Masz dość stania na szlabanach? Nie czujesz się bezpiecznie przechodząc tunelem na drugą stronę torów? Podpisz się pod petycją do Prezydenta Miasta Gdańska. Pokażmy swoje niezadowolenie i potrzebę zmian - piszą na swojej stronie Radni Osiedla Orunia-Św.Wojciech-Lipce
Dot. Modernizacji linii kolejowej PKP PLK S.A.
(przejazdy kolejowe i przejścia dla pieszych)
Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska
Szanowny Panie Prezydencie,
Częściowa realizacja infrastruktury kolejowej Gdynia-Warszawa jest niewątpliwym osiągnięciem. Nadszedł czas, by stała się użyteczna, przyjazna a przede wszystkim bezpieczna dla jej sąsiadów – mieszkańców południowej części Gdańska.
W tym celu niezbędne jest:
a) Urządzenie przejazdów przez tory kolejowe
- oczekujemy budowy tuneli/ wiaduktów tak, by możliwe było płynne przemieszczanie się samochodów, w tym służb ratunkowych.
- realizacji inwestycji „Nowa Podmiejska” z wykorzystaniem środków europejskich na lata 2014-2020.
b) Przywrócenie bezpiecznego przejścia dla pieszych - separacja ruchu pieszego od samochodowego na przejeździe kolejowym Dworcowa- Gościnna- Smętna.
c) Doprowadzenie ciągów pieszych do tuneli - umożliwienie przedostania się na drugą stronę torów „suchą stopą”, uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych.
d) Poprawa bezpieczeństwa pieszych
- zainstalowanie oświetlenia i monitoringu w okolicach przejść podziemnych;
- negocjacja z PKP o deklarację bezzwłocznego montażu monitoringu przejść podziemnych wraz z przekierowaniem obrazu do Komisariatu Policji przy ul. Platynowej;
- zabezpieczenie (odgrodzenie) infrastruktury kolejowej wzdłuż torów od przejścia podziemnego przy ul. Związkowej do przejazdu kolejowego przy ul. Niegowskiej po obu stronach torów.
e) Poprawa warunków życia - wymiana zielonych ekranów akustycznych ograniczających światło dzienne Mieszkańcom pobliskich zabudowań na ul. Junackiej na przezroczyste.
Mając na uwadze powyższe zagadnienia, nasuwa się pytanie: dlaczego przy tak sprzyjających okolicznościach dotyczących finansowania inwestycji z potężnych funduszy zewnętrznych, nie uwzględniono elementarnych rozwiązań służących podniesieniu standardu życia Mieszkańców i lokalnych Przedsiębiorstw.
Zwracamy się do Prezydenta Miasta Gdańska o natychmiastowe podjęcie działań. Rozwiązanie wskazanych problemów pozwoliłoby uniknąć niepotrzebnych napięć i konfliktów, które po zakończeniu inwestycji w takiej formie nie znikną a wręcz przeciwnie - będą narastały.
Liczymy, że w XXI wieku warunki bytu, a przede wszystkim nasze zdrowie i życie nie pozostanie obojętne Prezydentowi dużego europejskiego miasta.
Podpisane petycje można przynieść do siedziby Rady Osiedla w Domu Sąsiedzkim "Gościnna Przystań" w poniedziałek i wtorek w godzinach 10-18. Ponadto podpisy przekazać można do samych radnych (kontakt w zakładce "Radni").
Pobierz listę podpisów - arkusz do podpisywania się można pobrać
Pobierz tekst petycji i arkusz do podpisywania się można pobrać