Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 01/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowe osiedla "połykają" zielone tereny. Park Południowy jest na wagę złota

 1 dodane: 16:53, 15/03/23

tagi:

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może być zieleniec, który w Gdańsku przyćmi Park Oruński. Może nie samym wyglądem, ale na pewno rozmiarami, bo Park Południowy ma przechodzić przez tereny trzech dzielnic. Głos zabrali mieszkańcy, a miasto przedstawiło koncepcje architektoniczno-krajobrazową.

Nowe osiedla
Nowe osiedla "połykają" zielone tereny. Park
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

- W Parku Południowym mamy istniejący, aktywny ekosystem, ten park już tam po prostu jest. Mieszkańcy podczas konsultacji najczęściej obawiali się, żeby go nie zepsuć, nie rozjechać koparkami. Podstawowa zasada dla przyszłości tego terenu brzmi: nie wycinać, nie niszczyć, nie szkodzić - mówi dr Joanna Rayss, kierowniczka zespołu projektowego, który opracował projekt architektoniczno-krajobrazowy Parku Południowego.

Park Południowy ma swym zasięgiem objąć m.in. Zakoniczyn, Jasień i Ujeścisko- Łostowice. Ma liczyć 77 ha i być drugim pod względem wielkości zieleńcem w Gdańsku - większy ma być tylko Park Reagana.

Park leży na południu Gdańska, które najszybciej się rozbudowuje, a powstające osiedla "połykają" kolejne tereny zielone. Mieszkańcy tej części Gdańska mocno akcentowali potrzebę stworzenia nowego parku, a takie sygnały płynęły m.in. podczas zorganizowanego przez ludzi z Gościnnej Przystani projektu "Quo Vadis". W 2022 r. prezydent Dulkiewicz obiecała, że miasto przygotowuje koncepcję nowego Parku Południowego i że w tym miejscu nie powstaną nowe mieszkania.

Na temat koncepcji Parku Południowego wypowiadali się już mieszkańcy, a teren został zinwentaryzowany. Miasto podaje, że iinwentaryzacja wykazała "obecność stanowisk lęgowych m.in.: żaby wodnej i trawnej, rzekotki drzewnej, traszki zwyczajnej, ropuchy szarej, jaszczurki zwinki, ryjówki aksamitnej, karczownika, bobra i trzmiela". Na tych terenach gniazduje 47 gatunków ptaków, wyróżnić można ponad 20 gatunków drzew.

- Wielkim walorem przyrodniczym tego obszaru jest też woda. Przepływają tędy potoki Oruński i Kozacki. Są tu dwa pokaźne zbiorniki retencyjne Świętokrzyska I i II, półdziki Staw Dulina oraz okresowo występujące mokradła - piszą urzędnicy.

W koncepcji park podzielono na cztery strefy: dziką (ma to być obszar najmniejszej ingerencji człowieka, łącznie z zakazem wprowadzania zwierząt), naturalnej sukcesji, łąkowo-polną i aktywności i rekreacji. W tej ostatniej ma znaleźć się miejsce na place zabaw, amfiteatr leśny, park linowy psi i koci plac zabaw, toalety publiczne, altany, leżaki, ławki i hamaki, strefę foodtruck`ów i stałej gastronomii, Gdańską Strefę Freeride`ową, skatepark, a także - usytuowane na granicy parku - przyszłe Centrum Dzielnicowe Gdańsk Południe.

Tworzenie Parku zaplanowane jest na wiele lat, a inwestycja będzie realizowana etapami. W pierwszej kolejności miasto chce nasadzić drzewa, wprowadzić oświetlenie we wskazanych ciągach pieszych, utwardzić ścieżki dla pieszych i drogi dla rowerzystów, wybudować schody, pochylnie, kładki.

W kolejnym etapie uporządkowany ma zostać Park Dulina, wybudować wybiegi dla psów i nasadzić nową zieleń np. w rejonie Zbiornika Świętokrzyska I.

Trzeci etap będzie oznaczał realizację bardziej "twardych" inwestycji, np. ewentualną budowę amfiteatru, pawilonów gastronomicznych, skate parków.

Galeria artykułu

Nowe osiedla "połykają" zielone tereny. Park Południowy jest na wagę złota

Nowe osiedla...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.206.*

22:26, 15/03/23

ciekawe ze nie powiedziano tutaj ze jest projektowana trasa pkm ki min jej trasa ma biec miedzy dwoma zbiornikami i co nato projektanci parku południowego

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń