Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Będzie dwa razy więcej radnych?

 1 dodane: 20:02, 01/03/11

tagi:wyboryrada osiedla

Wiemy już, że 8 maja aż w 27 jednostkach pomocniczych (na 34 w Gdańsku) odbędą się wybory do rad osiedli. Wczoraj wszystkich formalności dopełniały jeszcze grupy inicjatywne z pięciu dzielnic. Wśród nich byli mieszkańcy Oruni Górnej i Chełmu.

Będzie dwa razy więcej radnych?
Będzie dwa razy więcej radnych?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Pod wnioskiem o powołanie rady osiedla zebraliśmy łącznie 4480 podpisów. To o prawie 800 więcej niż wymagają w tym przypadku zapisy uchwały – opowiada Wojciech Lis, członek grupy inicjatywnej Chełm i Orunia Górna.

Wszystkie dokumenty zostały wczoraj złożone w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Właśnie poniedziałek był ostatecznym terminem, do kiedy trzeba było dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Oprócz Chełmu i Oruni Górnej „rzutem na taśmę” udało się tego dokonać także innym jednostkom. Podpisy i wniosek złożyły dzisiaj również grupy inicjatywne z Wrzeszcza Dolnego, Wrzeszcza Górnego i Jasienia.

Wybory odbędą się w 27 jednostkach. W pięciu z nich będzie wybierana rada dzielnicy (tam gdzie liczba mieszkańców przekracza 20 tysięcy). Są to: Chełm z Orunią Górną, Piecki-Migowo, Śródmieście, Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny. W radzie dzielnicy (aby mogły one powstać, musi na nie zagłosować 5 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców danej jednostki) zasiadać będzie 21 radnych.

Po 15-stu radnych będą miały przyszłe rady osiedla. Te mają szansę powstać (również i w tym przypadku musi zostać przekroczony 5 procentowy próg frekwencji) w 22 jednostkach. Oprócz Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec są to: Brętowo, Brzeźno, Jasień, Kokoszki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Letnica, Młyniska, Nowy Port, Oliwa, Olszynka, Osowa, Przeróbka, Rudniki, Siedlce, Stogi, Strzyża, VII Dwór, Ujeścisko-Łostowice, Wyspa Sobieszewska, Wzgórze Mickiewicza, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiaclecia.

Warto przypomnieć, że na początku zeszłej kadencji Rady Miasta Gdańska (po wyborach do jednostek pomocniczych) funkcjonowało zaledwie 10 rad osiedli. W 2007 roku powstała rada w Letnicy, w 2008 – w Nowym Porcie, w 2009 – na Żabiance.  
Obecnie gdańszczanie będą mieli możliwość powołania aż 27 jednostek pomocniczych (o 14 więcej niż w zeszłej kadencji). Wybieranych będzie 435 radnych.

W kwietniu opublikujemy na naszym portalu krótkie wywiady z wszystkimi kandydatami do Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

8 kwietnia 2011 r. upływa termin zgłaszania Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku kandydatów na radnych.
13 kwietnia 2011 r. upływa termin zgłaszania Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

Więcej informacji na temat rad osiedli i majowych wyborów można uzyskać tutaj.  10 marca o godzinie 19:00 w Gościnnej Przystani (w Domu Sąsiedzkim przy ul.Gościnna 14) rozpocznie się kolejne spotkanie w sprawie powołania Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Galeria artykułu

Będzie dwa razy więcej radnych?

Będzie dwa razy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

09/07 Witam, Proponuję osobom starszym z dzielnicy, ktore maja ...»

27/06 Wynajmę od września najchetniej rodzinie 3 pokojowe mieszkan...»

27/06 Witam, potrzebuje transportu na dowiezienie moich rodzicow j...»

22/06 Witam, Kupię kawalerkę w blokach przy Parku Oruńskim (Dia...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń