Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 23/09/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Inwestycja, która zmieni Orunię. W listopadzie kolejne spotkanie na temat PKM Południe

 1 dodane: 08:11, 03/11/22

tagi:

14 listopada (poniedziałek) w hotelu Zatoka odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone projektowi budowy PKM Południe. Inwestycja jest gigantyczna i jeżeli dojdzie do skutku, zmieni sporo także na Oruni. Planiści obliczyli, że dojazd PKM-ką z okolic Sandomierskiej do centrum Gdańska zabierałby 4 minuty. Jednym z kluczowych pytań jest: którędy dokładnie pójdzie nowa linia i jakie budynki zostaną w dzielnicy wyburzone?

Inwestycja, która zmieni Orunię. W listopadzie kolejne spotkanie na temat PKM Południe
Inwestycja, która zmieni Orunię. W listopadzie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Ta dyskusja dotyczyła głównie Pomorska Kolej Metropolitalna zakłada budowę nowej dwutorowej linii kolejowej od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście przez Orunię i południowe dzielnice Gdańska do Kowal i jej późniejszego połączenia zarówno z istniejącą linią kolejową nr 248 (czyli popularną PKM-ką), jak i nieczynną obecnie, wymagającą modernizacji linią nr 229 (Pruszcz Gdański – Stara Piła).

Inwestycja jest gigantyczna i jest rozciągnięta na kilkanaście lat. Samo stworzenie dokumentacji potrwa dwa lata. Do 2023 r. ma powstać tak zwane Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe.

W kwietniu w Hotelu Zatoka odbyło się pierwsze spotkanie z serii spotkań dotyczących projektu PKM Południe. Dotyczyło głównie odcinka, który będzie przechodził przez Orunię.

Projektanci przyznawali, że wciąż rozważają dwa warianty. Linia może przejść albo w śladzie budowanego w przyszłości przejazdu kolejowego na Sadndomierskiej, następnie przechodzić równolegle do ulicy Podmiejskiej (za budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56). W tej sytuacji pierwszym przystankiem po działającym już dzisiaj przystanku w Śródmieściu byłby przystanek w okolicach dzisiejszego Lidla na Sandomierskiej.

Druga opcja jest taka, że biegnąca od centrum PKM poszłaby nie co dalej w kierunku Pruszcza Gdańskiego, a Trakt św. Wojciecha przecięła na wysokości ulicy Serbskiej. Następnie przecięłaby ulicę Raduńską, biegła tuż obok Nakielskiej i w okolicy pizzerii Leone przecięłaby ulicę Małomiejską. Przy tym scenariuszu przystanek PKM byłby na wysokości ulicy Raduńskiej.

Teraz miasto planuje kolejną serię spotkań i jest szansa, że na nich mieszkańcy Oruni znajdą odpowiedzi na swoje pytania. Spotkanie dla mieszkańców Oruni, Lipiec, Św. Wojciecha, ale i Oruni Górnej i Gdańska Południe rozpocznie się 14 listopada (poniedziałek), o godzinie 17 w Hotelu Zatoka. Dzień później w Hotelu Platan przy Niepołomickiej odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Ujeściska, Łostowic i miejscowości Kowale.

Galeria artykułu

Inwestycja, która zmieni Orunię. W listopadzie kolejne spotkanie na temat PKM Południe

Inwestycja,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.131.*

22:55, 13/11/22

Bardzo rozsądny postulat Pana Inż.Józefa Kubickiego, Priorytetem powinny być postulowane od lat przejazdy bezkolizyjne prze tory dzielące dzielnice. Jest nadal aktualna znakomita koncepcja tunelu pod torami, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.136.*

19:18, 13/11/22

Najpierw decyzja o bezkolizyjnych przejazdach (3,5 Ton) przez tory na Oruni a następnie dalsze procedowanie o dwutorowej SKM. (błędy trzeba naprawić) Rada Dzielnicy: Orunia, Św. Wojciech, Lipce Razem z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.98.*

19:03, 05/11/22

Myślę podobnie jak poprzednik. Najpierw zakończyć rozpoczęty projekt a DOPIERO potem zająć się kolejnym - PKM. I to można postawić jako warunek. Jeżeli nie znikną szlabany na Oruni to nie ma zgody na PKM na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.156.*

08:32, 05/11/22

Pitolenie o szopenie a ciemny lud łyka te obiecanki jak z przejazdem bezkolizyjnym.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń