Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 25/11/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Politycy odpowiadać nie muszą

 1 dodane: 15:33, 15/11/10

tagi:ankietaSkaner Obywatelskipolitykakandydaci

W ramach akcji Skaner Obywatelski trójmiejskie organizacje pozarządowe przepytały kandydatów na radnych z Gdańska i Sopotu. Na ankietę odpowiedziało zaledwie 12 procent polityków. W „oruńskim” okręgu wyborczym ta statystyka wygląda jeszcze bardziej zastraszająco.

Lidia Makowska (wrzeszcz.info.pl)i Marcin Gerwin (Sopocka Inicjatywa)
Lidia Makowska (wrzeszcz.info.pl)i Marcin Gerwin (Sopocka Inicjatywa)
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Pomysł ankiety wyszedł od przedstawicieli wrzeszczańskich stowarzyszeń, skupionych wokół portalu wrzeszcz.info.pl oraz od Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej.

Pytania dotyczyły m.in. dyscypliny klubowej, budżetu obywatelskiego, inicjatywy uchwałodawczej, konsultacji społecznych i podwyżek czynszów komunalnych.
- Wysłaliśmy nasze ankiety do pełnomocników wszystkich komitetów wyborczych, których kandydaci startują w wyborach do Rady Miasta Gdańska i Sopotu. Wiele polityków nie raczyło odpowiedzieć na nasze pytania. Niech państwo sami ocenią, czy tacy ludzie mogą zasiadać w miejskiej radzie –  w taki sposób Lidia Makowska, przedstawicielka portalu wrzeszcz.info.pl, komentowała dzisiaj  na konferencji akcję Skaner Obywatelski.

Cisza w „jedynce” i „dwójce”
W Gdańsku spośród 384 kandydatów na radnych na ankietę odpowiedziało 47 osób. Co ciekawe, ponad 90 procent z nich popiera pomysł wprowadzenia budżetu obywatelskiego, a także optuje za prawem, dzięki któremu to mieszkańcy w wielu sprawach będą mogli ogłaszać konsultacje społeczne.

Jeszcze większym lenistwem wykazali się kandydaci na radnych z okręgu numer 1 (w nim znajduje się m.in. Orunia). Na 61 kandydatów odpowiedziało zaledwie...sześciu. Pięciu z nich reprezentuje KWW Bezpartyjne Forum Społeczne, jedna z osób to przedstawiciel Platformy Obywatelskiej.  W przypadku okręgu numer 1 - „jedynki” największych ugrupowań politycznych w Gdańsku, a więc czołowi reprezentanci PO, PIS i SLD nie raczyli odpowiedzieć na ankietę organizacji pozarządowych.

Kandydaci z okręgu numer 2 (należy tu m.in. Chełm i Gdańsk Południe) również się nie popisali. Zaledwie 11 z nich (na 87 startujących tu w wyborach polityków) zgodziło się wziąć udział w badaniu. Na ten krok nie zdecydowali się m.in.  Paweł Adamowicz (obecny prezydent - PO), Bogdan Oleszek (przewodniczący ostatniej RMG  - PO), Kazimierz Koralewski (radny w zeszłej kadencji – PIS) i Jolanta Banach (posłanka trzech kadencji - SLD).

„Obsuwa”, błąd w komunikacji i brak czasu
Dlaczego akcja Skanera Obywatelskiego spotkała się z tak niewielkim odzewem ze strony kandydatów na radnych? Postanowiliśmy zapytać o to pełnomocników największych partii w Gdańsku.
- Rozesłałam ankietę do wszystkich naszych kandydatów. Nie wiem czy wszyscy przeczytali mojego maila. Naprawdę nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego ta ankieta nie porwała polityków naszej partii – mówi Magdalena Olek, pełnomocnik Platformy Obywatelskiej.

Okazuje się, że rozesłanie ankiety zabrało pani pełnomocnik tydzień czasu.
- Mieliśmy pewnego rodzaju, przepraszam za kolokwializm, obsuwę czasową. W ostatnich dniach była konwencja naszej partii – tłumaczy Olek.

Żaden z kandydatów PIS, największej gdańskiej partii opozycyjnej, nie odpowiedział na pytania Skanera Obywatelskiego.
- To musiał być jakiś błąd w komunikacji. W tym gąszczu maili, jaki codziennie dostaje nasza partia, jeden z nich mógł zostać przeoczony. Bardzo żałuję, że tak się stało – mówi Jaromir Falandysz, pełnomocnik PIS.

I pyta, czy możliwe jest jeszcze nadsyłanie odpowiedzi. 
- Ankiety wysłaliśmy 4 listopada. Najpierw daliśmy politykom czas do 10 listopada. A później przedłużyliśmy termin do zeszłej soboty. Kandydaci mieli więc 10 dni na odpowiedź. I to nie były pytania otwarte, wystarczyło krótkie: tak lub nie – wyjaśnia Makowska.

Pełnomocnik SLD daje jeszcze inne tłumaczenie.
- Nie mieliśmy czasu, były pewne „zacięcia” w drukarni, Trzeba było drukować ulotki i plakaty. Niektóre organizacje pozarządowe myślą, że w partiach są jakieś profesjonalne sztaby wyborcze, że pracuje w nich setki osób. Tak nie jest. Mamy bardzo mało ludzi – wyjaśnia Stanisław Leszczyna, pełnomocnik SLD.
- Ta ankieta porusza kluczowe sprawy dla gdańszczan. Tymczasem ludzie, którzy decydują się kandydować, nawet nie raczą poświęcić tym pytaniom kilku minut. To się nazywa wspaniały reprezentant ludzi, prawda? – podsumowuje Makowska.

Ankietę i odpowiedzi poszczególnych kandydatów znaleźć można tutaj.

Galeria artykułu

Lidia Makowska (wrzeszcz.info.pl)i Marcin Gerwin (Sopocka Inicjatywa)

Lidia Makowska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (17)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

16:37, 18/11/10

@Hamadyk Pretensję w tej sprawie zgłaszaj do pełnomcnika twojej partii, Pisu. A nie tutaj się żal i lansuj ze stroną

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:33, 18/11/10

www.hamadyk.pl :) Dokonania świadczą o kandydatach, a nie ankiety które nawet do nich nie docierają...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:25, 17/11/10

Ja też chetnie bym odpowiedziała na ankietę, bo mam w zwyczaju odpowiadać na każde zapytanie. Z przkrością stwierdzam - NIE OTRZYMAŁAM TAKIEJ MOŻLIWOŚCI. Pozdrawiam Beata M. WIERZBA

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:49, 17/11/10

Moderowała ją Anna Kurska z PiS. Tu link: http://wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2326

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

14:35, 17/11/10

Nie znałem tamtej sytuacji i w sumie nadal nie znam jak było we wrzeszczu ale jeśli faktycznie moderował to członek jednego z komitetów to było to bardzo dziwne.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:28, 17/11/10

Jak PiS moderował to faktycznie mogło być dziwnie :]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:08, 17/11/10

jacy kadydaci są, tacy są. Choć pewnie lepiej na nich narzekać niż samemu wystartować. A Makowska nie jest po porstu taka niezależna, jak usiłuje się przedstawiać. Nie atakuje dewelopera który ją sponsoruje, a ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

13:34, 17/11/10

Ok, sorry za dewelopera byłem pewnien że chodzi o tą sprawę. Jednak co mają w sumie deweloperzy do polityków w wyborach. Ciężko pewnie zrobić idealną ankietę aby była i czytelna i jasna w zrozumieniu pytań, przy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:28, 17/11/10

A co w ogóle ma piernik do wiatraka? Co ma arogancja naszych kandydatów i olewactwo wobec spraw obywatelskich do dewelopera? Można też wysnuć wniosek, że jest niska i dlatego atakuje Adamowicza, bo ten posiada ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:06, 17/11/10

lukaszor, nie jestem z ugrupowania żadnego. Nie lubię tylko ściemniania. Makowska ma biuro u Górskiego w browarze. Kiedy go atakowała, bo jakoś nie pamiętam...?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:04, 17/11/10

@lukaszor Chodzi o innego dewelopera, nie Hinesa.

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

12:49, 17/11/10

Gość anonim, bez konta 9:34 - O ile słyszalem to wrzeszcz.info jest na "wojennej ścieżce" z tym deweloperem. Bynajmniej było o tym głośno. Sprawa ma się skończyć w sądzie. Ten portal jako jeden z pierwszych lub ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:34, 17/11/10

Pytania były z tezą. Nie ma np. czegoś takiego jak po prostu podwyżka czynszów komunalnych, ale cała kompleksowa reforma. Ale Makowska tak ma - lubi populizm. Byle tylko nie ruszać jej dewelopera, u którego we ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Łukasz Hamadyk

 

23:24, 15/11/10

Chętnie bym odpowiedział, gdybym otrzymał jakąkolwiek ankietę :) Pozdrawiam.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:16, 15/11/10

Osiem miesięcy temu siedzieliśmy z szwagrem przy flaszce, zastanawiając się do jakiej partii się zapisać. Przy drugiej doszliśmy do wniosku że nie ma partii na obecnej scenie politycznej godnej naszego zaufania. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:16, 15/11/10

No i teraz trzeba będzie strzelać podczas głosowania. Bez skojarzeń!:))

zgloś naruszenie
awatar

Yuka29

 

17:15, 15/11/10

Ciekawa ta ankieta, choć odpowiedzi na niektóre pytania zdają się być 'pod publiczkę'. Szkoda, że tak mało kandydatów wzięło udział w badaniu. Właśnie stosunek do tych samych zagadnień przybliżyłby najbardziej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń