Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 19/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wyrok za zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont skazany na dożywocie

 1 dodane: 12:56, 16/03/23

tagi:

Zabójca prezydenta Adamowicza został skazany na dożywocie - wyrok ogłosił w czwartek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Pozwolił też na publikacje jego wizerunku. Stefan Wilmont będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie najwcześniej za 40 lat. Ale obrońca z urzędu nie składa broni i zapowiada apelację. Można się spodziewać, że znów wróci kwestia stanu psychicznego oskarżonego.

Wyrok za zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont skazany na dożywocie
Wyrok za zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza.
Fot. Dominikm Paszliński / www.gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Do ataku na prezydenta Adamowicza doszło 13 stycznia 2019 r. podczas finału imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. "W trakcie odpalania zimnych ogni na scenę wbiegł mężczyzna i z bardzo dużą siłą kilkukrotnie ugodził Prezydenta nożem. Następnie grożąc nożem prowadzącemu imprezę zmusił go do oddania mikrofonu, przez który przedstawił się z imienia i nazwiska i wygłosił oświadczenie, w którym podał motywy swojego zachowania" - pisali w akcie oskarżenia prokuratorzy.

Dzisiaj podczas ogłoszenia wyroku sędzia mówiła, jak 13 stycznia 2019 r. wyglądał atak na prezydenta Gdańska. - O godzinie 19.50 z lewej strony sceny wszedł na nią po schodkach oskarżony Stefan Wilmont, który po przemowie prezydenta Adamowicza, w trakcie odliczania podbiegł do niego i z dużą siłą ugodził go cztery razy nożem w klatkę piersiową, brzuch i rękę.

- Po ataku Stefan Wilmont paradował triumfalnie po scenie, a następnie podszedł do konferansjera, grożąc mu pozbawieniem życia poprzez wbicie w brzuch noża. Zmusił go do oddania mikrofonu.

Po ataku na prezydenta Adamowicza, Stefan Wilmont krzyczał ze sceny: "Halo, halo. Nazywam się Stefan Wilmont, siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz".

W 2013 r. Stefan W. został skazany za napady na banki. W więzieniu spędził 5 lat i 6 miesięcy. Podczas ogłaszania uzasadnienia do wyroku sędzia mówiła, że podczas tamtej odsiadki u Stefana Wilmonta narastało "niczym nieuzasadnione poczcie krzywdy" na zasądzony wyrok.   - W trakcie pobytu w zakładzie karnym Stefan Wilmont wielokrotnie poruszał temat związany z zemstą na sądach i służbie więziennej. Często wskazywał, że wszystkiemu jest winna Platforma Obywatelska. Jednemu ze współosadzonych powiedział, że szybko wróci do więzienia, bo ma rachunki do wyrównania.

W trakcie postępowania prokuratury powstały trzy opinie biegłych określające stan psychiczny Stefana W. Dwie ostatnie, do których przychyliła się sędzia, wskazywały, że może on odpowiadać karnie w procesie. - Stefan Wilmont jest osobą skrajnie niebezpieczną. Nic sobie nie robił z trwającego postępowania. Zdaniem sądu, Stefan Wilmont wie, co robi, i dobrze się przy tym bawi. Wszak nie ma już nic do stracenia - akcentowała sędzia.

Na koniec głos zabrał też sam oskarżony. Stefan Wilmont powiedział: — Nie ma znaczenia, że będę miał przedłużony areszt, bo i tak wszyscy skończymy na oddziale terapeutycznym, gdzie ja będę panem doktorem i będę badał.

Po rozprawie brat zamordowanego prezydenta, poseł Piotr Adamowicz mówił: - Nikt nie przywróci życia mojego brata. Mój ojciec nie doczekał sprawiedliwości, bo zmarł kilka miesięcy temu.

Galeria artykułu

Wyrok za zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont skazany na dożywocie

Wyrok za...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń