Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 28/01/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czy oruńska mikrostrategia ma szansę wejść w życie? Wiele zależy od samych mieszkańców

 4 dodane: 18:49, 30/10/15Quo vadis Gdańsku? Orunia

tagi:

Około stu osób wzięło udział w konferencji, podsumowującej projekt Quo Vadis, Gdańsk. Co będzie działo się dalej z wypracowaną mikrostrategią dla Oruni?

Czy oruńska mikrostrategia ma szansę wejść w życie? Wiele zależy od samych mieszkańców
Czy oruńska mikrostrategia ma szansę wejść w
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

To było kilka miesięcy wytężonej pracy. Mieszkańcy, studenci, radni dzielnicy, eksperci, przedstawiciele pozarządowych organizacji, urzędnicy - wszyscy dyskutowali na temat strategii rozwoju Oruni, Ujeściska-Łostowic, Osowej i Wrzeszcza. Projekt Quo Vadis, Gdańsk zakładał sześć warsztatów w każdej z tych dzielnic.

Co zakłada projekt oruńskiej mikrostrategii?

Każda z wymienionych wyżej części Gdańska doczekała się wypracowanej mikrostrategii. Oruński dokument, który pokazuje jak Orunia powinna się rozwijać można znaleźć tutaj.

W dużym skrócie: ustalona przez mieszkańców Oruni i ekspertów mikrostrategia zakłada pięć bloków: Żuławskie Krajobrazy, Zielone Dziedzictwo, Hydroorunia, Dopełniające Ogniwo i Brama do Miasta.

Zdaniem twórców mikrostrategii, Żuławy Wiślane to potencjał, który trzeba wykorzystać – ożywienie żuławskich przestrzeni ożywi również Orunię i stworzy szansę dla rozwoju biznesu.

Hydroorunia kładzie nacisk na wykorzystanie Potoku Oruńskiego, Kanału Raduni, Motławy. Ta sieć wodna aż prosi się o o kąpieliska, małe przystanie i o wytyczenie miejsc na trasę kajakową.

Punkt Zielone Dziedzictwo zwraca uwagę na kolejny potencjał Oruni: na tereny pięknie zadrzewione, dużo pomników przyrody, na zadbane i mniej zadbane parki.

Dopełniające Ogniwo – ta część mikrostrategii kładzie nacisk na lepsze skomunikowanie Oruni z resztą miasta, na przykład z Orunią Górną, czy Ujeściskiem.

Punkt Brama do Miasta mówi wprost: Orunia powinna być traktowana jak pierwsza dzielnica, jak wjazd do miasta, a nie jak ostatnia, zapomniana dzielnica. Ta część mikrostrategii porusza ważne dla oruniaków tematy takie jak: Czerwony Most, czy wiadukt na Podmiejskiej.

Urzędnicy: Mikrostrategia to ważny dokument, ale...

Projekt Quo Vadis, Gdańsk zakończył się kilka dni temu ogólnopolską konferencją, która miała za zadanie podsumować całą akcję.  W konferencji na Politechnice Gdańskiej wzięli udział eksperci ze Sztokholmu, Łodzi, Warszawy, Poznania. Byli ludzie z ruchów miejskich, praktycy i politycy i urzędnicy.

Na konferencji pojawiła się między innymi Beata Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska. To właśnie ta instytucja ma szczególnie dużo do powiedzenia na temat przyszłości oruńskiej, wypracowanej w projekcie Quo Vadis, Gdańsku strategii. Czy urzędnicy będą korzystać z pomysłów mieszkańców i ekspertów?

- Na pewno jest to ważny dokument, który idealnie wpisuje się w dyskusję na temat studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Gdańska. Ministrategia na rzecz rozwoju Oruni to dla nas cenna wskazówka, czego chcą mieszkańcy. Chociaż trzeba powiedzieć też jasno, że w trakcie prac nad studium mogą pojawić się jakieś inne pomysły na temat Oruni i te wizje też trzeba będzie przedyskutować – podczas konferencji w rozmowie z nami podkreślała Damszel-Turek.

Oruniacy muszą być aktywni w trakcie prac nad studium

Studium to powstające obecnie kryterium, które pokazuje co na danych terenach gminy powinno znaleźć się w przyszłości, czyli którędy mają iść drogi, gdzie ma być funkcja zielona, gdzie ma być więcej inwestycji mieszkaniowej, a gdzie więcej „przemysłówki”.

Obecnie w mieście rozpoczyna się dyskusja, jak przyszłe studium dla Gdańska ma wyglądać. W tej sprawie planowane są liczne konsultacje, a ostateczny kształt dokumentu może pojawić się w okolicach 2018 roku. Rok 2016 i 2017 to czas na konsultacje z mieszkańcami. To wtedy mieszkańcy Oruni będą mogli zgłaszać swoje konkretne uwagi odnośnie rozwoju ich dzielnicy.

Co podoba się Wam najbardziej w wypracowanej mikrostrategii dla Oruni? Jakie punkty powinny zostać bezwzględnie zrealizowane przez miasto?

Galeria artykułu

Czy oruńska mikrostrategia ma szansę wejść w życie? Wiele zależy od samych mieszkańców

Czy oruńska...

Czy oruńska mikrostrategia ma szansę wejść w życie? Wiele zależy od samych mieszkańców

Czy oruńska...

Czy oruńska mikrostrategia ma szansę wejść w życie? Wiele zależy od samych mieszkańców

Czy oruńska...

Czy oruńska mikrostrategia ma szansę wejść w życie? Wiele zależy od samych mieszkańców

Czy oruńska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

183.89.80.*

09:59, 23/03/18

[url=https://www.google.co.th/]google[/ url]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.0.*

20:38, 09/05/17

Już mija 9 lat od czasu,kiedy zaczęliśmy się starać o rozwiązanie problemu ze szlabanami...,ukazało się setki pomysłów i wpisów.Wszystkie uwagi zostały zlekceważone przez wiceprezydentow i..."olane".NIC SIĘ ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

10:17, 02/11/15

Dużo ludzi napracowało się przy opracowaniu mikrostrategii dla Oruni. To na pewno. Będą jeszcze liczne konsultacje, ale ostateczny dokumentu bedzie w 2018 roku lub później. Tak więc realizacja rozwoju Oruni wg ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/01 Witam. Zaopiekuje się Waszym dzieckiem od poniedziałku do...»

02/01 Szukamy osoby do dorywczej opieki nad dziećmi w wieku przed...»

02/01 Mloda i chetna na spotkania $$$ na godzinke albo lodzika. U ...»

• Wiecej ogłoszeń