Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 02/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Tworzy się lista przyszłych radnych

 1 dodane: 14:13, 25/03/11

tagi:wyboryradakandydaci

Już 17 osób złożyło do gdańskiego Urzędu swoje kandydatury do Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. O tym, kto z nich zostanie radnym przekonamy się już 8 maja. Jeszcze przez dwa tygodnie mieszkańcy mają czas na decyzję, czy wystartować w najbliższych wyborach.

Tworzy się lista przyszłych radnych
Tworzy się lista przyszłych radnych
Fot. p.kluz

Fotografia 1 z 1

Aby wybory do jednostki pomocniczej „Orunia-Św. Wojciech-Lipce” mogły się odbyć musi wystartować w nich minimum 16 osób. Czas na rejestracje kandydatów kończy się 8 kwietnia. Ale 17 mieszkańców Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec postanowiło wcześniej dopełnić wszystkich formalności. Pod swoimi kandydaturami zebrali wymagane 50 podpisów, następnie wypełnili wniosek i wszystkie dokumenty złożyli w miejskim Urzędzie. 

- Musimy zweryfikować otrzymane informacje. Dopiero wtedy kandydat zostanie oficjalnie zarejestrowany – informuje Wioletta Gaczoł z Wydziału Kadr i Organizacji UMG. Urzędniczka zapewnia, ze weryfikacja odbywa się bardzo szybko. – To kwestia dni – mówi.

Dzisiaj urzędnicy dostali kolejną „porcję dokumentów” z Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec. W imieniu wszystkich 15-stu zgłoszonych kandydatów składała je kilkuosobowa reprezentacja, działającej od ponad roku grupy inicjatywnej. Wcześniej 2 osoby złożyły swoje kandydatury indywidualnie. Łącznie więc, (przy założeniu, że wszystkie wnioski zostaną pozytywnie zweryfikowane) mamy już 17 osób, które będą ubiegać się o mandat radnego. Przypomnijmy, w jednostce pomocniczej zasiada 15 radnych.

- Z naszych informacji wynika, że jeszcze przynajmniej trzech mieszkańców zbiera podpisy pod swoimi kandydaturami. Oni też najprawdopodobniej zdecydują się na start w wyborach do rady osiedla – mówi Przemysław Kluz, menadżer oruńskiej Gościnnej Przystani i moderator spotkań grupy inicjatywnej. Koordynował on dzisiejszą akcją składania wniosków w miejskim Urzędzie.

Majowe głosowanie będzie odbywać się w czterech obwodowych komisjach. Urzędnicy planują ustawić urny w Szkole Podstawowej nr 16 (ulica Ubocze 3), Gimnazjum nr 10 (Gościnna 17), SP nr 56 (Małomiejska 8a), a w Św. Wojciechu – SP nr 40 (Stroma 19).

Wybory do jednostek pomocniczych odbędą się w 27 dzielnicach. Na ten moment w całym Gdańsku swoje kandydatury zgłosiło około 150 osób. Najwięcej: Brętowo – 21, Rudniki – 19, Strzyża - 19, Orunia – 17, Wzgórze Mickiewicza – 16.

Po 8 kwietnia na naszym portalu opublikujemy krótkie wywiady z wszystkimi kandydatami do Rady Osiedla "Orunia-Św.Wojciech-Lipce".

Następne spotkanie w sprawie powołania RO "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" zaplanowano na 7 kwietnia (godzina 19:00). Dwa dni wcześniej o tej samej godzinie spotkają się kandydaci na radnych. Miejsce dyskusji zawsze to samo: oruńska Gościnna Przystań (ulica Gościnna 14).

Do rady osiedla kandydować może osoba, która skończyła 18 lat i jest zameldowana na terenie jednostki pomocniczej, gdzie odbywają się wybory. Są jednak wyjątki od tych zasad. 
Nie może kandydować osoba:
- będąca radnym Miasta Gdańska,
- zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku,
- zatrudniona na stanowisku kierownika lub zastępcy kierownika jednostki organizacyjnej Miasta,

W wyborach do rady osiedla można głosować na jedną osobę, można wybrać też większą ilość kandydatów. Na Oruni maksymalna liczba skreśleń dla jednego głosującego wynosi 15 nazwisk (tylu kandydatów jest tutaj wybieranych). W przypadku skreślenia większej ilości nazwisk, głos uznawany jest za nieważny. Wyborca głosuje, stawiając znak “x” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Mandaty przypadają tym kandydatom, którzy uzyskali kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów w okręgu wyborczym.

Galeria artykułu

Tworzy się lista przyszłych radnych

Tworzy się...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.74.255.*

00:28, 27/03/11

ja chcialam naprawde pomoc,ale potraktowano mnie dziwnie.panie fotograf takie zdjecie nastepnym razem,to proponuje mamusi,wyszloby tez ok

zgloś naruszenie

REKLAMA