W połowie 2023 r. rozpoczęły się konsultacje związane z drugim etapem rewitalizacji Oruni. Obszarem zmian mają być też objęte inne miejsca w Gdańsku (Biskupia Górka, Chełm i Dolne Miasto). Dla wszystkich tych dzielnic powstał tzw. Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdańska na lata 2017-2030.
"Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji wraz z prognozą oddziaływania na środowisko jest dostępny na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska oraz w jego siedzibie przy ul. Wały Piastowskie 24. Swoje uwagi do zawartych w nim zapisów można składać osobiście, listownie, mailowo za pomocą formularza lub poprzez wypełnienie geoankiety online" - piszą urzędnicy.
Z projektem można zapoznać się TUTAJ.
Dla Oruni Gminny Program Rewitalizacji zakłada m.in. modernizację lokali użytkowych na Trakcie św. Wojciecha, Podmiejskiej, Żuławskiej i Sandomierskiej. Kolejny z projektów dotyczy przebudowy budynku Gdańskiego Archipelagu Kultury na Dworcowej i zbudowania tu parkingu.
W planach jest też remont Traktu św. Wojciecha 59 (przed wojną tu mieściła się redakcja "Gazety Gdańskiej"), a po sąsiedzku wybudowanie nowego budynku usługowego. Urzędnicy wracają też do koncepcji rewitalizacji Rynku Oruńskiego na ulicy Gościnnej. Kolejnym projektem jest rewaloryzacja Parku Schopenhaura. Do 9 lutego można zapoznać się z projektem, złożyć uwagi, wziąć udział w spotkaniu lub odwiedzić któryś z punktów konsultacyjnych.
Na Oruni punkt konsultacyjny mieści się w Domu Sąsiedzkim przy Dworcowej 11. 23 stycznia o godzinie 17 rozpocznie się spotkanie na temat projektu GPR. To dobry moment, by złożyć swoje uwagi i propozycje do tego programu.