Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 26/11/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńskie ogrody, nieistniejące budynki i nietypowe znaleziska. Ciekawe wykłady w oruńskim Ratuszu

 1 dodane: 09:35, 26/09/22

tagi:

Startuje cykl historycznych wykładów dotyczących Oruni, Lipiec, Św. Wojciecha i Starych Szkotów. Pierwsze spotkanie już jutro (27 września). Wstęp wolny. Wszystkie wykłady odbywać się będą w oruńskim Ratuszu przy Gościnnej 1.

Oruńskie ogrody, nieistniejące budynki i nietypowe znaleziska. Ciekawe wykłady w oruńskim Ratuszu
Oruńskie ogrody, nieistniejące budynki i nietypowe
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Pierwszy wykład dotyczyć będzie oruńskich ogrodów, a poprowadzi go specjalistka w tej dziedzinie, prof. Katarzyna Rozmarynowska.

"Wieś Orunia od zawsze słynęła ze swoich ogrodów, które dostarczały warzywa na gdańskie stoły. Dogodne położenie wsi sprawiło, że od końca XVI wieku znamienici gdańscy patrycjusze chętnie kupowali tu grunty na letnie rezydencje. Budowali albo kupowali dwory, a obok zakładali ozdobne ogrody: Park Oruński, Park Ferberów czy dawny ogród Andreasa Schopenhauera. W XIX wieku w pogodne dni gdańszczanie chętnie zabawiali się w ogrodach tutejszych gospód: „Zur Ostbanhof”, „Harmonia” czy „Trzy Świńskie Głowy”. O nich też będzie mowa" - czytamy w opisie wydarzenia.

Wykład rozpocznie się 27 września (wtorek), o godzinie 17.

Organizatorami wszystkich spotkań są: Muzeum Gdańska i Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce.

Kolejny wykład odbędzie się 25 października, o godzinie 17. "Życie zakonne u wrót protestanckiego Gdańska: jezuici i bonifratrzy w Starych Szkotach, misjonarze w Świętym Wojciechu" - brzmi jego tytuł, a poprowadzi go prof. Sławomir Kościelak.

"Stare Szkoty, Chmielniki, Święty Wojciech – osady współtworzące szeroko pojęty zespół miejski Gdańska, od średniowiecza stanowiły posiadłość biskupów kujawsko-pomorskich. W XVI stuleciu Gdańsk na skutek zwycięskiej reformacji stał się bastionem protestantyzmu, nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Rzeczypospolitej. Biskupie posiadłości stały się odtąd nie tylko miejscem ekonomicznej konkurencji dla bogatego miasta, ale i cennym zapleczem dla przeżywającej regres w murach Gdańska struktury katolickiego Kościoła. Ulokowano tu szereg instytucji, dla których nie było miejsca w protestanckim ośrodku. Rozwinęły działalność zwłaszcza katolickie zakony nowego typu – jezuici, bonifratrzy, misjonarze św. Wincentego a Paulo. Przez kilka stuleci usiłowały oddziaływać na protestanckie środowisko Gdańska generując konflikty, wyznaniowe problemy, ale też wzbogacając kulturę, naukę i sztukę. Wykład prof. Sławomira Kościelaka przedstawia formy, efekty i bilans tych zmagań, ale i wymuszonej realiami epoki międzywyznaniowej koegzystencji" - opisują wykład organizatorzy.

Trzeci wykład - 22 listopada, godzina 17. Prof. Waldemar Ossowski. "Wraki wczesnośredniowiecznych łodzi słowiańskich odnalezionych na Oruni"

"W latach 1933–1934 na Oruni, podczas prac melioracyjnych na działkach przy ul. Żuławskiej, odkryto wraki czterech wczesnośredniowiecznych łodzi. Zabytki rozpoznawał Wolfgang La Baume, dyrektor Muzeum Przyrodniczego i Prehistorycznego (Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej). Zaproszony do badań prof. Otto Lienau zinterpretował je jako łodzie z czasów wikingów, udokumentował zachowane fragmenty i zrekonstruował graficznie, wykorzystując wzorce skandynawskie. Wrak nr 1, określany jako łódź bojowa, przygotowywał po konserwacji do ekspozycji, dokonując próbnego montażu w Muzeum Krajowym Historii Gdańska. W wyniku tych studiów powstała publikacja ‘Die Bootsfunde von Danzig-Ohra aus der Wikingerzeit (Danzig 1934)’. W 1941 roku O. Lienau opublikował wyniki badań właściwości hydrodynamicznych modelu wraku nr 1 łodzi oruńskiej. Była to pierwsza na świecie znana i opublikowana praca badawcza z tego zakresu. Po II wojnie światowej wrakami wczesnośredniowiecznych łodzi z obszaru południowych wybrzeży Bałtyku zajął się Przemysław Smolarek, interpretując między innymi wraki łodzi oruńskich jako typowo słowiańskie. Pod jego kierunkiem w Muzeum Archeologicznym ponownie zmontowano wrak nr 1 łodzi oruńskiej. Celem prezentacji będzie zaprezentowanie aktualne stanu wiedzy nt. znalezisk oruńskich"

Ostatni wykład odbędzie się 13 grudnia, o godzinie 17. Poprowadzi go Ryszard Kopittke. "Nieistniejące budynki Oruni, Lipiec i Świętego Wojciecha" - to tytuł wykładu.

Galeria artykułu

Oruńskie ogrody, nieistniejące budynki i nietypowe znaleziska. Ciekawe wykłady w oruńskim Ratuszu

Oruńskie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń