Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowi właściciele poszukiwani

 1 dodane: 10:14, 12/09/13

tagi:

Dworek Olszyński trafia do Kościoła Zielonoświątkowców, a dwa budynki na Oruni – dawny komisariat i policyjna bursa – w listopadzie idą pod młotek.

Nowi właściciele poszukiwani
Nowi właściciele poszukiwani
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Po trwających blisko rok negocjacjach i kilku bezowocnych przetargach, miasto zdecydowało się na inny wariant. - Dworek Olszyński zostaje oddany w użytkowanie wieczyste Kościołowi Zielonoświątkowców. Miastu nie udało sie go sprzedać – tłumaczy Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego.

Początkowo miasto wyceniło zabytek na ponad 2,2 miliona złotych.

To właśnie Kościół Zielonoświątkowców najbardziej zabiegał o przejęcie XIX-wiecznego Dworku. Wspólnota Kościoła chciała nabyć zabytkową nieruchomość w trybie bezprzetargowym, z zastosowaniem 99 procentowej bonifikaty dla związków wyznaniowych. – Gmina nie zgodziła się na taki wariant. Dostaliśmy Dworek w użyczenie na 50 lat z koniecznością uiszczania miastu opłat – mówi Marcin Biernacki, pastor Kościoła Zielonoświątkowego i członek zboru Nowe Życie.

Najprawdopodobniej dzisiaj zostanie podpisany stosowny akt notarialny.

Duchowny zapewnia jednak, że nie zmieniło to planów przekształcenia Dworku w miejsce, z którego w przyszłości będą mogli korzystać także okoliczni mieszkańcy. Niewielka stadnina koni, Izba Dziedzictwa Meonitów, miejsce kameralnych koncertów, może nawet ośrodek dla starszych osób – plany są ambitne, choć trudno jednoznacznie wyrokować, czy możliwe do przeprowadzenia. – Najpierw musimy uporządkować to miejsce, przywrócić do stanu, z którego można bez obaw korzystać – komentuje Biernacki.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z budynkiem dawnego komisariatu na Gościnnej i dawną policyjną bursą na Trakcie św. Wojciecha. Pod koniec zeszłego roku ruszyła tutaj procedura przetargowa, którą nadzoruje Agencja Mienia Wojskowego.

Obecnie właścicielem obu adresów jest Skarb Państwa. Niedawno pojawiła się wycena oruńskich budynków.  Cena wywoławcza dla dawnej bursy (Trakt św. Wojciecha 113) to 2,5 miliona złotych, dla Gościnnej 1 – 1,3 miliona złotych. Pierwszy przetarg odbędzie się 14 listopada, drugi – dzień wcześniej.

Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium (od 5 do 20 procent ceny wywoławczej). W razie niewygrania przetargu pieniądze te są oczywiście zwracane. Co jednak w przypadku, gdy do przetargu nikt się nie zgłosi?
- Przetarg będzie miał wynik negatywny. Ruszy wówczas kolejna procedura przetargowa. Na wniosek terenowego oddziału AMW prezes agencji może obniżyć cenę wywoławczą takiej nieruchomości, ale oczywiście nie jest to regułą – odpowiada Małgorzata Golińska, rzecznik AMW.

Skuteczność przetargowa, jak mówi Golińska, to 25 procent, czyli co czwartą nieruchomość udaje się sprzedać od razu. Z reguły potrzebne są kolejne przetargi. – Przeciętnie cały proces sprzedania nieruchomości trwa u nas od półtora do dwóch lat – dodaje przedstawicielka AMW.

Galeria artykułu

Nowi właściciele poszukiwani

Nowi...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

17:53, 24/09/13

proponuję na Oruni zrobić wydział paszportowy UM ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

17:50, 24/09/13

Oruński Ratusz! Dobra akcja!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.31.*

21:17, 12/09/13

dorzucam się z całą moją rodziną 5 akcji

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

19:23, 12/09/13

No pewnie, mało mamy urzędników.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

19:18, 12/09/13

Fajnie jakby "jakiś" wydział Urzędu Miasta w dawnym Ratuszu powstał.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

17:10, 12/09/13

Bursa droższa o milion od komisariatu? coś tu nie gra. Komisariat to piękna budowla, a bursa to zwykły klocek przy ulicy. No dobra niech już kupują i remontują będzie na co popatrzeć.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

15:16, 12/09/13

Tylko kto wplacilby wadium? :-)

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

89.67.25.*

14:56, 12/09/13

Na to bym nie liczył. Ale suma podzielona przez 16 tys mieszkańców daje nam 81zł od osoby. Ja bym z chęcią 'zrzucił się', żeby zostać akcjonariuszem Oruńskiego Ratusza. To by było wydarzenie. Ktoś jest jeszcze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.174.80.*

14:38, 12/09/13

Może Miasto odkupi Oruniakom ICH Ratusz?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń