Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 01/03/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Fragment Dworcowej na zielono

 6 dodane: 13:34, 06/06/11

tagi:GAKzieleńDworcowa

Kolorowe kwiaty, krzewy i drzewa, a w przyszłości może ławeczki i urządzenie zabawowe dla dzieci – skwerek nieopodal Dworku Artura zmienia swoje oblicze. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Oruni do wzięcia udziału w akcji sadzenia roślin. Start happeningu już w najbliższą sobotę.

Fragment Dworcowej na zielono
Fragment Dworcowej na zielono
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 6

W ubiegłym roku Telekomunikacja Polska rozpisała wewnętrzny, ogólnopolski konkurs „Eko Faktura”. 

- Szukaliśmy w najbliższym otoczeniu miejsc, które idealnie nadają się na to, aby je zazielenić i przez to całkowicie zmienić oblicze okolicy. Chodziło o to, aby zrobić to małym kosztem, ale żeby efekt był naprawdę spory – opowiada Joanna Bruździak, pracownik TPSA w Gdańsku, która wraz z koleżanką wzięła udział w konkursie firmy.

Projekt zyskał uznanie jury – „gdańska” propozycja zajęła trzecie miejsce. Na jej realizację TPSA przyznała 8 tysięcy złotych.
- Wolontariusze TPSA wraz z fundacją Orange już od jakiegoś czasu współpracują z Gdańskim Archipelagiem Kultury. Stwierdziliśmy, że przestrzeń Dworku Artura na Oruni pasuje do naszej koncepcji. To fajny teren, ale trzeba nieco powalczyć, aby zrobiło się tutaj naprawdę ładnie – mówi Bruździak, która o sobie mówi: ambasador Fundacji Orange.

Szczegółową koncepcję przygotowywali uczniowie Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku Oliwie. W placówce rozpisano konkurs na projekt „zielonego” zagospodarowania skwerku przy ulicy Dworcowej.

Grupy uczniów przygotowały w sumie 5 propozycji. Dwie z nich zostały nagrodzone. Z obu, najlepszych koncepcji powstał jeden, ostateczny projekt.

Do początków lipca właśnie w tym miejscu młodzież będzie miała swoje praktyki. Uczniowie już porządkują teren. Będą również sadzić rośliny i na czas praktyk opiekować się tym miejscem.

Na skwerku zostaną posiane kwiaty, krzewy i drzewa. Zobaczymy tutaj m.in. berberysy, lilaki pospolite, barwinki pospolite, brzozy brodawkowate i leszczyny pospolite. Wydeptane przez mieszkańców ścieżki, które prowadzą do pobliskiego Parku Schopenhauera zostaną utwardzone. Wzdłuż płotu, oddzielającego skwerek od torów kolejowych, wyrosną „wyciszające” krzewy.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców Oruni do wzięcia udziału w akcji sadzenia roślin, która rozpocznie się już w najbliższą sobotę o godzinie 10:00.
- Chcemy, aby mieszkańcy Oruni poczuli się współodpowiedzialni za to miejsce. Każdy będzie mógł posadzić tutaj swoje drzewko. Liczymy, że ludzie będą się później opiekować zasianymi przez siebie roślinami – opowiada Aleksandra Abakanowicz, pracownica Dworku Artura GAK.

Zarówno GAK, jak i pomysłodawczynie „gdańskiego” projektu szukają teraz sponsorów. Brakuje pieniędzy na sfinansowanie kolejnych elementów koncepcji. Póki co nie ma co liczyć tutaj na ławeczki i urządzenie zabawowe.
- Najwcześniej za dwa lata miejsce to może wyglądać tak samo jak na przedstawionej przez uczniów wizualizacji. Ale od czegoś trzeba zacząć. Pierwszy etap zmian właśnie się rozpoczął – komentuje Bruździak.
Fragment Dworcowej na zielono

Fragment...

Fragment Dworcowej na zielono

Fragment...

Fragment Dworcowej na zielono

Fragment...

Fragment Dworcowej na zielono

Fragment...

Fragment Dworcowej na zielono

Fragment...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

153.19.102.*

11:04, 09/06/11

No tak, w końcu coś się będzie działo. Ale swoja droga należało by upożądkować park za Domem Kultury. To świetne miejsce na plac zabaw dla dzieci i na wypoczynek w cieniu drzew osób starszych. Drzewa już sa, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.197.58.*

00:17, 07/06/11

bardzo fajny pomysł:) Dworcową można zrobic elegancką ulicą. a kiedys nie wiem czy wiecie za domem kutury byl ring bokserski św pamieci kościelny pan Mieczyslaw wysyłał tam swoich podopiecznych. jeden z nich ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.112.201.*

21:23, 06/06/11

wizki jakby w paincie rysowane :) oby tylko ścieżki utwardzono żwirkiem, nie polbrukiem... fajnie że na Oruni coraz więcej takich inicjatyw jest. Do tego dobra formuła: projekt powstaje w ramach zajęć ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń