Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 04/06/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Poszukiwania

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 10 dodane: 19:19, 05/04/17Artykuł Czytelnika

tagi:Wyspa SkarbówOruniaStacja Oruniawystawaceramika

Wystawa zbiorowa ceramiki w Stacji Orunia GAK. Wstęp wolny.

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w
Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"
Fot. Stacja_Orunia

Fotografia 1 z 10

„Stacja Orunia” GAK oraz „Wyspa Skarbów” GAK zapraszają na wernisaż wystawy "Poszukiwania", na której zaprezentowane będą powstałe na przestrzeni 12 lat, prace grupy ceramicznej tworzącej pod kierunkiem Krystyny Andrzejewskiej-Marek w „Wyspie Skarbów” GAK.

Ekspozycja wystawy do 28.04.2017 od pon.-pt. w godz. 10:00 - 20:00.
Wstęp wolny

W wystawie udział biorą:
Agata Maciągowska
Alicja Bielska
Anna Stasiewicz
Beata Sałek
Ewa Ręcka
Grażyna Kujaszewska
Izabella Fołta
Jadwiga Gromadzka
Justyna Różycka - Łągwa
Marzena Mikołajska

Pracownia  działająca od 2005 r., pod artystyczną opieką Krystyny Andrzejewskiej-Marek ma na celu kształcenie uczestników w dziedzinie poszukiwania równowagi pomiędzy formą, barwą i fakturą w ceramice. Istotne jest także posługiwanie się różnorodnymi technikami ceramicznymi,  wyszukiwanie zdolności artystycznych oraz twórczych odrębności w pracy grupowej.
Pracownia Ceramiki zlokalizowana jest w Domu Kultury „Wyspa Skarbów”, położonym na bardzo bogatym przyrodniczo terenie Wyspy Sobieszewskiej. „Wyspiarski” klimat (dostępność morza, Wisły, rezerwatów przyrody) bezpośrednio oddziałuje na uczestniczki zajęć, inspirując je do podejmowania oraz realizacji tematów związanych z naturą.
Program Pracowni kładzie duży nacisk, aby  uczestniczki zajęć nie traktowały swoich inspiracji dosłownie, lecz jako punkt wyjścia do indywidualnych POSZUKIWAŃ oraz własnych rozwiązań  kompozycyjnych. Tematyka zajęć jest długoterminowa. Jest czas na dokładne przemyślenia, konsultacje, a następnie jak najkorzystniejsze dobranie barw oraz faktur do charakteru wykonywanych prac.
Wykorzystując studyjne i alternatywne metody technologiczne (praca również w terenie) Pracownia wciąż poszukuje nowych efektów i środków wyrazu artystycznego. Praca w ciągu całego roku daje możliwość ścisłej integracji grupy, ponadto pozwala przeżywać wciąż na nowo ekscytację odkrywania „zaskakujących efektów” w końcowej realizacji technologicznej.  Rezultaty tej wymagającej systematyczności pracy twórczej zostały zauważone i nagrodzone w latach 2007, 2008, 2009 i 2011 na Ogólnopolskich Konkursach ,,Ceramiony'' w Elblągu.

INSTRUKTOR:

Krystyna Andrzejewska-Marek – absolwentka PWSSP w Gdańsku, wieloletni pracownik tej uczelni, gdzie w Pracowni Ceramiki Artystycznej, współpracowała z prof. Henrykiem Lulą. Swoją twórczość nierozerwalnie łączy z dyscypliną ceramiki artystycznej, wzbogacając ją o fotografię, alternatywne metody wypalania ceramiki oraz warsztaty. Brała udział w wielu wystawach, plenerach, sympozjach i konferencjach w kraju i za granicą.


ARTYSTKI:
Alicja Bielska - Mieszkam w Gdańsku, pracuję i realizuję się twórczo na Wyspie Sobieszewskiej. Do ceramiki mam bliski, wręcz osobisty stosunek, gdyż dzięki niej wciąż odkrywam w sobie pokłady artystycznych możliwości. Jestem zaangażowana i zorganizowana.  Lubię prace ze szkliwami, szczególnie wypalane w alternatywnej metodzie raku. W swoje  ceramiczne projekty często  wplatam  ornitologiczne motywy, gdyż nie  jestem w stanie uciec od zawodowych tematów.

Anna Stasiewicz - Staram się, by moje prace były dokładnie przemyślane, wysmakowane, wykonane precyzyjnie. Nie przyjmuję żadnych sugestii i uwag, od początku wiem, jaki będzie kształt i kolor. Nie lubię banalnych tematów typu ptaszki, kotki i miseczki. Preferuję artystyczne i oryginalne formy... Żartowałam!!! Jest dokładnie odwrotnie! Prawdą jest, że zajęcia z ceramiki są dla mnie, już od 10 lat, doskonałą forma spędzania czasu, relaksem, odpoczynkiem, a dodatkowo, dzięki Krystynie Andrzejewskiej - Marek, nieskończonym źródłem wiedzy o ceramice.

Beata Sałek - Jestem lekarzem stomatologiem. Mieszkam na Wyspie Sobieszewskiej od kilkunastu lat i z wielką przyjemnością uczestniczę w zajęciach ceramicznych.  W swoich pracach inspiruję się otaczającą przyrodą wyspy.

Ewa Ręcka - Chirurg szczękowy. Ceramika to próba niestandardowego myślenia o rzeczach oczywistych.
Grażyna Kujaszewska - Moje rodzinne miasto to Sopot, z wykształcenia: animator środowiska, pracownik biurowy i elektroenergetyk. Od dawna żyję w światach równoległych - jeden to rodzina, a drugi to świat kultury i sztuki. Piszę wiersze, prozę poetycką, scenariusze sztuk, skecze, mini opowiadania. Przez pięć lat byłam członkiem teatru przy Domu Kultury na Oruni (obecnie GAK). Tworzę metalowe rzeźby z recyklingu, dryfującego drewna, oraz instalacje przestrzenne. Rzeźbię madonny w kamieniu. Polubiłam glinę i w glinie opowiadam swoje "ceramiczne historie" już od 2012 roku.

Izabella Fołta - Pochodzę z Sanoka. W odpowiednim czasie ukończyłam Akademię Medyczną we Wrocławiu i wiodłam pracowite życie zawodowe. Dzięki przyjaźni z Anną Strzelczyk zainteresowałam się ceramiką. To ona wprowadziła mnie w tajniki warsztatowe i wyzwoliła, można powiedzieć, moją ceramiczną pasję. Podjęłam studia licencjackie na ASP w Gdańsku, które –jakże odmienne od medycznych– były najcudowniejszą przygodą i dostarczyły mi wiele radości. Moja fascynacja ceramiką przerodziła się w coś bardziej poważnego. Zorganizowałam sobie pracownię i kupiłam piec ceramiczny. Pragnę dalszego rozwoju. Mam wrażenie, że tworzenie ceramicznych dzieł jest niemal fizycznym dotknięciem sztuki, glina pobudza wyobraźnię, rodzi kreatywność, czasem płata figle i narzuca swoje zdanie. Poznać znaczy pokochać... to można na pewno powiedzieć o ceramice.

Jadwiga Gromadzka - Z magią gliny i ceramiki zetknęłam się 13 lat temu, będąc już na emeryturze, przyłączając się do działalności pracowni ceramicznej w nowo otwartej placówce GAK na Wyspie Sobieszewskiej. Jako biolog w swoich pracach chętnie nawiązuję do elementów przyrodniczych (rośliny, owady, ptaki). Lubię tworzyć proste obrazy na kwadratowych płytkach (kaflach), chętnie korzystając z kolorystyki angob (kolorowych glin). Sama uważam się za osobę mało cierpliwą, jednakże w zetknięciu z gliną wydobywam pokłady cierpliwości, czerpiąc przyjemność z wielogodzinnego wykańczania niektórych precyzyjnych wzorów. Moją ulubioną techniką jest japońska technika raku.

Justyna Różycka - Łągwa - Jestem inżynierem elektronikiem, miłośniczką przyrody i żywiołów. Od dziecka fascynowała mnie glina, bardziej w garncarskim, niż artystycznym sensie. Jednak dopiero w 2011 roku odważyłam się na pierwsze ceramiczne kroki pod okiem Weroniki Wróbel Maciejewskiej i zakochałam się w glinie bez pamięci. Od 2012 roku uczęszczam regularnie na zajęcia w Wyspie Skarbów, by pod okiem Krystyny Andrzejewskiej - Marek rozwijać swoją pasję. Ceramika jest dla mnie przejawem niedeterministycznej natury świata, co niejako inspiruje mnie do jeszcze większej otwartości na to, co przynosi życie. Wierząc w magiczną moc procesu tworzenia, buduję z gliny elementy życia, które często mają dopiero w nim zaistnieć lub zadziałać.

Marzena Mikołajska - Na Wyspie Sobieszewskiej mieszkam od 1994 roku. Tutaj realizuję się zawodowo i życiowo. Jest to również miejsce rozwijania moich pasji i zainteresowań. Obecnie stawiam pierwsze kroki na zajęciach z ceramiki. Praca w szkole, chór, rodzina a teraz jeszcze... glina.

Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

Poszukiwania - zbiorowa wystawa ceramiki z pracowni w "Wyspie Skarbów GAK"

Poszukiwania -...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/05 Ławostół, ława, stół - rozkładany (jasny kolor) Wymiary: ...»

• Wiecej ogłoszeń