Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 03/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Jutro obchody także na Oruni

 1 dodane: 10:50, 27/08/18

tagi:

Obchody organizuje gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na Oruni odbędzie się msza w kościele na Gościnnej, a później także uroczystość pod pomnikiem Danuty "Inki" Siedzikówny. Jedno z wydarzeń będzie tez miało miejsce w budynku Stacji Orunia.

 Uczczą pamięć
Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Jutro
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Danuta "Inka" Siedzikówna i Feliks "Zagończyk" Selmanowicz zginęli 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Decyzją władz komunistycznych, zostali pochowani w bezimiennym grobie. W 2014 roku IPN odnalazł ich szczątki na terenie gdańskiego Cmentarza Garnizonowego.

"Pogrzeb państwowy bohaterów odbył się 28 sierpnia 2016 r. – w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców" - piszą przedstawiciele gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

I właśnie IPN organizuje obchody, by uczcić pamięć obu postaci. Jutro na Cmentarzu Garnizonowym o godzinie 17:30 rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

O 18:30 rozpocznie się msza w kościele przy ulicy Gościnnej. Po mszy odbędzie się krótka uroczystość pod pomnikiem "Inki", który mieści się przy ulicy Gościnnej.

O godzinie 20 w budynku Stacji Orunia (Dworcowa 9) rozpocznie się też spektakl Teatru Nie Teraz. Sztuka nosi nazwę "Wyklęci". Wstęp jest wolny, ale z racji tego, że liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl).

Artykuł powstał w ramach projektu "MojaOrunia.pl 2018 - portal oruniaków"
Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, ze środków Miasta Gdańska

Galeria artykułu

 Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Jutro obchody także na Oruni

Uczczą pamięć...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

09/07 Witam, Proponuję osobom starszym z dzielnicy, ktore maja ...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń