Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 31/01/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ten konkurs pokazał, jak dobrze może wyglądać Orunia "za torami". Spotkaj się z autorami i zobacz wystawę

 3 dodane: 12:57, 21/10/22

tagi:

"Orunia Update. Sandomierska - Równa - Głucha - Przy Torze" - od przyszłego tygodnia w oruńskim Ratuszu będzie można oglądać wystawę prac studentów Politechniki Gdańskiej, które stanowią wizję, jak Orunia "za torami" może wyglądać po rewitalizacji. Co ważne, nie jest to tylko akademicka dyskusja i "ładne obrazki", bo miasto przymierza się do zmian właśnie w tej części dzielnicy i przynajmniej niektóre pomysły mogą doczekać się realizacji. W środę (26 października) o godzinie 16 odbędzie się spotkanie z autorami projektów i urzędnikami.

Ten konkurs pokazał, jak dobrze może wyglądać Orunia
Ten konkurs pokazał, jak dobrze może wyglądać
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

- To jest ważna wystawa. Dotyczy rejonów Oruni, które w przyszłości mają być rewitalizowane. Prace i pomysły studentów mogą być doskonałym początkiem na rozpoczęcie dyskusji, jak Orunia "za torami" może zmienić się na lepsze. To nie jest tylko akademicka dyskusja, część z tych wizji może kiedyś zostać zrealizowana — podkreśla Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani.

To właśnie Gościnna Przystań organizuje w Ratuszu przy ulicy Gościnnej 1 spotkanie "Orunia Update. Sandomierska - Równa - Głucha - Przy Torze". Rozpocznie się ono 26 października, o godzinie 16.

Będzie tam można spotkać studentów Politechniki Gdańskiej, autorów prac, nie tylko tej zwycięskich.

O konkursie Politechniki Gdańskiej pisaliśmy na portalu MojaOrunia kilka tygodni temu. Zadaniem studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej było opracowanie planu dla ulic Sandomierska-Równa-Głucha-Przy Torze i zaprojektowanie fragmentu zabudowy.

Do konkursu stanęły 22. zespoły. Nagroda za pierwsze miejsce wyniosła 6 tys. zł, za drugie - 3 tys. zł, a wyróżnieni autorzy prac otrzymują po 1 tys. zł. Pierwsze miejsce zajął projekt "Równi", w składzie: Łukasz Bogucki, Maciej Groth, Kornelia Galikowska

"Autorzy pracy otrzymali nagrodę za wyważoną propozycję kształtowania przestrzeni i zachowanie potencjału tworzącego unikatowość dzielnicy Orunia. Autorzy trafnie dostrzegli wagę terenów zielonych i problemy osób wykluczonych. Projekt różnicuje zabudowę na różne funkcje i różne formy mieszkaniowe. Układ urbanistyczny zabudowy wykształca wyraźną oś kompozycyjną" -  w uzasadnieniu pisało jury, w skład którego zasiadali urzędnicy, architekci, a także radni dzielnicy.

W zwycięskiej wizji studentów ta część Oruni wygląda zupełnie inaczej niż obecnie. Jest tu nowe osiedle mieszkaniowe, miejsce na targowisko, budynki biurowe i usługowe i ogrody deszczowe. Autorzy opracowania zwracają uwagę na konieczność lepszego uporządkowania terenów zielonych i zagospodarowanie podmokłych obszarów poprzez "utworzenie terenów parkowych oraz ścieżek edukacyjnych w sąsiedztwie szkoły podstawowej".

Wystawę prac studentów będzie można oglądać w holu oruńskiego Ratusza do 4 listopada.

Galeria artykułu

Ten konkurs pokazał, jak dobrze może wyglądać Orunia "za torami". Spotkaj się z autorami i zobacz wystawę

Ten konkurs...

Ten konkurs pokazał, jak dobrze może wyglądać Orunia "za torami". Spotkaj się z autorami i zobacz wystawę

Ten konkurs...

Ten konkurs pokazał, jak dobrze może wyglądać Orunia "za torami". Spotkaj się z autorami i zobacz wystawę

Ten konkurs...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń