Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 18/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Brama Oruńska" i "Stare Szkoty". Jest propozycja nowych nazw przystanków

 2 dodane: 10:20, 05/08/20

tagi:

Przystanek Zremb ma nosić nazwę "Stare Szkoty", a Elmet - "Brama Oruńska". - Obie propozycje nawiązują do historii naszej dzielnicy i naszego miasta oraz wpisują się w trwający na Oruni proces rewitalizacji - mówi pomysłodawca i radny dzielnicy Michał Białek. Pomysł spodobał się urzędnikom, ale i lokalnym historykom. I jest już konkretna deklaracja, że zostanie wprowadzony w życie.

"Brama Oruńska" i "Stare Szkoty". Jest propozycja
Fot. Michał Białek

Fotografia 1 z 2

- To nic nie kosztuje, trzeba wysłać tylko pismo. Uważam, że to ważny temat - mówi portalowi MojaOrunia.pl radny dzielnicy z Oruni Michał Białek.

Dwa tygodnie temu to właśnie on w imieniu Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" złożył wniosek o zmianę nazw dwóch przystanków autobusowych.

I tak przystanek Zremb miałby nosić nazwę "Stare Szkoty", a przystanek Elmet - "Brama Oruńska".

Białek podkreśla, że obie zaproponowane przez niego nazwy nawiązują do historii Oruni. Z kolei Elmet i Zremb to zakłady, które przestały istnieć już kilka lat temu. Naturalnym jest więc, jak przekonuje, że nazwy przystanków mogą zostać zmienione.

Pomysł się spodobał. Zmiana już niedługo

Radny dzielnicy złożył propozycje do dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastiana Zomkowskiego.

Dziś Zomkowski napisał, że wniosek jest "ciekawy" i że uzyskał on już pozytywną opinię gdańskiego historyka Jana Daniluka. "Przy najbliższej zmianie rozkładów jazdy uwzględnimy inicjatywę Rady" - pisze szef ZTM w Gdańsku.

Trochę historii

Z wniosku radnych dzielnicy: Brama Oruńska zwana też Bramą Peterszawską lub Zaroślakiem. Została wzniesiona w XVII wieku w południowym pasie umocnien miejskich, by strzec dostępu do Gdańska. Pełniła także funkcję rogatki miejskiej dla ruchu od strony Oruni i Tczewa. Rozebrana w roku 1927.

Stare Szkoty czyli obszar historyczny znajdujący się w obrębie naszej dzielnicy. W skład Starych Szkotów wchodzi m.in. ul. Brzegi z kościołem św. Ignacego i cmentarzem oraz Szaniec Jezuicki czy niestniejące już zakłady Zremb. W XVII wieku okolica ta słyneła z wyrobów piekarniczych, w Gdańsku pojawiło się nawet określenie ,,Chleb szkocki".

Galeria artykułu

"Brama Oruńska" i "Stare Szkoty". Jest propozycja nowych nazw przystanków

"Brama...

"Brama Oruńska" i "Stare Szkoty". Jest propozycja nowych nazw przystanków

"Brama...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.161.*

09:08, 06/08/20

A Sandomierską zmienić na Kaśka Nocny

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń