby, gdyby chodnik przecinał dziś nieużywane działki i dochodził aż za parking za Biedronką. To właśnie w tej okolicy może powstać kiedyś nowa pętla autobusowa – może się tak stać, jeżeli miasto zdecyduje się na wyprowadzenie ruchu ze zrewitalizowanej ulicy Gościnnej.

Jeżeli chodzi o skwer po drugiej stronie torów, na Związkowej, Bartków uważa, że miejsce to zyskuje na popularności i dobrze się stało, że w ramach inwestycji powstaną nowe ławki. Ma też nadzieje, że miasto zadba o drzewa w parku na Związkowej. Rozmówczyni portalu przypomina, że ze skweru na Związkowej zniknie wybieg dla psów.

Galeria artykułu

Fragment skweru na Związkowej, niewielka aleja

Fragment skweru...

Fragment skweru na Gościnnej (w oddali tunel kolejowy)

Fragment skweru...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.95.*

22:04, 29/06/20

Skoro miasto chce zabrac nam autobus 210 na lotnisko to chyba coś trzeba zadziałać?! Miasto chce zabrać bo nie ma zaplecza dla kierowców, nie ma petli autobusowej? To kto o tym decyduje? Przeciez miasto planuje ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.0.36.*

05:58, 24/06/20

Jestem bardzo ciekaw czy zostały przewidziane miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych w tych przebudowach by miejsca były dostępne również dla niepełnosprawnych

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.245.*

18:57, 23/06/20

Pętla autobusowa potrzebna, ponieważ ZTM Gdańsk planuje wycofanie autobusów linii 210 z Oruni. Powód- brak zaplecza socjalnego dla kierowców. Tym samym Orunia straci bezpośrednie połączenie z Lotniskiem oraz ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń