Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 21/04/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Terytoria stowarzyszone/Associated territories

Nowa, ciekawa wystawa w Stacji Orunia Gak. Kilka artystek, kilka różnych punktów widzenia.

 Terytoria stowarzyszone/Associated territories
Terytoria stowarzyszone/Associated territories
Fot. mat. prasowe

Fotografia 1 z 1

We wtorek 27 marca 2018 o godz. 19.00 zapraszamy do Stacji Orunia GAK na wernisaż wystawy pt. „Terytoria stowarzyszone/Associated territories”. Wystawa będzie prezentacją prac pięciu artystek z Trójmiasta (Gdańsk i Gdynia) oraz dwóch z Anglii (Falmouth) i Danii (Horsens).

Twórczynie pracują w różnych technikach i dyscyplinach: fotografia, rysunek, malarstwo, ilustracja, tkanina, collage. Tematy, które podejmują w swojej pracy twórczej są również różnorakie. Ta różnorodność to indywidualne terytoria artystek, które „stowarzyszają” w ramach wspólnych wystaw, to potencjał ich nieformalnej grupy. Twórczyń nie łączą wspólne hasła, idee, filozofie.

To, co je stowarzysza, to podobne nastawienie do pracy twórczej i potrzeba współdziałania. Z takiego podejścia wynikają długoletnie przyjaźnie artystyczne, wspólne działania i cele. W pewnym sensie wszystkie artystki prezentujące prace na wystawie są liderkami nieformalnej grupy. Jednocześnie chcą dzielić się swoją pracą i działać twórczo łącząc indywidualne terytoria.

W wystawie udział biorą:
Joanna Borof
Lilian Christiansen
Urszula Dulewicz
Rose Ella Hatcher
Magdalena Nowak
Anna Sokolska
Elżbieta Tęgowska


Wystawę można oglądać w galerii Stacji Orunia GAK od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00 do 13 kwietnia 2018. Wstęp wolny.

Joanna Borof
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Grafiki). Tworzy w technikach: rysunek, malarstwo, collage, haft oraz w technikach mieszanych, jest też malarką ikon. Ponadto zajmuje się działalnością muzyczną i happeningową w ramach grupy artystycznej Trzycórki.
Po ukończeniu studiów pracowała w Muzeum Archeologicznym jako rysownik, a następnie współpracowała z wydawnictwem Marpress. Wykonywała również prace konserwacyjne przy zabytkach Gdańska (Złota Brama, Zbrojownia, Kościół św. Jana, Katedra w Oliwie).
Jest laureatką konkursów „Pomorska Grafika Roku” i „Sacrum w sztuce”. Wystawiała swoje prace głównie w Gdańsku (wystawy indywidualne i zbiorowe). Wraz ze swoją grupą Trzycórki przeprowadziła happeningi (np. Kętrzyn - Noc Muzeów, CSW Łaźnia 2, tramwaj linii nr 8 w Gdańsku). Recitale pieśni ludowych odbywały się w takich miejscach, jak Dom Sztuki GAK, czy Teatr w oknie.
Joanna mieszka w Gdańsku i pracuje obecnie jako instruktor sztuki w Domu Sztuki GAK.

Lilian Christiansen
Urodziła się w 1949 r., maluje od 1971 r. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Andromeda.
Jej ulubione techniki to olej, akryl, akwarela i kolaż. Inspiruje się swoimi podróżami: w Afryce,
Grenlandii, Polsce, Łotwie, Grecji i na Bali. Inspiruje ją też muzyka. Lilian wystawiała w Danii
i za granicą, również w Polsce - w Gdańsku i w Warszawie. Z polskimi artystami współpracuje
od wielu lat. Mieszka w Horsens-Jutlandia, Dania

Urszula Dulewicz
ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od roku 2014 jest doktorantką w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w licznych międzynarodowych i krajowych konkursach. Jest finalistką II Triennale Sztuki Pomorskiej (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2016 r.), Gdańskiego Biennale Sztuki (Gdańska Galeria Miejska, 2012 r.), VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (Muzeum Kresów w Lubaczowie, 2012 r.). W pracy artystycznej podejmowała tematy związane z percepcją ludzką, kodowaniem, językoznawstwem oraz tematy egzystencjalne. Obecnie pracuje nad stereotypowym i aktualnym pojęciem męskości oraz rolą mężczyzny we współczesnym świecie. W swojej twórczości używa różnych technik i mediów: frotaż, batik połączony z kolażem, ready mades, instalacje przestrzenne.

Rose Ella Hatcher
Ukończyła University College of Art w Falmouth (licencjat z fotografii) w 2009 roku. Aktywna artystycznie, już w okresie studiów brała udział w wielu wystawach zbiorowych zdobywając nagrody.
Następnie wystawiała swoje prace w ważniejszych galeriach takich miast jak Bristol, Londyn, Lorient (Francja) i oczywiście w Falmouth. Organizowała także wystawy promujące innych artystów, jak np. „Art Extravaganza", „Art at SOS", „Scattered Art". Kilka lat temu założyła Fish Factory Art Space w Falmouth, zostając dyrektorem tego ważnego ośrodka artystycznego. Rose, jako animatorka kultury, aktywnie działa  organizując wystawy i koncerty,  występy małych grup teatralnych, wieczory poetyckie, próby teatralne, muzyczne itd. Rose jest rodowitą Kornwalijką. Obecnie mieszka i pracuje w Falmouth.

Magdalena Nowak
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Grafiki). Zajmuje się rysunkiem, fotografią camera obscura i ilustracją. Jest laureatką licznych polskich i międzynarodowych konkursów. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, wystawiając również indywidualnie (Polska, Francja, Anglia, Niemcy, Macedonia, Chiny, Litwa, Australia, Katalonia, Ukraina). Jej prace znajdują się w muzeach w Chinach, Katalonii, Tajwanie i Macedonii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji i Anglii. W 2014 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 20-lecia pracy artystycznej. Należy do GTPS. Była rezydentką nieistniejącego już WL4 - Przestrzeń Sztuki w Gdańsku.

Anna Sokolska
ukończyła Europejską Akademię Sztuk w Warszawie. Wydział Grafiki i Sztuki Stosowanej. Rok 2017 był rokiem 25-lecia jej pracy twórczej. Jest laureatką międzynarodowych nagród w dziedzinie grafiki warsztatowej i rysunku satyrycznego, uczestniczką wielu konkursów, plenerów i wystaw w Polsce i zagranicą. Jurorka Międzynarodowego Konkursu na rysunek satyryczny „Jaka będę”. Członkini GTPS mieszka i pracuje w Gdańsku.

Elżbieta Tęgowska
jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Malarstwa). Pracowała jako pedagog, publikowała teksty o sztuce, prowadziła galerię „na piętrze”, założyła i prowadziła ART@GDANSK GALLERY. Od 1990 roku jest inicjatorką i organizatorką międzynarodowych projektów artystycznych, kuratorką licznych wystaw, rezydentką SSBONC Association w Le Havre, Francja. Była członkiem jury „AyeAye International Film Festival” w Nancy, Francja. Wystawiała swoje rysunki i malarstwo wielokrotnie w Polsce i zagranicą (Francja, Dania, Anglia i Litwa) na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Kilkakrotnie zostało jej przyznane Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, dwukrotnie otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. W roku 2010 była nominowana do nagrody Splendor Gedanensis. Jej biogram znajduje się w leksykonie „Hubner's Who's Who in Poland” oraz w „Who's Who of European Women”. Należy do ZPAP, do GTPS i do FillUpMeTin Association w Anglii. Dzieli życie i aktywność artystyczną między Gdańskiem i Falmouth w Kornwalii.

STACJA ORUNIA GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY
ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
tel. 58 306 66 76 w. 36, 37
stacjaorunia@gak.gda.pl
facebook.com/StacjaOrunia
www.gak.gda.pl

Galeria artykułu

 Terytoria stowarzyszone/Associated territories

Terytoria...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń