Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Bez nacisków "nie będzie niczego"

 1 dodane: 16:38, 13/10/10

tagi:przejściaZDiZpodstoliklobby

W przyszłym roku większe inwestycje, mające poprawić bezpieczeństwo i organizacje ruchu drogowego, najprawdopodobniej ominą Orunię. Brakuje nacisku mieszkańców – przyznają nieoficjalnie urzędnicy. Być może jednak już niedługo taki lokalny lobbing się pojawi.

Bez nacisków
Bez nacisków "nie będzie niczego"
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Niedawno na naszym portalu zamieściliśmy artykuł, w którym opisywaliśmy kiepski stan oruńskich przejść dla pieszych. Urzędnicy Zarządu Dróg i Zieleni obiecali odmalować pasy na jezdni w kilku miejscach dzielnicy. Skłonił ich do tego wniosek, napisany przez mieszkańców Oruni i dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 16.
Według relacji przedstawicieli Działu Inżynierii Ruchu w gdańskim ZDiZ, w ostatnim czasie było to jedyne pismo mieszkańców Oruni, jakie otrzymali. Tymczasem z innych dzielnic spływają do nich różnego rodzaju wnioski. Sporo z nich wysyłają mieszkańcy Gdańska Południe. I choć wszystkich zawartych tam postulatów urzędnicy nie spełnią, to taki lobbing nie pozostaje bez echa.

Dla przykładu, fragment Gdańska Południe (okolice ulicy Karkonoskiej) doczekał się kompleksowego opracowania w sprawie tzw. uspokojenia ruchu. I tak już w przyszłym roku, rozwiązania zawarte w tym projekcie mogą doczekać się realizacji.
- Mamy już wstępne informacje, co do wysokości przyszłorocznego budżetu, jakim będzie dysponował nasz dział. Mogę powiedzieć, że środki powinny być przynajmniej tak samo wysokie, jak w obecnym roku. Cięć więc nie będzie – mówi Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu w gdańskim ZDiZ-ie.

Ponad 800 tysięcy zostanie przyznanych na poziome oznakowanie jezdni w Gdańsku. Kilkaset tysięcy przeznaczono na budowę tradycyjnych sygnalizacji świetlnych. W przyszłym roku takich inwestycji w Gdańsku powinny być minimum dwie: na skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Śnieżnej i skrzyżowaniu ulic Nowatorów i Słoneczna (w tej ostatniej inwestycji będzie też partycypować gmina Żukowo). W dalszych planach jest jeszcze budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kartuskiej i Cedrowej.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z aktywnymi przejściami dla pieszych. Tutaj urzędnicy wciąż zastanawiają się nad przyszłymi lokalizacjami. „Pewniakiem” wydaje się być przejście przez tory w rejonie ulic Chłopska i Kołobrzeska. Ale inne, potencjalne miejsca instalacji aktywnych przejść dla pieszych wciąż nie są znane. I tutaj pole do popisu mają sami mieszkańcy.
- Powiem kolokwialnie: jak dostaniemy od mieszkańców „cynk”, że w takim, a takim miejscu, aktywne przejście dla pieszych może się sprawdzić, na pewno tego nie zbagatelizujemy – zapewnia Wawrzonek.

Urzędnik ZDiZ-u prosi również, aby przy zgłaszaniu tego typu wniosków pamiętać o określonych uwarunkowaniach.
- Aktywne przejścia dla pieszych sprawdzają się tam, gdzie ma oświetlenia ulicznego. Tam gdzie jest „choinka” znaków i świateł nie ma sensu korzystać z takiego rozwiązania – dodaje Wawrzonek.

Wiele wskazuje na to, że ZDiZ doczeka się w tej sprawie kolejnego wniosku. Tym razem napiszą go mieszkańcy Oruni. A konkretnie przedstawicielki grupy inicjatywnej, której celem jest powołanie rady osiedla na dzielnicy. Kilka dni temu pisaliśmy o utworzonym podstoliku ds. „ulic, chodników i przejść”. Jego członkowie, do czasu następnego spotkania w sprawie rady osiedla (4 listopada), mają przygotować wniosek w sprawie remontów chodników i ulic w kilku punktach dzielnicy. Ale teraz wygląda, że „zadanie domowe” będzie nieco bardziej skomplikowane.
- Odmalowanie pasów czy budowa aktywnego przejścia dla pieszych na pewno bardzo przydałaby się na naszej dzielnicy. Jestem za tym, aby napisać taki wniosek do Zarządu Dróg i Zieleni. I to jak najszybciej. Nasz podstolik może się tym zająć – informuje Alina Krajewska, przedstawicielka grupy inicjatywnej.
- Może warto byłoby się zastanowić nad wysłaniem kilku pism do ZDiZ? Każdy wniosek dotyczyłby innej ulicy. W przyszłym tygodniu chcę spotkać się z pozostałymi paniami z naszego podstolika i będziemy myśleć nad tym wspólnie – dodaje Renata Kamieńska, członkini grupy inicjatywnej.

Gdzie według Was, drodzy Czytelnicy, takie aktywne przejście dla pieszych mogłoby sprawdzić się na Oruni najlepiej? Które miejsca na dzielnicy wymagają odnowienia pasów na jezdni? A może macie Państwo jakieś inne uwagi, odnośnie poprawy bezpieczeństwa i organizacji ruchu na Oruni?

W przypadku zgłoszeń typu: złamany znak, dziura w ulicy, niedziałająca sygnalizacja – należy dzwonić do Dyżurnego Inżyniera Ruchu. Numer telefonu: 58 511 62 39.
W przypadku wniosków o inwestycje, które mogą poprawić organizację i bezpieczeństwo ruchu drogowego (odmalowanie pasów, zamontowanie progów zwalniających, budowa aktywnego przejścia dla pieszych) – należy je wysyłać na adres: info@zdiz.gda.pl
Czas odpowiedzi na pismo mieszkańca (na miejsce opisane we wniosku wysyłani są inspektorzy ZDiZ) nie powinien przekroczyć jednego miesiąca.

Galeria artykułu

Bez nacisków "nie będzie niczego"

Bez nacisków...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (17)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

08:22, 17/10/10

Trzeba zrobić wszystko, aby jak najszybciej powstała rada osiedla, bo w niej będą ludzie którzy o wiele więcej zrobią dla dzielnicy, niż ci pożal się boże radni. I to za darmo zrobią. Bo Ci ludzie tutaj ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:10, 17/10/10

Z aktywnymi przejściami nie jest tak łatwo. W miejscach, w których powinny bezsprzecznie powstać nie jest to możliwe. Raz, że zbyt drobi interes dla Oruni a po drugie np. skrzyżowanie ulic Równej i Żuławskiej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:10, 14/10/10

Chodniki na ulicy Przy-Torze wołają o pomstę do nieba!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:02, 14/10/10

info@zdiz.gda.pl

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:21, 14/10/10

Biedronka podaj adres do ZDiZ

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

15:48, 14/10/10

gościa z 12:36 i 12:40

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:47, 14/10/10

Biedrona077 w jakiej sprawie wysłałaś?

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

15:33, 14/10/10

Zachęcam innych do indywidualnego zasypania Wnioskami ZDiZ !!!

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

15:32, 14/10/10

Jeden mail już dziś wysłano :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:31, 14/10/10

A co robią radni? Może to ich rola w "naciskaniu"? Nie... oni muszą się lansować na dzielnicy, albo otwierać nowe pizzerie :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:40, 14/10/10

4. Dom kultury na ul. Dworcowej (czy wiecie że tam jest przejście dla pieszych ;) nasze dzieci uczęszczają tam na dodatkowe zajęcia).

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:36, 14/10/10

1. Powstania nowego przejścia na ul. Żuławskiej przy Przedszkolu nr 19 z aktywnym przejściem na pieszych 2. Aktywne przejścia na skrzyżowaniu przy skręcie w ul. Żuławską 3. Aktywne przejście na ul. Równej i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:29, 14/10/10

W 1933 roku przyłączono Orunię do Gdańska. Nie wiem, czy to był dobry ruch...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:29, 14/10/10

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

 

20:02, 13/10/10

W planach jest wyburzenie połowy budynków za torami. będą tam kiedyś hipermarkety i magazyny co jest moim zdaniem najlepszym pomysłem przy takim niskim terenie i z takim dojazdem do centrum

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:42, 13/10/10

Nie ma co robić scen. Jasno napisane, że się omija Orunię bo mieszkańcy sami mają w nosie i nie wychodzą z żadną inicjatywą.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:11, 13/10/10

Gdzie się nie czyta, że będą jakieś inwestycje, to zawsze jest napisane, że Orunie to te okórat ominą... Czy ta Orunia naprawde musi byc taką zapomnianą i zawsze odkładaną na później? Czy ta dzielnica musi być ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń