Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/02/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Świat widziany z innej perspektywy

 15 dodane: 17:19, 22/01/11

tagi:niepełnosprawniwystawaDom Sąsiedzki

Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Nowiny zorganizowali konkurs fotograficzny, skierowany dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich opiekunów z Pomorza. Jego wyniki poznaliśmy pod koniec zeszłego roku. Teraz nagrodzone prace można oglądać w Domu Sąsiedzkim przy ulicy Gościnnej.

Wyróżnienie -
Wyróżnienie - "Nasze zajęcia fotograficzne"
Fot. Zbigniew Zupiński

Fotografia 1 z 15

W jury zasiadał m.in. Maciej Kosycarz, znany trójmiejski fotograf. W pierwszej edycji „Fot. ON-NASZ ŚWIAT” wzięło udział 65 osób, które nadesłały 800 fotografii.
- Chcieliśmy zrobić projekt, który nigdy wcześniej nie zaistniał w sferze pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Konkurs fotograficzny był faktycznie nowatorskim pomysłem. Zgłosiło się aż 29 ośrodków z Pomorza. Wiele prac stało na naprawdę wysokim poziomie – opowiada Adam Stawicki, pracownik Środowiskowego Domu Sapomocy „Nowiny” i jeden z pomysłodawców całej akcji.

Nadesłane zdjęcia oceniała również Maja Norko, artystka, która „na Nowinach” prowadzi zajęcia plastyczne dla wychowanków ośrodka.
- Najpierw z setek zdjęć wybraliśmy te, które najbardziej nam się podobają. W drugim etapie patrzyliśmy już na kwestie techniczne – opowiada Nojko.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach. W jednej z nich oceniano prace osób niepełnosprawnie intelektualnych, w kolejnej – zdjęcia ich opiekunów. 

Również podopieczna oruńskiego ośrodka zdobyła jedną z nagród. Za prace zatytułowaną: „Karmienie fok” wyróżnienie otrzymała Monika Łapińska. „Na Nowinach” takich pasjonatów robienia zdjęć jest jednak więcej.
- Osoby niepełnosprawnie intelektualnie mają taką samą potrzebę wyrażania się przez sztukę jak inni ludzie. Wcale nie mają w sobie mniej wrażliwości. Każdy kto w to powątpiewa, powinien zobaczyć tą wystawę – przekonuje Stawicki.

Które z konkursowych zdjęć podobają się moim rozmówcom najbardziej?
- Ujęła mnie zwycięska praca: „Zapraszamy na stoisko”. Podoba mi się kadr, zwykła scena, na której właściwie nic się nie dzieje. Ale to, że nie ma akcji, ma swój urok – odpowiada Nojko.
- Największe wrażenie robi na mnie teraz „Autoportret” jednego z konkursowiczów – Wojciecha Piaska. Kilka dni po odebraniu nagrody, pan Wojciech zmarł. Jego praca nabrała dla mnie zupełnie innego znaczenia. Jest jeszcze zdjęcie, na którym widzimy ukrzyżowania Chrystusa. A w tle tej sceny widzimy, jak życie toczy się swoim normalnym torem, przejeżdżają samochody, kursują autobusy. Symbolika tej fotografii jest niezwykła – opisuje Stawicki.

Wystawę prac można było już oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury i w Mieście Aniołów. Teraz zdjęcia trafiły do oruńskiego Domu Sąsiedzkiego przy ulicy Gościnnej 14.

Piszącemu te słowa najbardziej podobają się prace: „Ukrzyżowanie” (Symbolika zdjęcia rzeczywiście jest wyjątkowa), „We are the champions” (to które ujęcie w końcu więcej pokazuje?), „Tu mieszka Janina Nowak” (ciekawe czy podwyżka czynszów, dojdzie i tutaj!) i "Miejska Wyspa" (perspektywę można tak szybko zmienić, prawda?).

A Wam?
Następna edycja konkursu „„Fot. ON-NASZ ŚWIAT” ma wystartować za 2 lata. Organizatorzy akcji chcą, aby była ona powiązana z warsztatami fotograficznymi dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich opiekunów.
Wyróżnienie - "Nasze zajęcia fotograficzne"

Wyróżnienie -...

I miejsce - "Zapraszamy na stoisko"

I miejsce -...

II miejsce - "Ukrzyżowanie"

II miejsce -...

III miejsce - "Ratuj się kto może"

III miejsce -...

Wyróżnienie - "Autoportret"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Droga do domu"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Karmienie fok"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Kolejka"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Miejska wyspa"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Piramida Radości"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Riksza"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Tu mieszka Janina Nowak"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "We are the champions"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Wzlecieć ponad horyzont"

Wyróżnienie -...

Wyróżnienie - "Ziemia jest okrągła na pewno"

Wyróżnienie -...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

doris

84.10.100.*

13:11, 12/02/11

byłam, podziwiałam, polecam!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.185.*

15:43, 25/01/11

Studzienka rządzi!!!

zgloś naruszenie
awatar

doris

84.10.100.*

19:36, 23/01/11

myślę, że koniecznie trzeba wystawę zobaczyć na żywo, ja się wybieram

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.89.*

23:21, 22/01/11

świetna inicjatywa! oby tak dale, w poniedziałek obejrzę pace:) pozdrawiam Kleryk

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń