Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Procenty w dół, rada bliżej

 1 dodane: 17:57, 19/02/11

tagi:frekwencjawyboryrada

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Gdańska politycy przyjęli uchwałę, która obniża próg frekwencji przy wyborach do rad osiedli z 8 do 5 procent. Dla Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec oznacza to konkretne korzyści.

Procenty w dół, rada bliżej
Procenty w dół, rada bliżej
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Obecnie, aby rada osiedla mogła powstać na terenie jednostki administracyjnej Orunia-Św. Wojciech-Lipce musi pójść do urn około 1050 osób (8 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców). Przy 5-procentowym frogu frekwencji zagłosować musiałoby tutaj około 650 ludzi, a więc w przybliżeniu 400 mniej niż obecnie wymaga tego prawo.

Zanim uchwała wejdzie w życie, ma do przejścia jeszcze kilka formalnych procedur (m.in. musi pojawić się stosowny zapis w Dzienniku Urzędowym). Dariusz Słodkowski, radny Platformy Obywatelskiej jest jednak pewny, że w wyborach 8 maja będzie obowiązywał już nowy, 5-procentowy próg frekwencji. Treść uchwały komentuje następująco:
- 5% próg to z jednej strony ukłon w stronę społeczników, a z drugiej blokada przed osobami które przy nikłym poparciu chciałyby się wypowiadać w imieniu wszystkich.

Co na to opozycja?
- W poprzedniej kadencji sami zgłaszaliśmy projekt obniżenia progu z 8 do 5 procent. Wtedy politycy PO twierdzili, że opozycja nie może mieć racji i nasz pomysł przepadł – tak jeszcze przed lutową sesją RMG wypowiadał się dla nas Kazimierz Koralewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Ostatecznie wszystkie kluby poparły projekt uchwały.

- Bardzo się cieszymy z decyzji radnych. W ten sposób przybliżyliśmy się znacznie do sukcesu, jakim jest powołanie rady osiedla na terenie Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec – mówi Agnieszka Bartków, członkini grupy inicjatywnej. - Ale to nie oznacza, że powinniśmy teraz spocząć na laurach. Nadal czeka nas sporo pracy aby przy promowaniu wyborów i przyszłej rady osiedla – uważa mieszkanka ulicy Ramułta.
Wybory do Rady Osiedla "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" odbędą się 8 maja. Podczas lutowej sesji RMG zmienione zostały także godziny głosowania w wywborach do rad osiedli.  Zamiast 6.00 - 20.00, głosować będzie można w godzinach 7.00 -21.00.

Galeria artykułu

Procenty w dół, rada bliżej

Procenty w dół,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.34.208.*

12:07, 24/02/11

Pójdę na te wybory tylko po to żeby jakiś lewak głupi nie wygrał.

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

20:13, 21/02/11

W 100 % bo może pójść każdy.

zgloś naruszenie
awatar

Eichelberger

83.25.228.*

19:32, 21/02/11

Nijak, "odpowiedziała chórem klasa".

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

16:22, 21/02/11

Fakt że podpisać musiało 10% a próg wyborczy to 5% jest absurdalny, ale policzmy: osób uprawnionych do głosowania jest około 13 000, zostaje osiągnięty próg wyborczy czyli 650. Obecnie jest 22 kandydatów głosy ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/06 Wynajmę od września najchetniej rodzinie 3 pokojowe mieszkan...»

27/06 Witam, potrzebuje transportu na dowiezienie moich rodzicow j...»

22/06 Witam, Kupię kawalerkę w blokach przy Parku Oruńskim (Dia...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń