Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 28/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nietypowy wypadek w Św. Wojciechu. Łoś zderzył się z autem

 2 dodane: 08:13, 17/09/20

tagi:

Do wypadku doszło wczoraj wieczorem w Św. Wojciechu. - Chwilę wcześniej zobaczyłem łosia, jak biega po wale rzeki Radunia. Nagle zbiegł na ulicę i wpadł prosto pod nadjeżdżający samochód - relacjonuje nam świadek. Zwierzę uciekło, auto jest mocno zniszczone. - Skąd u nas łosie? - zastanawiają się mieszkańcy dzielnicy. Odpowiadają myśliwi.

Nietypowy wypadek w Św. Wojciechu. Łoś zderzył się z autem
Nietypowy wypadek w Św. Wojciechu. Łoś zderzył się
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

- To było potężne zwierzę. Z całym impetem uderzyło w samochód. Auto zostało mocno zniszczone, ale moim zdaniem kierowca i tak miał szczęście, bo on sam wyszedł z tego bez szwanku. Naprawdę niewiele brakowało, a ktoś zostałby poważnie ranny - relacjonuje nam jeden z mieszkańców Św. Wojciecha, który był świadkiem wczorajszego wypadku.

"Mogły oślepić go światła"

Mężczyzna spacerował wieczorem w rejonie rzeki Radunia, na wysokości Św. Wojciecha. W pewnym momencie zauważył, że na wale jest duży łoś. - On tam sobie biegał, ale w pewnym momencie mogły oślepić go światła i być może dlatego rzucił się w kierunku ulicy. Przeleciał przez drogę i wbił się jadącego w stronę Pruszcza Citroena - dopowiada nasz rozmówca, który zrobił też stosowne zdjęcia. Łosia wprawdzie na nich nie ma. Jest za to mocno pokiereszowane auto. Zwierzę - być może poważnie ranne - zdołało uciec.

Sprawa została zgłoszona na policję. W rozmowie z portalem MojaOrunia.pl potwierdza to rzecznik gdańskiej policji Marcin Chrzanowski.

To nie pierwsza sytuacja w dzielnicy z łosiem w roli głównej. W maju łoś nie mógł wydostać się z Kanału Raduni. Wszystko działo się na wysokości św. Wojciecha. Na miejsce wezwano służby. Akcja zakończyła się powodzeniem, a łoś został wypuszczony na łąkach, w okolicy granicy z Pruszczem Gdańskim.

Dawniej łosie lubiły tę okolicę. Dziś wiadomo, urbanizacja

- Ciekawe, czy to ten sam łoś, co wczoraj - zastanawiają się mieszkańcy. - No i w ogóle skąd u nas łosie? - pada kolejne pytanie.

Pytamy o to myśliwych z Koła Łowieckiego "Słonka" w Pruszczu Gdańskim. Tereny Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha (obok okolic poza granicami Gdańska) są w jurysdykcji tej właśnie jednostki. Ludzie zgłaszają im np. grasujące okolicy dziki, a myśliwi odławiają zwierzęta. Nie zawsze wiąże się to z odstrzałem, niekiedy dziki są po prostu przeganiane (myśliwi używają np. petard)z podmiejskich terenów.

A co z łosiami? - Te tereny stanowiły kiedyś dawny szlak migracyjny łosia. Ale teraz to wszystko zostało zaburzone. Wiadomo, urbanizacja. Pojawiła się Obwodnica Południowa, Kanał Raduni został zabetonowany, dalej mamy kolejną obwodnicę - mówi nam jeden z myśliwych.

Gdańska drogówka nie pamięta takiej sytuacji

"Słonka" dostaje sporadyczne zgłoszenia na temat łosi w okolicy. - W maju był jeden łoś na Rotmance, w okolicy czerwca widziano łosia w rejonie Jankowa Gdańskiego - relacjonuje w rozmowie z portalem MojaOrunia.pl Dominik Szefer, p.o. prezesa Koła Łowieckiego "Słonka".

Łosie mogą stanowić zagrożenie w miastach, o czym przekonał się wczoraj kierowca Citroena. Policjanci ruchu drogowego podkreślają jednak, że nie przypominają sobie w Gdańsku podobnego przypadku. - To chyba pierwsza sytuacja, że łoś zderzył się z autem. Całe szczęście, że kierowcy nic się nie stało - komentuje jeden z funkcjonariuszy.

Galeria artykułu

Nietypowy wypadek w Św. Wojciechu. Łoś zderzył się z autem

Nietypowy...

Nietypowy wypadek w Św. Wojciechu. Łoś zderzył się z autem

Nietypowy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń