Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 31/01/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowy mural na Oruni. "Ta telewizja została w waszych sercach"

 7 dodane: 11:41, 25/11/22

tagi:

Na Oruni odsłonięto mural upamiętniający Zbigniewa Klewiado, twórcę legendarnej Sky Oruni. - Ta telewizja została w waszych sercach - mówiła podczas uroczystości znana z dawnych programów wróżka Benita. Ale wczorajsze wydarzenie miało też szerszy kontekst - w jego organizację mocno zaangażowali się członkowie rady mieszkańców z okrytego złą sławą budynku Ubocze 24, którzy pracują nad zmianami w tej części dzielnicy.

Nowy mural na Oruni.
Nowy mural na Oruni. "Ta telewizja została w
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 7

- Rozmawiałem z kilkunastoma osobami związanymi ze stacją Sky Orunia. Z dziennikarzami, prezenterami, operatorami. Wszyscy mi mówili, że założyciel telewizji, Zbigniew Klewiado był geniuszem. Bo ta telewizja wyprzedzała czas, robiła rzeczy, które inny telewizje robiły dopiero 10 lat później - mówił Grzegorz Bryszewski, oruniak, który pisze książkę o telewizji Sky Orunia.

W czwartek przy Ubocze 24 odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu nieżyjącego już Zbigniewa Klewiado. W ramach wydarzenia pod blokiem zorganizowano koncert hiphopowy, gdzie swoje umiejętności prezentowali młodzi oruniacy, m.in. z klubu Wataha. Pierwsze skrzypce wśród organizatorów grał oruński Dom Sąsiedzki. Dzielnie sekundowała mu rada mieszkańców budynku Ubocze 24. Sprzętu do nagłośnienia użyczyła Scena Muzyczna GAK.

Mural zdobi przejście pod budynkiem Ubocze 24.

- Ta telewizja została w waszych sercach i to jest najważniejsze - mówiła Benita Cempel, która w Sky Orunia miała swój program "Wróżka Benita". Wtórowała jej inna redaktorka z dawnej telewizji Sky Orunia, Dorota: - Zbigniew Klewiado miał niesamowity talent do gromadzenia ciekawych, mega oryginalnych osób. Największym atutem tej telewizji było to, że wszystkie wpadki były urocze. Dzięki temu można było mieć poczucie, że to wszystko dzieje się na żywo, że tam jest człowiek i że jest pewien margines błędu.

Wczorajsze wydarzenie miało też szerszy kontekst. W organizację wydarzenia zaangażowali się członkowie rady mieszkańców z okrytego złą sławą budynku Ubocze 24, którzy pracują nad zmianami w tej części dzielnicy. - To dopiero początek zmian, ale powoli widzę, że idzie ku lepszemu. Od czasu, gdy powołaliśmy swoją radę mieszkańców, łatwiej jest nam kontaktować się z miastem. Nie jesteśmy już spychani - komentowała w rozmowie z portalem MojaOrunia Agnieszka Blank, szefowa rady mieszkańców z budynku Ubocze 24.

Radni z Ubocze 24 poprosili już miasto zmianę drzwi od klatek wejściowych w budynku. A także o zmianę firmy sprzątającej, bo ta obecna - ich zdaniem - nie zdaje egzaminu. - Mam nadzieję, że ludzie uszanują ten mural. Ja wciąż mam nadzieję na lepsze jutro na Ubocze. To, co będzie działo się tutaj dalej, zależy od nas samych - przekonywała Blank.

Twórcą muralu jest Adrian Leszczuk. - O Sky Orunia słyszałem już nieco wcześniej, bo interesuje się klimatem kaset VHS. Na pewno zaskoczeniem było, że to była pierwsza taka telewizja w Polsce. Jej historia jest zaskakująca - mówił w rozmowie z portalem MojaOrunia.

Nowy mural na Oruni. "Ta telewizja została w waszych sercach"

Nowy mural na...

Nowy mural na Oruni. "Ta telewizja została w waszych sercach"

Nowy mural na...

Nowy mural na Oruni. "Ta telewizja została w waszych sercach"

Nowy mural na...

Nowy mural na Oruni. "Ta telewizja została w waszych sercach"

Nowy mural na...

Nowy mural na Oruni. "Ta telewizja została w waszych sercach"

Nowy mural na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

165.225.207.*

08:57, 29/11/22

Ja wiem, że jest moda na murale itd. ale to nie jest rozwiązanie, aby maskować niechlujne elewacje kamienic.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.178.*

20:50, 27/11/22

"Arcybiskup Carlo Maria Vigano, były sekretarz generalny Watykanu, ostrzega, że: WEF podczas kryzysu C19 albo bezpośrednio kontroluje, albo szantażuje światowych przywódców, aby realizowali plan masowej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.209.*

00:16, 26/11/22

tak fałszuję się historię, wybacz Zbyszku - Polski przedsiębiorca? Ludzie co za głupoty!!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń