Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Historie z odśnieżaniem w tle

 2 dodane: 21:01, 17/12/10

tagi:ZDIZodśnieżanieGZNK

Zalegający na chodnikach i kładkach śnieg, sople na dachach wielu kamienic, utyskujący na miejskie służby ludzie – takie obrazki nie należą obecnie na Oruni do rzadkości. Ale jest i druga strona rzeczywistości. O niej opowiadają urzędnicy: setki „zimowych” interwencji straży miejskiej, wysokie kary dla nierzetelnych firm i odśnieżanie na czas.

Historie z odśnieżaniem w tle
Historie z odśnieżaniem w tle
Fot. gosc 19.52

Fotografia 1 z 2

Jeden z naszych czytelników, Mateusz, mieszkaniec Oruni, zwrócił nam uwagę na zalegające wielkie hałdy śniegu na przechodzącej nad Traktem Św. Wojciecha kładce (na wysokości ulicy Dworcowej).  Nieodśnieżone były również pobliskie schody i spory fragment chodnika. Okazało się, że uprzątnięcie śniegu z tych miejsc leżało w gestii Zarządu Dróg i Zieleni.
- Tak, rzeczywiście przez jakiś czas kładki na Oruni nie były odśnieżane. Te drobne niedociągnięcia zostały już jednak poprawione. Również przy ulicy Dworcowej wygląda już tak, jak wyglądać powinno. Choć tam, nasz podwykonawca musiał poprawiać swoją pracę – przyznaje Marcin Kiera z Działu Oczyszczania gdańskiego ZDiZ-u.

Kto za to odpowiada?
Nasi czytelnicy alarmują, że takich sytuacji jest jednak więcej. Oruniaków szczególnie drażnią nieodśnieżone chodniki.
- Nie jest łatwo dojść do wielu przystanków. Na chodnikach trzeba przebijać się przez wąskie, wydeptane przez ludzi ścieżki. Na Małomiejskiej widziałem staruszkę, która musiała trzymać się budynku. Inaczej po prostu by nie przeszła – mówi pan Stanisław.
Oprócz Małomiejskiej, padają jeszcze inne nazwy ulic:  Podmiejska, Gościnna i ponownie Dworcowa. Jednak nie zawsze odśnieżanie leży w gestii miasta.

- Odśnieżanie chodników, a także dachów ze śniegu i sopli należy do właścicieli nieruchomości np.: zarządców budynków – informuje w komunikacie Emilia Salach-Pezowicz, p.o  Kierownika Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta w Gdańsku.
Oznacza to, że często za stan chodnika przez budynkiem mogą odpowiadać np. przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. I w przypadkach, gdy nie wywiązują się oni z obowiązku odśnieżania, należy do nich kierować swoje uwagi. Kiedy one nie skutkują, można zwrócić się o pomoc do straży miejskiej.

Strażnicy wysłani na front
- Zdecydowaną większość naszych sił i środków rzuciliśmy na front walki ze skutkami zimy. Dziennie notujemy ponad 100 interwencji. Wystawiamy około 25 mandatów – informuje Miłosz Jurgielewicz, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.
Ale jak przyznaje, patrole można najczęściej spotkać w Śródmieściu, na Oruni zdecydowanie rzadziej.
- Nasz wydział, do którego należy Orunia, obejmuje swym zasięgiem jeszcze wiele innych dzielnic. To chyba nasz najbardziej rozległy referat. Nie mamy wystarczającej ilości ludzi – wyjaśnia Jurgielewicz.

Według rzecznika, w tej sytuacji, niezbędnym jest, aby o wszystkich zauważonych nieprawidłowościach informowali sami mieszkańcy. Ale...też nie zawsze. 
- Najpierw warto sprawdzić np. w ZDiZ-ie, do kogo teren tak naprawdę należy. Jeżeli będzie z tym problem, albo właściciel nie będzie chciał odśnieżyć swojej posesji, wtedy wkroczymy do akcji – obiecuje Jurgielewicz.

Za nieodśnieżanie terenu, właściciel posesji może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych. Za wiszące na dachu sople kara jest jeszcze większa – nawet do 500 złotych.

Miasto nakłada kary
Według przedstawicieli gdańskiej straży, zdarza się, że winowajcą jest również miasto. W tym przypadku „wszystko załatwiane jest drogą służbową”. Najczęściej obciążani są podwykonawcy ZDiZ-u i Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
- Zarząd Dróg i Zieleni dyscyplinuje firmy odśnieżające Gdańsk. Tylko w ostatnich dniach Zarząd obciążył podwykonawców karami umownymi na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych – informuje Salach-Pezowicz.
- Mamy podpisane z wykonawcą umowę, że chodniki, które należą do naszych budynków muszą być odśnieżane do godziny 7:00. Jeśli zacznie padać dajmy na to o godzinie 9:00, to wykonawca ma w ciągu 2 godzin rozpocząć ponowne odśnieżanie – opowiada Tadeusz Piotrowski, rzecznik GZNK. – Administratorzy BOM-ów (Biur Obsługi Mieszkańców – przyp. red.) sprawdzają na bieżąco, czy i jak wykonywana jest umowa. Jeśli nie jest ona przestrzegana, naliczamy finansowe kary – dopowiada.

Magistrat podaje, że „w trybie awaryjnym” do odśnieżania zaangażowani zostali więźniowie.

Ważne telefony:
Straż Miejska: 986
Dział Oczyszczania ZDiZ: 58 52 44 506
Dyżurny Inżynier Miasta: 58 524 46 28

 

Galeria artykułu

Historie z odśnieżaniem w tle

Historie z...

Historie z odśnieżaniem w tle

Historie z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

09:10, 24/12/10

Dlaczego tej zimy chodników nikt nie odśnieża? Od Sandomierskiej do Zaroślaka np.?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:47, 18/12/10

most wkońcu był w miarę odśnieżony! skoro to zrobili i mogłam spokojnie przejść to znaczy , że może jużbyć tylko lepiej! orunia się normalnie rozwija! codziennie chodziłam mostem ślizgałam się, zanim wyszłam z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:46, 18/12/10

Dobre sobie z tym odśnieżaniem. Jeżeli osoba prywatna najmie sobie pana Henia i ten nie odśnieży, to straż wlepi mandat właścicielowi bez dyskusji. Jeśli chodzi o BOM to są dyskusje o podwykonawcach i jakiś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:50, 18/12/10

kary umowne??? Moze to sie firmie oplaca,ale watpie,ze firma wykonujaca uslugi dla BOM 4 placi kary umowne.Wydaje mi sie,ze administratorzy nie sprawdzaja,albo sami nie wiedza gdzie sa chodniki pod ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:41, 18/12/10

nie wierrze,pani z Urzedu Miasta informuje mieszkancow Oruni o zgloszeniach do Strazy Miejskiejw przypadku nieodsniezonych chodnikow za ktore odpowiada Wspolnota Mieszkaniowa.Zapraszam Strasz Miejska na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:38, 18/12/10

A ja odśnieżam codziennie i mam świeżo odśnieżone.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:37, 17/12/10

Wiecie co mnie najbardziej drażni po odśnierzeniu? Odśnierzę cały chodnik i kawałek ulicy do czystego, a po chwili leci pług i nagarnie mi cału syf z okolicy na mój świerzo wygłaskany chodnik. Syzyfowa robota.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń