Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 09/08/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy

 9 dodane: 17:29, 04/12/13

tagi:

Jeszcze kilka miesięcy temu XIX-wieczny Dworek Olszyński zmierzał ku totalnej zagładzie, teraz za sprawą pracowitości nowych gospodarzy zyskał drugie życie. Wierni z Kościoła Zielonoświątkowego zaczęli już pierwsze remonty zabytku i prace porządkowe w okolicy. Zaczynają też „wrastać” w lokalną społeczność. Mają ponadto naprawdę ambitne plany odnośnie przyszłości tego miejsca. Czy realne?

Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy
Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 9

Przystań dla kajaków, baza noclegowa, dom spokojnej starości, niewielkie muzeum i oczywiście przestrzeń sakralna – tak już za kilka lat ma wyglądać okolica XIX-wiecznego Dworu Olszyńskiego, który jeszcze do niedawna przedstawiał opłakany widok. 

Wszystko zmieniło się za sprawą umowy, którą miasto zawarło z Kościołem Zielonoświątkowców (pisaliśmy o tym tutaj). Kilka miesięcy temu wierni dostali teren i zabytek w użyczenie od gminy.

- W Dworku zastaliśmy puste pomieszczenia, powyrywane kable, zdewastowaną przestrzeń, powybijane okna. Ogród był cały w chaszczach i śmieciach – opisuje Marian Biernacki, pastor Centrum Chrześcijańskiego Nowe Życie.

Jakby tego było mało, pomieszczenie dawnej wozowni przypominało kompletną ruinę, a w ogrodzie zarastały jeszcze resztki innego budynku.

- Dawną wozownię chcemy zaadaptować na cele naszych spotkań religijnych. Marzy nam się również rekonstrukcja przeciwległego budynku, gdzie na parterze byłby dom spokojnej starości, a na piętrze baza noclegowa dla turystów – zdradza mi swoje plany pastor.

Takie marzenia mogłyby się wydawać zupełną mrzonką, gdyby nie dwie kwestie. Zielonoświątkowcy, co udowodnili już przez ostatnie miesiące, są bardzo pracowici. Mogą też liczyć na wsparcie finansowe współwyznawców z właściwie całego świata.

Oto co udało się zrobić Zielonoświątkowcom w kilka miesięcy (miasto nie zrobiło tego przez dziesiątki lat): ogrodzili całą posesję, budując 250 metrów nowego płotu, wstawili okna w Dworku Olszyńskim, naprawili dach zabytku, oświetlili oba budynki (także dawną wozownię) halogenami ledowymi, uporządkowali ze śmieci, chwastów i gruzu dziedziniec Dworku, wykonali inwentaryzację drzew na terenie całej posesji.

Jeszcze kilka miesięcy temu XIX-wieczny Dworek zmierzał ku totalnej zagładzie (miasto nie miało pieniędzy na jakiekolwiek prace w tym miejscu), teraz za sprawą pracowitości nowych gospodarzy zyskał drugie życie. Ale sam wysiłek to za mało, potrzeba jeszcze pokaźnego portfela. Szczególnie kiedy ma się do czynienia ze zrujnowanym zabytkiem, gdzie wymaganych jest multum pozwoleń Konserwatora i nie zawsze można oszczędzać na materiałach.

- Remontujemy to miejsce korzystając z pieniędzy, które wspólnie uzbieraliśmy. Proszę mi wierzyć, nie mamy w tym względzie jakiś poważnych zapasów. Ale się modlimy i wierzymy, że odpowiedni ludzie nam pomogą. Jak Bóg da, wcielimy nasze plany w życie – mówi pastor Biernacki.

„Odpowiedni ludzie” to na przykład współwyznawcy ze Stanów Zjednoczonych. Dworek Olszyński, także i za sprawą profesjonalnie prowadzonego bloga, zyskał popularność w Internecie. Wierni z różnych krajów, chociażby i z USA, mocno kibicują temu projektowi. Jest szansa, że na kibicowaniu się nie skończy.

Pastor woli jednak rozmawiać na temat, jak docelowo posesja Dworku Olszyńskiego będzie wyglądać.
- To będzie Centrum otwarte dla ludzi. Wszyscy będą mile widziani. Oczywiście określimy tu pewne zasady, bo przecież będzie to przestrzeń zarządzana przez ewangelicznych chrześcijan. Nie będzie można palić papierosów, pić alkoholu, przeklinać – uśmiecha się mój rozmówca.

- Chcemy, by ta przestrzeń była interesująca dla mieszkańców. Być może już latem przyszłego roku zorganizujemy tutaj niewielki koncert, postawimy namiot, zaprosimy ludzi. Takie wydarzenia powinny być cykliczne – dodaje duchowny.

„Wrastanie” w lokalną społeczność już się zaczęło. I to nie tylko dlatego, że wierni urzędują w olszyńskim zabytku dzień i noc. W listopadzie Zielonoświątkowcy wsparli żywnościowymi paczkami 10 biednych rodzin z Olszynki. W grudniu organizują „Gwiazdkową Niespodziankę” - 200 dzieci z Oruni i Olszynki będzie mogło liczyć na drobne upominki. - Chcemy, by ludzie widzieli, że nie jesteśmy po to, by się od nich odgrodzić. Chcemy być dla nich użyteczni – komentuje pastor.

Co ciekawe, sąsiedzi interesują się nowymi gospodarzami. Niektórzy deklarują pomoc, niektórzy proszą o wsparcie. - Przyszła do nas kobieta, która ma blisko działkę. Poprosiła nas, czy możemy przyciąć jej drzewa, bo ona sama już nie daje rady. Oczywiście, że pomogliśmy – mówi duchowny.

Sporo mieszkańców (z niektórymi rozmawiałem nieopodal pobliskiego „spożywczaka) jest „na tak” dla nowych gospodarzy. - Dobrze, że ktoś się zajął wreszcie tym miejscem. Szkoda było patrzeć, jak to wszystko niszczeje – usłyszałem.

Ale są też niezadowoleni. Niektórzy są źli, że stracili miejsce, gdzie można było załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Jeszcze inni (taki sygnał odebrała lokalna Rada Osiedla) denerwują się, że Dworek Olszyński „został sprzedany heretykom”.

Więcej informacji na temat tego, co dzieje się w Dworku Olszyńskim znaleźć można tutaj. Polecamy tam również kapitalne opracowanie historyczne opisywanej okolicy.

Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy

Dworek doczekał...

Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy

Dworek doczekał...

Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy

Dworek doczekał...

Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy

Dworek doczekał...

Dworek doczekał się pracowitych gospodarzy

Dworek doczekał...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.20.131.*

10:58, 17/12/13

Cieszymy sie,ze miejsce to zyskalo prawdziwego gospodarza, Anna S.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.174.23.*

21:20, 08/12/13

Jesteśmy z Wami w modlitwie i w sercu,błogosławimy Was i waszą ciężką pracę,niech Nasz Pan Jezus Chrystus ma Was w swojej opiece,chroni i błogosławi dzieło,którego się podjęliście.Szczeciniacy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.88.136.*

16:27, 06/12/13

Choć (tak mówią) przez Słowo wszystko się stało, to tym razem nie słowem, a czynem. Ci, którzy narzekają niech zakaszą rękawy i sami coś zrobią dla lokalnej społeczności. Pozdrawiam pracowitą wspólnotę z Orunii.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.182.95.*

10:07, 06/12/13

Widziałem te ruiny na zdjęciach i nawet jak bym miał milion zł to bym się nie podjął remontu. To nie jest łatwa sprawa, co pokazał czas i dotychczasowy zarządca. Już widać że sprawa jest prowadzona w sposób ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.182.95.*

09:52, 06/12/13

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

00:35, 06/12/13

17:38 Orunia to nie Olszynka to dwa różne miejsca w Gdańsku.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

20:39, 05/12/13

No i bardzo dobrze.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.175.226.*

17:48, 05/12/13

to jedna z lepszych wiadomości w historii Olszynki

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

17:38, 05/12/13

Narzekać potrafią a sami nic wcześniej z tym miejscem nie zrobili. Kibicuję mocno pastorowi Biernackiemu, to człowiek czynów a nie tylko pustych obietnic. Niech moja Orunia pięknieje!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.175.179.*

20:25, 04/12/13

niech to miejsce służy społeczności, i niech ci "heretycy" ogłaszają, że Jezus Chrystus jest Panem i Królem tego miejsca. Oby udało im się osiągnąć to co zamierzają.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/07 Masz ochotę na niegrzeczne darmowe nudesy z nieznajomymi ? T...»

• Wiecej ogłoszeń