Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 02/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zrozumieć Sierpień: A w finale były emocje

 5 dodane: 16:42, 23/09/12

tagi:ECSSolidarnośćdiaporama

Finał "Zrozumieć Sierpień na Oruni" za nami. Na wczorajszej (22 września) imprezie nie zabrakło emocji.

Zrozumieć Sierpień: A w finale były emocje
Zrozumieć Sierpień: A w finale były emocje
Fot. Paweł Patyk

Fotografia 1 z 5

Najpierw Gościnną Przystań opanowali młodzi oruniacy. Dzieci z prowadzonej tu na co dzień świetlicy prezentowały drzewa genealogiczne, które w ramach projektowych warsztatów udało im się stworzyć. A później "live" odbyły się warsztaty decoupage. Co rusz przyłączali się do nich kolejni goście. A tych, tym razem nie zabrakło. 

Na wczorajszej imprezie pojawili się między innymi przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Oruńskich Warsztatów Fotograficznych, członkowie lokalnej Rady Osiedla i reprezentanci pomysłodawców projektu "Zrozumieć Sierpień" - Europejskiego Centrum Solidarności.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja diaporamy: "Oruńska Solidarność w głosach i obrazach". Przygotowali ją: Grzegorz Jezierski, członek OWF, utalentowany gdański fotograf i Piotr Olejarczyk, czyli piszący te słowa, dziennikarz MojaOrunia.pl

Podczas trwającej blisko 30 minut prezentacji uczestnicy wczorajszej imprezy mogli zobaczyć archiwalne zdjęcia z tragicznych wydarzeń Grudnia 70 i pełnych nadziei momentów Sierpnia 80. A także fotografie stanu wojennego w 81 roku. W ostatniej części diaporamy pojawiły się również aktualne zdjęcia różnych zakątków Oruni. Obrazy były przeplatane wypowiedziami wielu osób: dawnych opozycjonistów, obecnych posłów, aktualnych członków Związku Zawodowego "Solidarność", przedstawicieli ECS. I co może w takiej lokalnej prezentacji najważniejsze, także komentarzami mieszkańców Oruni.

Nie wszystkim spodobała się treść diaporamy. Wiele emocji wzbudziła zawarta w prezentacji wypowiedź Andrzeja Gwiazdy: "Solidarność była pierwszym, wielkim ruchem antyglobalistycznym". Jedna z reprezentantek ECS twierdziła, że jest to fałszowanie historii, a w diaporamie zabrakło kontrwypowiedzi do takiego stanowiska Andrzeja Gwiazdy. Zarzuciła twórcom diaporamy brak rzetelności.I przedstawienie historii Solidarności i przemian po 89 roku w zbyt ponurych barwach. Zażądała wycięcia z diaporamy loga ECS i postraszyła twórców sądem.

Co ciekawe, obecna na spotkaniu Patrycja Medowska, zastępca dyrektora ECS nie podzieliła zdania swojej koleżanki. Podziękowała twórcom diaporamy i wszystkim, zaangażowanym w projekt "Zrozumieć Sierpień na Oruni". Między innymi GFIS-owi, którego pracownicy byli odpowiedzialni za szereg wydarzeń w ramach "sierpniowej akcji".

Dyskusja trwała dalej. O obecnej Oruni, a także o historii Solidarności, zaniechaniach urzędników, wadach i zaletach III i II RP.

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy się dziś tutaj spotkać. I dyskutować w takim gronie. Nawet jeżeli była to ostra dyskusja i nie we wszystkim się zgadzamy, to takich rozmów potrzeba więcej - mówiła nam Marianna Sitek-Wróblewska, szefowa GFIS.
Niniejszy artykuł powstał w ramach projektu "Zrozumieć Sierpień na Oruni", który jest współfinansowany przez Europejskie Centrum Solidarności.

Galeria artykułu

Zrozumieć Sierpień: A w finale były emocje

Zrozumieć...

Zrozumieć Sierpień: A w finale były emocje

Zrozumieć...

Zrozumieć Sierpień: A w finale były emocje

Zrozumieć...

Zrozumieć Sierpień: A w finale były emocje

Zrozumieć...

Twórcy diaporamy: (od lewej) Grzegorz Jezierski i Piotr Olejarczyk

Twórcy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

81.95.194.*

17:28, 25/09/12

pani rezyser Mydlarska od filmu do filmu pełza pomiedy Wałęsą, Geremkiem a Borusewiczem. Tojest dopiero manipulowanie i zaslepienie. Oszolomizm pkatformerski jest tak samo chory jak tych spod krzyza. Chora ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.254.148.*

14:18, 24/09/12

Brawo dla Koordynatora tego całego projektu Ewy Sasimowskiej. Dobra robota :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.194.*

01:15, 24/09/12

Diaporama rewelacyjna, świetny pokaz, ciekawa dyskusja po prezentacji. Dziwne było tylko wystapienie jakiejś pani która histerycznie zareagowała na wypowiedz Andrzeja Gwiazdy a zupełnie przemilczała gorzkie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.98.*

19:06, 23/09/12

kiedy będzie Biedronka na Oruni??? ;)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń