Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Park Oruński musi znów poczekać

 1 dodane: 20:52, 04/10/10

tagi:Park OruńskiZDiZfunduszerewitalizacja

Rewitalizacja Parku Oruńskiego postępuje...ale tylko na papierze. Urzędnicy tłumaczą, że na realizację tej inwestycji nie ma pieniędzy. Kiedy się znajdą? Raczej po EURO2012 – przyznają nieoficjalnie.

Park Oruński musi znów poczekać
Park Oruński musi znów poczekać
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O pomysłach na rewitalizację Parku Oruńskiego pisaliśmy tutaj. Opracowanie dokładnej koncepcji - na zlecenie  gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – przygotowuje konsorcjum dwóch firm. Wstępny projekt zmian, jakie mają czekać oruński zieleniec, już jest. Teraz trwa nad nimi dyskusja. Ta toczy się na radach technicznych. Urzędnicy zgłaszają tam swoje uwagi i nanoszą odpowiednie poprawki. Wygląda na to jednak, że w sprawie Parku Oruńskiego wiele więcej dziać się już nie będzie. Przynajmniej przez najbliższe dwa lata.
- Na realizację naszych przyszłorocznych celów dostaliśmy z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska kilkakrotnie mniej pieniędzy niż w zeszłych latach. To powoduje, że wiele inwestycji musieliśmy, przynajmniej na jakiś czas, zaniechać – mówi Ewa Ogińska-Woźniak, kierownik działu Utrzymania Zieleni ZDiZ w Gdańsku.

Jedną z nich jest rewitalizacja Parku Oruńskiego. Urzędnicy przyznają, że jej rozpoczęcie zostało odłożone na rok 2012. A i ta data, jak nieoficjalnie informują przedstawiciele ZDiZ, może być zagrożona. Powód? Najkrócej rzecz ujmując, miasto ma teraz inne priorytety – są nimi wielkie inwestycje, które powinny zakończyć się przed EURO 2012.

W rezultacie takiej polityki, w przyszłym roku gdański ZDiZ zajmie się jedną parkową inwestycją w mieście. Będzie to dokończenie rewitalizacji zieleńca w Śródmieściu, położonego w rejonie ulic Świętojańska i Szeroka. Na ten cel przyznano kilkaset tysięcy złotych.
- Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ważną inwestycją jest rewitalizacja Parku Oruńskiego. Jej wstępny koszt oszacowaliśmy na 15 milionów złotych. Jako jednorazowy wydatek, taka kwota jest całkowicie poza naszym zasięgiem – przyznaje Ogińska-Woźniak.

Prace będą wykonywane więc etapami. Na każdy z nich miasto będzie przeznaczać odpowiednie sumy. Będzie. Ale jeszcze nie teraz.
Przedstawiciele miejskiego Wydziału Środowiska tłumaczą, że suma pieniędzy, jaką mieli do rozdysponowania ze wspomnianych wyżej funduszy była niemal trzykrotnie niższa niż w przeszłości. W tym roku wyniosła ona 12.9 mln złotych.
- Zarząd Dróg i Zieleni złożył do nas wnioski na łączną kwotę prawie 10 milionów złotych. Było dla nas fizyczną niemożliwością, aby przeznaczyć taką sumę tylko dla jednej instytucji. To był nasz prawie cały budżet – tłumaczy Dagmara Nagórka-Kmiecik, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdańsku.

ZDiZ otrzymał 2,35 mln złotych.
- Z tego 800 tysięcy przeznaczyliśmy na inwestycje parkowe. Spora część pozostałych pieniędzy pójdzie na bieżące utrzymanie zieleni w mieście – informuje Ogińska-Woźniak.
Jak podają przedstawiciele ZDiZ, w zeszłym roku kwota na inwestycje parkowe wyniosła około 5 mln złotych.

Galeria artykułu

Park Oruński musi znów poczekać

Park Oruński...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (13)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

12:34, 06/10/10

nuda

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:20, 06/10/10

Urzędnicy o tej porze już śpią. Jak coś jutro znów napiszą coś "optymistycznego".

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:06, 05/10/10

gość 13:29 "Groszowe sprawy płacicie z podatków" sformułowanie godne nagrody w dziedzinie języka polskiego, ale nie w tym rzecz. Co robiłeś na spotkaniu budynia z mieszkańcami na Oruni, skoro o mieszkańcach ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:00, 05/10/10

Aaaaa, 'oni mówili'. Też byłem na tym spotkaniu i nic konkretnego nie mówili na ten temat. twoje argumenty są z księżyca na Oruni akurat jest sporo firm które płacą podatki, reklam billboardów za które miasto ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:29, 05/10/10

W urzędzie mają dane. Byłem na spotkaniu z Adamwoiczem na Orunii i tam o tym mówili. Groszowe sprawy płacicie z podatków do budżetu maista.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:14, 05/10/10

12:11 a jakieś konkretne dane potrafisz podać, czy tak tylko sobie piszesz?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:11, 05/10/10

Z podatków z Orunii nawet pół boiska się nie zbuduje, a tu tylko daj i daj. Zrewitalizuj, wyremontuj, zbuduj. Inne dzielnice mają się na was tylko zrzucać?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:06, 05/10/10

gosc 12.03 - 17 tysięcy mieszkańców czy firmy, których jest pełno na Oruni? O które podatki chodzi?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:03, 05/10/10

Hej ale za to ćwierćfinały E2012 odbędą się w Gdańsku!!! ekstra nie?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:03, 05/10/10

Do gościa z 11.16 - a ile pieniędzy Orunia generuje do miasta?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:35, 05/10/10

Idą wybory ....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:16, 05/10/10

A na Oruni co się takiego dzieje?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:02, 05/10/10

Nie od razu Kraków zbudowano. Kwestia priorytetów i pieniedzy. Ale dużo się dzieje w naszym mieście. Cóż, poczekamy na ten park.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń