Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 23/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowoczesne technologie na Gościnnej?

 1 dodane: 16:06, 02/02/11

tagi:Gościnnabudynek energooszczędnykuźniaPolitechnika

Być może już nawet w roku 2012 w pobliżu rewitalizowanej, zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej stanie budynek energooszczędny, w którym prezentowane będą nowoczesne technologie. W projekt chce zaangażować się Politechnika Gdańska.

Nowoczesne technologie na Gościnnej?
Nowoczesne technologie na Gościnnej?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Inwestycja ta, na razie w fazie pomysłu, jest ściśle powiązana z planowaną na najbliższe miesiące renowacją zabytkowej kuźni. Przypomnijmy, we wrześniu zeszłego roku stosowną umowę podpisali przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Pracowni Kowalstwa Artystycznego „Bystrek” i Miasta.

Po remoncie, kuźnię przy ulicy Gościnnej przejmie w użytkowanie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Miasto będzie nadal właścicielem zabytku.

W wyremontowanej kuźni zaplanowano m.in.: punkt informacyjny o oruńskich zabytkach, niewielkie muzeum i pokazy rzemiosła kuźniczego. Być może na piętrze kuźni znajdzie się miejsce na bibliotekę, a na parterze – na małą kawiarnię.

Nowy „inwestor”
Teraz poznajemy kolejny pomysł na zagospodarowanie tego fragmentu ulicy Gościnnej. Z tyłu kuźni (najprawdopodobniej w miejscu, gdzie obecnie stoi oficyna) miałby powstać innowacyjny w swych rozwiązaniach budynek energooszczędny. To tutaj naukowcy mogliby prezentować nowoczesne, energooszczędne technologie i proekologiczne nowinki. Za tym innowacyjnym projektem stoi kolejny „inwestor”. Do wspomnianego wyżej porozumienia chce bowiem przyłączyć się teraz Politechnika Gdańska.
- Rozmawialiśmy już na ten temat z przedstawicielami Politechniki. Wykazali wielkie zainteresowanie włączeniem się w cały projekt. Już niedługo, najpóźniej w marcu podpiszemy stosowną umowę o nawiązaniu współpracy – informuje Marek Barański, przedstawiciel Referatu Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Urzędnicy podkreślają, że projekt „budynek energooszczędny przy ulicy Gościnnej” jest dopiero w fazie pomysłu. Pieniądze na jego realizację trzeba będzie pozyskać z innych niż  miejskie źródeł. Najprawdopodobniej inwestycja ta zostanie sfinansowana z grantów europejskich (przy założeniu, że zostaną one przyznane na ten cel).

Nowoczesność później, remont najpierw
- Wspólnie z sygnatariuszami porozumienia zastanawialiśmy się nad koncepcją rozwoju kuźni, nad przyszłym programem kulturalnym tego miejsca – opowiada Barański. – Postawiliśmy na innowacyjność, na nowe technologie. Taka inwestycja jak budynek energooszczędny doskonale wpisuje się w nasze założenia. Ale trzeba pamiętać, że jest to projekt nie na ten rok. Teraz musimy wyremontować kuźnię i otworzyć ją dla mieszkańców – dodaje urzędnik.

W marcu ma być już gotowa dokumentacja budowlana na renowację i adaptację kuźni. Następnie rusza przetarg na wyłonienie wykonawcy robót. Jak szacują urzędnicy, pierwsze prace mogą się tutaj rozpocząć już w czerwcu/lipcu. Remont kuźni powinien skończyć się jeszcze w 2011 roku. 

Galeria artykułu

Nowoczesne technologie na Gościnnej?

Nowoczesne...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

lukaszor

83.18.150.*

12:32, 04/02/11

Fajnie jak zrobia remont kuźni. Ale będzie trochę dziwacznie wyglądać jesli rewitalizacja zakończy się na samym budynku który bedzie "błyszczeć" a chodnik i ulica przed bedzie dalej wyglądać jak wygląda :]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.2.*

21:57, 03/02/11

do odważnych i nowoczesnych świat należy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.255.*

16:40, 03/02/11

Na wszystko przyjdzie czas! Komentarz gościa z 16:00 chyba nie pod tym artykułem!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

16:35, 03/02/11

jest to symboliczna minuta ciszy ........ resztki rozsądku zostały pogrzebane.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

16:00, 03/02/11

Wczoraj zweryfikowano pozytywnie podpisy do wyborow do Rady Osiedla Orunia, a tu na portalu cisza o tym...

zgloś naruszenie

REKLAMA