Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 20/05/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Powstaje nowa linia tramwajowa. Na południu Gdańska potrzeba jednak też innych inwestycji

 2 dodane: 11:46, 19/01/22

tagi:

Na południu Gdańska montowane są kolejne słupy trakcyjne nowej linii tramwajowej, która w 2023 r. połączył Ujeścisko z al. Havla. W ostatnich 10 latach ta część miasta zmieniła się nie do poznania. Mieszkańcy zwracają jednak uwagę na konieczność budowy także Nowej Świętokrzyskiej, dla innych kluczowa będzie inna wielka inwestycja - budowa PKM.

Powstaje nowa linia tramwajowa. Na południu Gdańska potrzeba jednak też innych inwestycji
Powstaje nowa linia tramwajowa. Na południu
Fot. DRMG

Fotografia 1 z 2

- W ostatnim czasie zamontowano na trasie 47 słupów trakcyjnych. Poza tym na odcinku ul. Łódzkiej i Piotrkowskiej zamontowano podkłady i szyny łącznie z podbiciem, ustawiono też słupy oświetleniowe wzdłuż ścieżki rowerowej i chodnika. Na odcinku od ul. Piotrkowskiej do pętli trwają z kolei prace związane z budową kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej - informują gdańscy urzędnicy.

Trasa biec będzie od pętli Ujeścisko do al. Havla. Tramwaj będzie poruszał się na południe od obecnej ul. Warszawskiej. Wzdłuż trasy zaplanowano cztery przystanki tramwajowe: w pobliżu skrzyżowania z - także planowaną - ul. Unruga, ul. Piotrkowską i al. Havla. - Wzdłuż linii tramwajowej wykonany zostanie chodnik oraz droga rowerowa, zagospodarowana zostanie zieleń, pojawią się elementy małej architektury, w tym ławki, stojaki na rowery i kosze na odpadki - informują urzędnicy.

Nowa trasa włączy się do al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką. W tej okolicy istnieje już linia tramwajowa. W przyszłości powstanie też nowy przystanek. W ten sposób mieszkańcy Ujeściska będą mogli bezpośrednio dotrzeć tramwajem do centrum Gdańska. Nowa linia ma być gotowa w 2023 r.

W najbliższych tygodniach zbudowany zostanie peron tramwajowy na ul. Łódzkiej (w kierunku ul. Piotrkowskiej). Wzdłuż ulicy Piotrkowskiej powstaną też chodniki.

Warto przypomnieć, że aleja Havla, do której niedługo docierać będą tramwaje z Ujeściska, została otwarta w 2011 r. Kilka miesięcy później aleją Havla pojechały pierwsze tramwaje, które połączyły Chełm z pętlą przy ulicy Świętokrzyskiej. W ostatnich 10 latach południe Gdańska (patrząc na przyrost mieszkańców i nowych osiedli) rozwija się najszybciej.

Tramwaj z Ujeściska ma wesprzeć tutejszych mieszkańców, ale wiele osób zwraca uwagę na potrzebę budowy m.in. Nowej Świętokrzyskiej. Miasto ma też w planach (ale to perspektywa przynajmniej 10 lat) stworzenie linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, którą z południowego Gdańska (wzorem obecnej SKM-ki) będzie można szybko docierać do centrum miasta.

Galeria artykułu

Powstaje nowa linia tramwajowa. Na południu Gdańska potrzeba jednak też innych inwestycji

Powstaje nowa...

Powstaje nowa linia tramwajowa. Na południu Gdańska potrzeba jednak też innych inwestycji

Powstaje nowa...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.254.165.*

20:50, 19/01/22

zapomniana dzielnica przez pania dulkiewicz to orunia za torami i przejazdykolejowe dworsowa smetna od powodzi na orunii nic się nie robi dla ogolu przejazdy kolejowezamkniete po 30 40 minut wyjace karetki pod ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

15/05 Lodzik czy godzinka ? Wybierz i pisz, mam lokum, ale mozemy ...»

14/05 Zatrudnię panią do pracy na stanowisko kasjer-sprzedawca. Sk...»

• Wiecej ogłoszeń