Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 17/04/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

230 rocznica urodzin Artura S czyli o wolnej woli w filozofii Schopenhauera

W środę 21 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do Stacji Orunia na wydarzenie z okazji 230 rocznicy urodzin Artura Schopenhauera. Wraz z naszym gościem prof. Michałem Kaczmarczykiem będzie rozmawiać o filozofii naszego jubilata.

230 rocznica urodzin Artura S czyli o wolnej woli w filozofii Schopenhauera
230 rocznica urodzin Artura S czyli o wolnej woli
Fot. Domena Publiczna: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schopenhauer_print_with_signature.jpg

Fotografia 1 z 1

W środę 21 lutego o godz. 18:00, w przeddzień 230. rocznicy urodzin Artura Schopenhauera, zapraszamy do Stacji Orunia GAK na spotkanie z prof. Michałem Kaczmarczykiem, wspólnie z którym zastanowimy się czy człowiek posiada wolną wolę?


To pytanie, które często zadajemy sobie zapewne w chwilach głębszej refleksji nad własnym życiem, nurtowało wielu filozofów, między innymi urodzonego w Gdańsku Artura Schopenhauera, który wywarł ogromny wpływ na filozofię XIX a zwłaszcza XX wieku.

W roku 1839 Schopenhauer postanowił przystąpić do konkursu rozpisanego przez Królewską Norweską Akademię Umiejętności i odpowiedzieć na konkursowe pytanie o wolność woli w specjalnie przygotowanej rozprawie. Jego odpowiedź okazała się być oryginalnym wkładem do niezwykle ciekawej historii debaty o wolności woli. Stanowi też znakomity punkt wyjścia do dyskusji na temat całej filozofii Schopenhauera, w której pojęcie woli ma centralne znaczenie i stanowi zarówno podstawę krytycznego rozrachunku z Kantem, jak też sformułowania nowej metafizyki.

Bliższe zapoznanie się z tezami Schopenhauera pozwoli nam być może odpowiedzieć na pytanie, czy był on w istocie pesymistą, jak często się go określa, czy też może myślicielem, który wskazał najbardziej realistyczną drogę do szczęścia.

Michał Kaczmarczyk (ur. 1978) jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, zajmuje się socjologią, w szczególności teorią społeczną i socjologią prawa. Opublikował między innymi Wstęp do socjologicznej teorii własności (2006) oraz Nieposłuszeństwo obywatelskie a pojęcie prawa (2010), jak również wiele artykułów naukowych i tłumaczeń. W latach 2010-2012 wykładał na State University of New York at Buffalo w USA. Był również stypendystą Swedish Collegium for Adavanced Study w Uppsali, Uniwersytetu we Freiburgu oraz Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Artur Schopenhauer – filozof. Urodził się w Gdańsku 22 lutego 1788. Na Oruni, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Stacja Orunia GAK, dziadek filozofa miał okazałą posiadłość. Za budynkiem domu kultury do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości po pięknym parku, w którym zapewne mały Artur bawił się jako dziecko.

Wstęp wolny

STACJA ORUNIA GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY
ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
tel. 58 306 66 76 w. 36, 37
stacjaorunia@gak.gda.pl
www.gak.gda.pl
facebook.com/StacjaOrunia

Galeria artykułu

230 rocznica urodzin Artura S czyli o wolnej woli w filozofii Schopenhauera

230 rocznica...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.18.159.*

11:16, 12/02/18

Będzie trudny wybór bo tego dnia o godz. 17.30 jest też wykład prof. Januszajtisa w Ratuszu Starego Miasta o ulicy Kartuskiej i jej okolicach. Krzysztof

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń