Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 01/06/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Strategia dla Ujeściska-Łostowic na półmetku, pomysłów nie brakuje

Jak spowodować, by Ujeścisko-Łostowice przestało być tylko „sypialnią”, w której nic właściwie się nie dzieje? Jak ożywić tę część miasta? Która część dzielnicy nadaje się na swoiste centrum południowych rubieży Gdańska? Odpowiedzi wciąż szukają uczestnicy projektu „Quo Vadis, Gdańsku?”. W tym tygodniu swoimi pomysłami podzielili się też studenci architektury.

Czy tak może wygladać Nowa Warszawska?
Czy tak może wygladać Nowa Warszawska?
Fot. ze strony grupy facebookowej Quo Vadis, Ujeścisko

Fotografia 1 z 8

Najpierw krótka diagnoza, którą postawili uczestnicy trzecich już warsztatów „Quo Vadis, Gdańsku?”:

- wciąż brakuje spójnego, miejskiego planu na rozwój Ujeściska-Łostowic,
- w dzielnicy projektuje się kolejne duże ulice, ale często w ogóle nie patrzy się na potrzeby pieszych,
- przykładem kiepsko zaprojektowanej ulicy jest aleja Havla, która przypomina raczej autostradę niż drogę, która przebiega przez centrum dzielnicy,
- w tej części Gdańska panuje „deweloperska anarchia”,
- zbiorniki retencyjne, które stanowią siłę dzielnicy nie są wystarczające zagospodarowane. 

Co powinno się zmienić na Ujeścisku-Łostowicach?
Tutaj zdania były już podzielone. Generalnie jednak dominowała opcja, że dzielnica zamiast jednego centrum (nie mylić oczywiście z centrum handlowym), powinna mieć kilka takich miejsc, w którym skupiają się różnego rodzaju aktywności. Miejsc, które są regularnie odwiedzane przez mieszkańców.

- Nie da się zadekretować stworzenia centrum. Ono naturalnie powstaje tam, gdzie koncentruje się aktywność – mówił jeden z mieszkańców.

I cała sztuka stworzyć taką przestrzeń, by taka aktywność faktycznie miała miejsce.
- Pamiętajmy, że Ujeścisko-Łostowice to sztuczny twór administracyjny, który składa się z kilku mniejszych jednostek. Moim zdaniem każda z tych jednostek powinna mieć swoje „centrum” - dodawał.

Potwierdziło to opracowanie urbanistek, które w projekcie „Quo Vadis, Gdańsku?” zajmują się właśnie Ujeściskiem-Łostowicami. Z zebranych wcześniej od mieszkańców informacji opracowały mapę, na której widać potencjalne miejsca w dzielnicy, gdzie takie centra powinny się kształtować. Widać to na trzech zdjęciach, które dodaliśmy do niniejszego artykułu.

Mieszkańcy przedstawiali też swoje pomysły zmian w dzielnicy. Posiłkowali się przykładami architektonicznych rozwiązań z całego świata. Zielone torowisko, więcej ścieżek rowerowych, hamaki w przestrzeni publicznej, bardziej przyjazne pieszym ulice, czy zadbanie o lokalny cmentarz – przekonywali uczestnicy warsztatów.

W sukurs przyszli im gdańscy studenci architektury, którzy zaprezentowali swoje, przygotowane wcześniej fragmenty rozwoju poszczególnych fragmentów Ujeściska-Łostowic. Nowa, zwarta zabudowa z usługami na parterze (brak miejsc na usługi to bolączka tej dzielnicy), ścieżki rowerowe, lepsze wykorzystanie przestrzeni parkowej, zagospodarowanie zbiorników retencyjnych, a nawet budowa czegoś na kształt gdyńskiego info boxu – to tylko niektóre z pomysłów studentów.

Warto dodać, że dyskusja nad kierunkami rozwoju Ujeściska-Łostowic toczy się cały czas w Internecie. Szczególnie wiele dzieje się na grupie facebookowej „Quo Vadis, Ujeścisko?”. Dla przykładu: Jeden z uczestników grupy wkleja ciekawe wizualizacje i pyta, czy tak może wyglądać Nowa Warszawska.
Inny, wywołuje żywą dyskusję pytaniami i swoim komentarzem: „Proszę powiedzieć, kto z państwa jadąc Aleją Havla - samochodem, tramwajem, autobusem, rowerem lub idąc na piechotę zauważy, że w lesie obok, są fajne ścieżki spacerowe i fantastyczna wieża widokowa na wzniesieniu o ciekawej nazwie Kozacza Góra ? Nie mówią o tym drogowskazy, nazwy przystanków etc. Ktoś kto nie jest starym mieszkańcem o zacięciu terenowym, może żyć latami w "bezwiedzy" o tym miejscu(...)”

Kolejne, czwarte warsztaty już za kilka tygodni. Na piątych warsztatach urbanistki zaprezentują już przygotowaną przez nich ministrategię, która będzie zbiorem wytycznych, wskazówek i pomysłów, prezentowanych przez aktywnych mieszkańców dzielnicy.

Zdaniem organizatorów projektu, ministrategia będzie ważnym narzędziem nacisku mieszkańców na urzędników. Warto dodać, że w warsztatach uczestniczą też planiści Biura Rozwoju Gdańska. I choć atmosfera jest tutaj przyjazna, czasem przychodzi im wysłuchać kilka gorzkich słów pod adresem wcześniejszych koncepcji.  Na szczęście zdania typu: "miastem rządzą szaleńcy" to tylko przerywnik w dyskusji. Ta ostatnia jest bowiem naprawdę merytoryczna.

A propos "wcześniejszych koncepcji", krytykowana jest szczególnie Nowa Havla. - Nasz projekt ma szansę nie dopuścić, by kolejne ulice, na przykład Nowa Warszawska, zawierały te same błędy co Nowa Havla – komentowały urbanistki.

W dyskusji brali udział lokalni radni dzielnicy. Nie zobaczyliśmy tutaj jednak żadnego radnego miasta.

Trzecie warsztaty na Ujeścisku miały miejsce 19 stycznia w Domu Sąsiedzkim na ulicy Przemyskiej.
Następne warsztaty w ramach projektu „Quo Vadis, Gdańsku?” odbędą się na Ujeścisku-Łostowicach 26 lutego w poniedziałek (start: godzina 18). Miejsce spotkania: Dom Sąsiedzki, Przemyska 21.
Terminy kolejnych warsztatów: nr 4 - 16.02, nr 5 - 20.04, nr 6 - 15.06
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji o warsztatach i całym projekcie można uzyskać tutaj: Mirosław Pająkowski, mdp@portgdansk.pl, kom. 601 915 823, lub Przemysław Kluz p.kluz@gfis.pl. kom. 695 939 739.
Więcej informacji o projekcie - https://www.facebook.com/mieszkancyplanuja?ref=bookmarks
O projekcie dyskutować można na grupie facebook'owej - Quo Vadis Ujeścisko?
Czy tak może wygladać Nowa Warszawska?

Czy tak może...

Strategia dla Ujeściska-Łostowic na półmetku, pomysłów nie brakuje

Strategia dla...

Strategia dla Ujeściska-Łostowic na półmetku, pomysłów nie brakuje

Strategia dla...

Strategia dla Ujeściska-Łostowic na półmetku, pomysłów nie brakuje

Strategia dla...

Strategia dla Ujeściska-Łostowic na półmetku, pomysłów nie brakuje

Strategia dla...

Mapa aktywności dla Ujeściska-Łostowic

Mapa aktywności...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.77.158.*

15:18, 22/01/15

A Orunia Dolna leży i kwiczy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.153.50.*

09:14, 22/01/15

Taka Nowa Warszawska jest nie do wyobrażenia w BRG. Pasu dla pieszych ? Uspokojony ruch ? Co to za lewacka wizja ? Panie to musi być przepustowa autostrada i 10 hektarów trawników. Tak się zawsze budowało buduje ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.228.*

21:38, 21/01/15

szanowni gdańszczanie, szanowni mieszkańcy Oruni -CZAS NA ODSUNIECIE OD WłADZY ludzi co od lat zasiadają na na stanowiskach do których nie mają predyspozycji czyli miernych ale wiernych, takim panom jak ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/05 Ławostół, ława, stół - rozkładany (jasny kolor) Wymiary: ...»

• Wiecej ogłoszeń