Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 28/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Park leśny i wille obok siebie

 1 dodane: 14:23, 24/01/11

tagi:lasParkKozacza GóraUjeścisko

Być może już w lipcu tego roku mieszkańcy Ujeściska doczekają się leśnego Parku na terenie Kozaczej Góry. Najwcześniej w przyszłym roku powstanie tutaj również osiedle willowe na około 30 domów.

Park leśny i wille obok siebie
Park leśny i wille obok siebie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Kozacza Góra to liczący około 16 hektarów leśny teren w rejonie ulic Świętokrzyskiej i Łódzkiej. Jego właścicielem jest firma MTM. Przez kilka lat obszar ten stanowił swoisty punkt zapalny tej części miasta. Niektórzy z mieszkańców dzielnicy nie godzili się, aby właściciel wycinał część lasu i budował tutaj osiedle. Druga opcja stała na stanowisku, że „wycinka” jest możliwa, ale tylko na określonym obszarze. Reszta (3/4 terenu Kozaczej Góry) miała stać się leśnym parkiem.

Uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dla Kozaczej Góry jest po myśli tej ostatniej grupy. Na początku stycznia tego roku wszedł on już w życie. Według zapisów planu, ma tutaj znaleźć się miejsce na leśny Park (a w nim m.in. niewielka wieża widokowa) i osiedle willowe. Ale zanim zobaczymy tutaj pierwsze koparki i robotników, muszą zostać spełnione jeszcze określone formalności. A tych wciąż jest niemało.
- Do gdańskiego Wydziału Architektury składamy już niedługo wniosek o podział całego terenu na dwie części. Jedną z nich, „leśną” przekazujemy miastu (a to jest aż ¾ całego terenu) za symboliczną złotówkę. Druga to obszar, gdzie w przyszłości powstanie osiedle – tłumaczy Władysław Grzech, wiceprezes firmy MTM S.A.

Zaczynamy od parku
Kolejnym prawnym wymogiem, który musi spełnić właściciel, jest uzyskanie decyzji o pozwolenie na odlesienie terenu.
- Myślę, że obie kwestie mogą zająć około kilku miesięcy. Bardzo chciałbym, abyśmy w czerwcu mieli już wszystkie wymagane dokumenty. Wtedy będą mogły rozpocząć się tutaj pierwsze prace – informuje Grzech.

Na pierwszy ogień ruszają roboty w części parkowej.
- Umowa z miastem jest klarowna. Dopóki Park nie będzie wykończony i przekazany miastu, dopóty nie wbijemy żadnej łopaty pod budowę osiedla – zapewnia prezes MTM.
 
Reprezentanci firmy zakładają, że część parkowa zostanie oddana do użytku najwcześniej w lipcu. Budowa osiedla willowego (ma to być około 30 domów, o powierzchni maksymalnie 400 m2 każdy i wysokości maksymalnie 12 metrów każdy) ruszy najprawdopodobniej w przyszłym roku. Na ten moment nie wiadomo, kto będzie budował przyszłe osiedle – czy firma MTM, czy też inny deweloper.

Mieszkańcy komentują
Obie strony wspomnianego wyżej sporu komentują przyszłe losy Kozaczej Góry różnie.
- Jestem bardzo zadowolony, że powstanie tutaj park. Będę na pewno często tutaj spacerował. Gdyby zostawić ten teren tak jak dotychczas, to Kozacza Góra nadal byłaby śmietniskiem. A właściciel mógłby też wszystko ogrodzić płotem i mieszkańcy nie mieliby żadnego pożytku z Parku – argumentuje Leszek Kłobukowski, który optował za budową Parku na Kozaczej Górze.
- Jako mieszkaniec Ujeściska wolałbym, aby zostało po staremu. Byłem i jestem przeciwny budowie osiedli na gdańskich terenach leśnych. No cóż, stało się. Dobrze przynajmniej, że udało się wynegocjować te 12 hektarów na leśny park. Mam tylko nadzieję, że w przyszłości miasto nie powie, że nie ma pieniędzy na jego utrzymanie i nie sprzeda tego terenu kolejnym deweloperom – mówi Krystian Kaczmarek, który zabiegał o ochronę tutejszego lasu.

Firma MTM odpowiada również za budową położonej w okolicy Nowej Łódzkiej.

 

 

Galeria artykułu

Park leśny i wille obok siebie

Park leśny i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.10.126.*

12:43, 03/06/11

A kiedy powstanie w końcu ten park?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.48.*

18:29, 06/02/11

Do entuzjastów urbanistyki. Warszawa ma więcej terenów zielonych zarówno pod kątem ilościowym jak i w stosunku do powierzchni "zabetonowane". To jest miasto? A drogi mamy gorsze niż wiejskie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

14:03, 27/01/11

nie było dzików, byli tylko "dzicy" :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.190.212.*

18:44, 26/01/11

w tym lesie dzików nigdy nie bylo :) A problem z terenami zalesionymi (czy inną zielenią) występuje na calym południu Gdańska - stąd protest dot. likwidacji jednej z nielicznych enklaw na tym obszarze. Za kilka ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.131.*

19:40, 25/01/11

póki co las jest w takim stanie, że każdy ekolog by się za głowę złapał. głównie służy za śmietnisko i pijalnię win. dobrze że ktoś wpadł na pomysł by go uporządkować.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

15:48, 25/01/11

ale to jest miasto a nie las

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

14:41, 25/01/11

nie do konca sie z tobą zgodzę. bo każde drzewo jest na wagę złota, a tych domów tyle powstaje że dramat. drzewo nie rośnie 5minut tylko 30-40 lat

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

11:00, 25/01/11

Bardzo dobry projekt. Miasto nie jest dla drzew i dzików, tym bardziej jeśli Gdańsk ma ogromne obszary leśne.

zgloś naruszenie

REKLAMA