Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Woda zniszczy wszystko...powoli

 12 dodane: 17:31, 18/01/11

tagi:ZDiZwoda gruntowaNiepołomickapołudnie

Woda z okolicznych pól nie ma gdzie odpływać, trafia więc na miejskie arterie, tam zamarza i niszczy ich nawierzchnie – alarmują mieszkańcy południowego Gdańska. Jako przykład wskazują na ulicę Niepołomicką. Urzędnicy przyznają, że problem jest bardzo poważny. Ale póki co, nie ma szans na jego rozwiązanie.

ul. Niepołomicka
ul. Niepołomicka
Fot. Przemysław Kluz

Fotografia 1 z 12

Na terenie południowego Gdańska co rusz powstają kolejne osiedla. Z miejskich statystyk wynika, że właśnie tutaj w najbliższych latach będziemy notować najwyższy przyrost ludności. Dla władz Gdańska to dobra wiadomość – jednym ze sposobów podreperowania budżetu jest zwiększenie ilości podatników. Rozwój południowych rubieży miasta ma jednak wysoką cenę. Ale jak się okazuje, nikt nie zamierza jej zapłacić.

Niepołomicka jest "na wagę złota"
Aby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi, przenieśmy się na ulicę Niepołomicką. Jest to właściwie jedyna droga łącząca dwa ważne punkty w tej części miasta: ulicę Starogardzką i ulicę Świętokrzyską. Kiedy na tej ostatniej, a także na ulicy Małomiejskiej, robią się korki, ulica Niepołomicka stanowi idealny skrót dla chcących zaoszczędzić nieco czasu kierowców. Z arterii tej korzystają m.in. mieszkańcy osiedli: Moje Marzenie, Nowy Horyzont, Cztery Pory Roku, Kolorowego i Krokusowego.

O tym jak ważne jest to połączenie, kierowcy mogli przekonać się podczas ostatnich miesięcy. W tym czasie miały miejsca dwa, niepowiązane ze sobą wydarzenia. Najpierw w rejonie ulicy Łódzkiej robotnicy odnaleźli 100 kilogramową bombę. Kilka tygodni później między Jankowem a Borkowem bardzo poważnie uszkodzony został wiadukt. Obie historie miały jeden punkt wspólny – na dłuższy okres sparaliżowany został ruch w tej części miasta. Tworzyły się kilkukilometrowe korki, wyznaczane zostały objazdy. Dla wielu kierowców jedyną alternatywą była wówczas podróż ulicą Niepołomicką.
- Gdy jedna z dróg dojazdowych do obwodnicy się korkuje, albo zostaje wyłączona z ruchu, wtedy Niepołomicka jest na wagę złota. Dla mnie jest ona tak samo ważna jak ulica Łódzka – uważa pan Przemek, mieszkaniec południowego Gdańska, który każdego dnia jedzie ulicą Niepołomicką do i ze swojej pracy. To właśnie on przesłał do naszej redakcji maila w sprawie: „Niepołomicka-horror na drodze”.

Mamy prawdziwy horror na drodze
Jak się okazuje, tytuł wiadomości został użyty nieprzypadkowo. Stan ulicy Niepołomickiej jest w naprawdę opłakanym stanie. Od pracujących na miejscu robotników, którzy walczą z wodą (patrz niżej), dowiedzieliśmy się kilku mrożących krew w żyłach informacji. Jeden z odcinków jezdni na ulicy Niepołomickiej został tak podmyty, że jeszcze kilka dni temu groziło mu...obsunięcie. Na szczęście niebezpieczeństwo zostało w porę zażegnane.
- Ta ulica była już poważnie zdewastowana przed mrozami. Ale to co się teraz dzieje, to już przechodzi ludzkie pojęcie. Woda z pól lała się na jezdnie, która nie miała gdzie odpłynąć i tutaj zamarzała – opowiada pan Przemek, nasz czytelnik. - Utworzyły się tak wysokie i szerokie czapy lodowe, że w niektórych miejscach dwa samochody nie przejadą obok siebie. Na domiar złego zamarznięta woda uszkodziła wiele fragmentów ulicy. Takich dziur dawno nie widziałem. O „szklance” na jezdni to już nie ma co mówić – denerwuje się mieszkaniec południowego Gdańska.

Jednak w tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana niż klasyczne narzekanie na miasto, że nie dba o stan nawierzchni swoich ulic. Zdaniem urzędników, nawet gruntowny remont ulicy Niepołomickiej nie rozwiązałby problemu. Za rok, dwa sytuacja mogłaby znów wyglądać tutaj podobnie. Dlaczego?

Problem poważny, nikt go nie monitoruje
- Nowe inwestycje w tej części miasta naruszyły równowagę wód gruntowych. Te nie mają teraz gdzie odpływać, przelewają się przez działki i ulice. Tak właśnie dzieje się na Niepołomickiej – mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. – To jest bardzo, bardzo poważny problem. O ile wiem, żadna instytucja w mieście tego nie monitoruje – dodaje.

Jak przyznają urzędnicy, rozwiązanie problemu „wód gruntowych”, przynajmniej na ten moment, nie wchodzi jednak w grę. Potrzeba bowiem wielomilionowych inwestycji, a środków w budżecie na ten cel po prostu nie ma. Obecnie stosuje się więc doraźne, dużo tańsze metody. W rejonie ulicy Niepołomickiej podwykonawcy ZDiZ-u kopią wielki rów, którym woda ma spływać wzdłuż arterii.  Urzędnicy obiecują też, że już niedługo dziury na ulicy Niepołomickiej będą na bieżąco łatane.

Tymczasem kierowców ostrzega tutaj, postawiony kilka dni temu znak drogowy „Uwaga, dzieci na drodze”. Jest to o tyle ciekawe, że w tej części ulicy Niepołomickiej nie ma żadnych osiedli. Nie ma też szkoły.  A gdyby nawet takowa istniała, to trudno sobie wyobrazić, że takim poboczem (warto spojrzeć na zdjęcia) mogłyby chodzić dzieci.  Sprawę wyjaśniają przedstawiciele ZDiZ-u.
- To są znaki zastępcze. Musimy ostrzegać kierowców o trudnych warunkach na drodze. Nie stać nas na bardziej kosztowne rozwiązania – przyznaje Kotłowski.

ul. Niepołomicka

ul....

Woda zniszczy wszystko...powoli

Woda zniszczy...

Woda zniszczy wszystko...powoli

Woda zniszczy...

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

ul. Niepołomicka

ul....

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (13)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

109.197.60.*

16:59, 22/08/11

a może by tak jakiemus baranowi od tych dróg pod domem w facjate dać? my się męczymy karzdego dnia z tym bałaganem... a ten znak i dzieci ... przepraszam.... ŻAŁOSNE!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.41.138.*

16:59, 22/01/11

Tak dzieci z ulicy Przemian i okolicznych domów chądzą do szkoły przy Wielkopolskiej i aby dostać się do tej szkoły czasami przeżywają męke!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.190.212.*

18:36, 21/01/11

dzieci na drodze A gdzie chodzą do szkoły dzieci z ulicy Przemian? A z nowych bloków przy Starogardzkiej? Z domków, które widać na fotkach? Mam nadzieję, że nie do szkoły przy Wielkopolskiej, bo wtedy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.79.*

19:18, 19/01/11

taaak? to załatw mi coś takiego. Od kilku lat bezskutecznie próbuje przekształcić działki rolnicze w budowlane lub rzemieślnicze. Tylko żeby kolejnej afery gruntowej nie było z tego... :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

16:47, 19/01/11

To akurat wiem, że nieprawda. Występujesz wtedy o decyzję o warunkach zabudowy i ją dostajesz (tylko np. przemianowujesz działkę rolniczą na budowlaną).

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.79.*

16:36, 19/01/11

każdy jest. Bo jeśli nie jest, to nic nie można postawić, a jedynie użytkować grunt zgodnie z przenaczeniem. To nie jest tak że delweloper kupuje sobie działke i idzie do urzędu i informuje że stawia sobie blok ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

16:31, 19/01/11

A ten teren jest objęty planem? Bo ja nie wiem.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.79.*

16:11, 19/01/11

a plan zagospodarowania przestrzennego?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

14:49, 19/01/11

Urzędnik wydaje decyzje na podstawie prawa, a nie ma prawa, które by zabraniało budować deweleperowi na jego działce. Jeśli takie znasz, to je wskaż. A potem ktoś (też mający wolną wolę) te mieszkania kupuje.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

10:11, 19/01/11

Te inwestycje które powstają na tarasie południowym Gdańska nie są samowolą budowlaną. Urząd wydał decyzję na której widnieje podpis urzędnika. Pytanie: jak można wydać decyzję nie uwzględniając warunków ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

00:32, 19/01/11

Bo u nas to jest tak, że miasto nic nie robi ponieważ tam w planach jest jakaś wielka inwestycja. Tylko, że te inwestycje najczęściej planowane były jeszcze za Gierka i nadal ich nie widać.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.255.*

23:38, 18/01/11

Muszę przyznać rację 0125gd, ul. Trakt św. Wojciecha na wysokości _ŚW. WOJCIECH; tam również. Dojazd do Pruszcza to "łapanka" dziur; wyrw ETC.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.77.*

23:15, 18/01/11

Jestem dostawcą, dużo latam po mieście i wydaje mi się że Niepołomicka jest jak nowa w stosunku do Traktu św Wojciecha, zwłaszcza w okolicach połączenia z ulica Starogardzką, przy Shell'u oraz na wysokości końca ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń