Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 01/03/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czy w Parku Oruńskim wycięto zabytkowe drzewa? Rewaloryzacja, czy dewastacja?

 1 dodane: 17:47, 08/12/15

tagi:

Mieszkańcy Oruni się martwią, że w ich Parku wycinane są stare drzewa, a sam zieleniec traci swój dawny urok. Urzędnicy uspokajają: nie ma powodów do obaw. Ale czy na pewno? Wciąż pozostało kilka znaków zapytania.

Czy w Parku Oruńskim wycięto zabytkowe drzewa? Rewaloryzacja, czy dewastacja?
Czy w Parku Oruńskim wycięto zabytkowe drzewa?
Fot. DRMG

Fotografia 1 z 1

W tym roku ruszyła rewaloryzacja Parku Oruńskiego. Czytelnicy naszego portalu martwią się, czy zmiany w Parku idą w dobrym kierunku.

Jeden z komentujących nasz artykuł: „czy to jest nasz kochany Park Oruński, gdzie ta romantyka starych alejek, kto zezwolił na taką dewastację parku”. Inny internauta: „wycięto sporo pięknych drzew, bo akurat w tym miejscu wychodziła im alejka”.

- Czy rewaloryzacja nie zakłóci ducha starego (historycznego) Parku? - zadaliśmy pytanie Dyrekcji Biura Rozwoju Gdańska, instytucji nadzorującej całą inwestycję.

Urzędnicy: Rewaloryzacja nie zakłóci "ducha Parku"

- Na te prace jest pozwolenie na budowę, a uzyskanie go wymaga pozwolenia pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków (bo park jest pod nadzorem konserwatora). Jak rozumiem - pozwolenie oznacza, że konserwator nie obawia się, że ktoś zakłóci „ducha” parku – w ten dość osobliwy sposób odpowiedział nam Michał Piotrowski z Biura Prasowego w Gdańsku.

Czy w Parku wycięto zabytkowe drzewa?

Mieszkańcy Oruni zastanawiają się również, czy wycięte w trakcie rewaloryzacji drzewa nie były pod ochroną.

- Z Parku Oruńskiego nie znikają 100-letnie drzewa – uspokaja Bogdan Ciecholewski, inspektor ochrony zabytków. - Wszystkie wycięte drzewa pochodziły z okresu po II Wojnie Światowej – dopowiada.

Jak się dowiedzieliśmy, do wycięcia przewidziano drzewa młodsze niż 70 lat. Jaki był powód wycinki? Drzewa zostały wytypowane ze względów sanitarnych (suche, schorowane). Wycięte zostały także samosiewy wrastające w cenny starodrzew, jak również egzemplarze uniemożliwiające poprowadzenie zaprojektowanych ścieżek, placów wypoczynkowych i odtworzenie dawnych ogrodów regularnych.

Będą nowe nasadzenia

Warto też dodać, że obecny etap rewaloryzacji zakłada nasadzenie w tej części Parku Oruńskiego 21 nowych drzew oraz 500 krzewów, nawiązujących do ogrodu botanicznego z II połowy XVIII wieku.

Szykują się zagraniczne akcenty

Jak udało nam się dowiedzieć, gatunki nie występujące w Polsce sprowadzono z zagranicy i stanowić będą one kolejną niewątpliwą atrakcję turystyczną w oruńskim parku. Ta część inwestycji ma zakończyć się do 18 grudnia.

Szukamy dalszych odpowiedzi

To nie wszystkie wątpliwości odnośnie rewaloryzacji Parku Oruńskiego - zapytaliśmy też urzędników o gatunki wyciętych drzew, a także kto zaprojektował ścieżki i jaka jest ich szerokość w stosunku do poprzedniej. Oczekujemy na odpowiedzi w niedalekiej przyszłości.

Do tematu jeszcze wrócimy. Zachęcamy do zgłaszania dalszych pytań odnośnie rewaloryzacji Parku Oruńskiego.

Galeria artykułu

Czy w Parku Oruńskim wycięto zabytkowe drzewa? Rewaloryzacja, czy dewastacja?

Czy w Parku...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.28.*

13:13, 02/01/16

Witam. Dosiego Roku 2016 dla Oruniaków. Co do parku. Przed świętami oddano go do użytku. Nie lubię narzekać, ale. Ścieżki wysypane jakimś żwirem. Obcasy mam podrapane i oblepione tym tworzywem. Po deszczu zbiera ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.77.*

13:45, 11/12/15

wszystko zniszczy ta hiena z PO! nie lubią przyrody i zwierząt te łotry..adamowicz odwal sie od Oruni!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

17:49, 10/12/15

Nowy plan zagospodarowania parku jest bardzo dobry w odróżnieniu od tej komunistycznej kaszany, która była dotychczas (teren podzielony betonowymi trejażami, duża część zagrodzona żywopłotami przy samym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.202.*

16:31, 10/12/15

Zaczyna mi się podobać........

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

11:28, 10/12/15

bardzo dobrze ze wycieli to stare Pruchno tylko masa liści na jesień i zero uroku. Posadzi się młode drzewka i będzie elegancko..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.254.*

10:41, 09/12/15

Już nie będzie tego uroku co był. Zdecydowanie lepiej wyglądał przed. Przykre!Y

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

07:30, 09/12/15

"...jak również egzemplarze uniemożliwiające poprowadzenie zaprojektowanych ścieżek, placów wypoczynkowych i odtworzenie dawnych ogrodów regularnych" I wszystko na ten temat.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.2.127.*

20:40, 08/12/15

biedne wiewiórki :(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.207.*

19:24, 08/12/15

świetny żart:"wycięto tylko 70-letnie drzewa", drzewostan Parku bardzo ucierpiał przez anomalia pogodowe, tak więc 21 nowych nasadzeń to kpina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń