Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 26/09/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruniacy chcieli basenu w swojej dzielnicy. Ale są godziny, że pływalnia świeci pustkami

 1 dodane: 18:03, 23/11/18

tagi:

Oruńscy społecznicy, ale i wielu "zwykłych" mieszkańców przekonywało, że basen w tej dzielnicy jest niezbędny. Ale jak pokazują statystyki, we wrześniu "obłożenie" na pływalni przy ulicy Smoleńskiej wynosiło zaledwie 48 procent. To oznacza, że ponad połowa wolnych miejsc się po prostu marnuje. W dużym stopniu problem występuje w "godzinach szkolnych".

 Oruniacy chcieli basenu w swojej dzielnicy. Ale są godziny, że pływalnia świeci pustkami
Oruniacy chcieli basenu w swojej dzielnicy. Ale
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Basen na Oruni został otwarty 27 lipca. W sierpniu, gdy obowiązywała promocja (za wejście płaciło się 5 zł), pływalnia na Smoleńskiej przeżywała prawdziwe oblężenie.

Basenem na Oruni i trzema innymi pływalniami w mieście zarządza Gdański Ośrodek Sportu. Jego rzecznik Grzegorz Pawelec informuje nas, że w sierpniu obłożenie oruńskiego basenu było na poziomie 95 procent. Można więc śmiało powiedzieć, że w każdej godzinie funkcjonowania basenu, tory pływackie były wykorzystywane do maksimum.

Zaczął się rok szkolny i pojawiły się problemy

Gdy jednak skończyła się promocja i zaczął się rok szkolny, wszystko się tutaj zmieniło. Przede wszystkim, w godzinach od 7 do 15:15 z basenu (mowa o dużej niecce) korzystają uczniowie okolicznych szkół. Inni mieszkańcy mogą przyjść popływać w godzinach od 6:20 do 7 i po popołudniu - od 15:15 do 22.

Problem w tym, że w godzinach szkolnych obłożenie basenu pozostawia wiele do życzenia. - Nie wszystkie godziny są w pełni wykorzystane przez szkoły, na co wpływają różne czynniki. Należy pamiętać, że jest to nowy obiekt i nie wszystkie szkoły zdążyły zaplanować organizację zajęć w nowym miejscu, co wiąże się chociażby z koniecznością zapewnienia dowozu dzieci na basen. Liczymy się z tym, że to wymaga czasu i szeregu działań logistycznych - mówi nam Pawelec.

Zarządcy basenem próbują reagować na taki stan rzeczy. - Jednym z rozwiązań, które wprowadziliśmy dla zwiększenia dostępności do pływalni, jest udostępnienie wolnych miejsc w bloku szkolnym gdańskim seniorom. Osoby w wieku 60+ na podstawie Karty Mieszkańca mogą popływać, płacąc za wejście zaledwie 5 PLN. Ta pilotażowa oferta obowiązuje obecnie do końca bieżącego roku - podkreśla Pawelec.

Miasto powinno podstawić autobusy, które dowoziłyby dzieci na basen?

Mimo wszystko statystyki są alarmujące. Jak się dowiedzieliśmy, we wrześniu obłożenie oruńskiego basenu było na poziomie 48 procent. To istotne, bo każde niewykorzystane miejsce na basenie to również i konkretna strata dla miasta, a w konsekwencji i dla gdańszczan, którzy w podatkach finansują utrzymanie miejskich basenów.

Dlaczego w godzinach szkolnych frekwencja na oruńskim basenie pozostawia wiele do życzenia? Dyrektorzy oruńskich szkół mówią nam, że jest tutaj kilka problemów. Czasami chodzi o logistykę, bo szczególnie w środku dnia dzieciom trudno zdążyć z pływalni na kolejne lekcje. Nauczyciele widzą też następującą zależność - im za oknami robi się zimniej, tym mniej dzieci chce chodzić na basen.

Jedna z dyrektorek postuluje, by miasto zastanowiło się na uruchomieniem autobusu, który dowoziłby dzieci ze szkół na oruński basen i odwrotnie.

Nie tylko na Oruni są takie problemy

Warto jednak podkreślić, że podobne problemy notują też inne miejskie baseny w Gdańsku. W lipcu podczas otwarcia oruńskiej pływalni prezydent Paweł Adamowicz informował, że obłożenie pozostałych miejskich basenów oscyluje na granicy 50 procent.

Pawelec jest jednak dobrej myśli i wylicza konkretne działania, które służą poprawie dostępności oruńskiej pływalni. - W okresie ferii zimowych, dzieci i młodzież będą miały możliwość skorzystania z basenu z symboliczną złotówkę. Na każdej pływalni honorowane są wszystkie karty MultiSport oraz FitProfit. Organizowane są również akcje specjalne, jak np. promocyjne wejścia w ramach Halloween. .

Galeria artykułu

 Oruniacy chcieli basenu w swojej dzielnicy. Ale są godziny, że pływalnia świeci pustkami

Oruniacy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

153.19.157.*

11:10, 27/11/18

Chodzę na ten basen regularnie i po południu jest sporo osób. A co do godzin przedpołudniowych, tu chyba potrzebna jest większa promocja i akcja informacyjna, jeśli szkoła jeździ autokarem na basen na Chełmie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.173.136.*

09:40, 27/11/18

Ceny za wysokie,dołożę parę złotych i pojdę z dziećmi do aqaparku gdzie jest więcej atrakcji.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.236.*

11:44, 26/11/18

Budyń i wszystko jasne na 5 lat

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.15.172.*

10:00, 26/11/18

Urzędnicy uparli się na lokalizacje przy Technikum Chemicznym. A basen powinien być zbudowany przy SP 16 -tam jest więcej dzieci i młodzieży. Podobno nawet dyrektor szkoły przy Smoleńskiej jest rozczarowany, że ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

141.0.12.*

19:30, 25/11/18

178.235.185* - nie maruda tylko sama prawda. I mamy teraz efekty...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.185.*

14:38, 25/11/18

gość 82.145.222.*- straszna maruda haha Lokalizacja nie jest zła, porostu trzeba sprawdzić jakie godziny można dodatkowo udostępnić w ciągu dnia dla pozostałych, nie tylko dla uczniów. Ewentualnie pomyśleć nad ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.129.*

13:08, 25/11/18

Jest za drogo. A tej godzinie muszę sie rozebrać i ubrać tracąc na to 15mini co mi zostaje mie opłaci sie nawet zamaczać

zgloś naruszenie
awatar

gosc

82.145.222.*

07:58, 24/11/18

Od początku było to wiadome, że na tym wygwizdowie tak będzie. Gdyby postawili ten basen w pobliżu szkoły na Małomiejskiej, albo chociaż przy Trakcie w okolicy Gościnnej to byłoby dużo inaczej. A tak jakie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń