Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 08/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wreszcie będzie łatwiej dostać się na wał Kanału Raduni. Z tej inwestycji ucieszą się osoby niepełnosprawne

 2 dodane: 18:10, 24/04/19

tagi:

O tej inwestycji mówiło się na Oruni od siedmiu lat. Ale dopiero teraz widać pierwsze efekty - właśnie rozpoczęła się budowa dwóch przejść na wał Kanału Raduni. Dojścia powstaną w okolicach ulicy Gościnnej, a także Sandomierskiej, gdzie dodatkowo zostaną wyremontowane schody.

Wreszcie będzie łatwiej dostać się na wał Kanału Raduni. Z tej inwestycji ucieszą się osoby niepełnosprawne
Wreszcie będzie łatwiej dostać się na wał Kanału
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

W 2012 roku opisywaliśmy historię Władysławy Górskiej, mieszkanka Żuławskiej, i radnej osiedla z Oruni, która opiekowała się niepełnosprawnym synem.

O tę inwestycję łatwo nie było

Pani Władysława postulowała o budowę lepszego dojścia na wał Kanału Raduni. - To jest ważna dla wielu oruniaków sprawa. Mieszkający tu niepełnosprawni nie mogą dostać się na drugą stronę Kanału Raduni. Ani do Parku Oruńskiego, ani do kościoła na Starych Szkotach. Nie ma przejścia, trzeba ciągnąć wózek po dziurawych schodach, kocich łbach – mówiła w rozmowie z nami.

Urzędnicy obiecywali przyjrzeć się sprawie, i w pewnym momencie wydawało się, że inwestycja dojdzie do skutku już w 2013 roku. Ale sprawa utknęła w martwym punkcie, po tym jak swoje uwagi zgłosili tutaj konserwatorzy zabytków. Podjazdy miały powstać w rejonie Kanału Raduni, a ten jak wiadomo jest liczącym sobie kilka wieków zabytkiem.

W sprawę mocno zaangażowali się radni osiedla, którzy wysyłali w tej sprawie szereg pism do urzędników. W pewnym momencie inwestycja znalazła się też w budżecie obywatelskim. Później okazało się, że do kolejnych przetargów nie zgłaszała się żadna firma. I znowu budowę trzeba było przełożyć.

Prace potrwają do końca czerwca

Teraz jednak - jak potwierdzają w rozmowie z nami urzędnicy - budowa podjazdów właśnie się rozpoczęła. Prace potrwają do końca czerwca.

- Inwestycja została podzielona na dwa zadania. Pierwsze z nich dotyczy wykonania dojścia pieszego dostosowanego do osób niepełnosprawnych w rejonie ulicy Gościnnej. Drugie z zadań obejmuje budowę pochylni wraz z remontem schodów w rejonie ulicy Sandomierskiej - informują przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Jak czytamy na miejskiej stronie: "Oprócz pochylni w obu punktach pojawi się oświetlenie i barierki ułatwiające wejście na wał. W ramach zadania zagospodarowane zostaną skarpy w pobliżu pochylni. Niedaleko przejścia przy ul. Gościnnej, pochylnia rozpoczynać się będzie w pobliżu istniejącego przystanku".

Z inwestycji cieszy się Agnieszka Bartków, radna dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce", która już w poprzednich kadencjach zabiegała o budowę pochylni na wał Kanału Raduni. Barktów zapowiada, że w tej kadencji rada będzie postulowała do miasta o kolejne inwestycje w dzielnicy, których celem będzie niwelowanie barier dla osób niepełnosprawnych.

Galeria artykułu

Wreszcie będzie łatwiej dostać się na wał Kanału Raduni. Z tej inwestycji ucieszą się osoby niepełnosprawne

Wreszcie będzie...

Wreszcie będzie łatwiej dostać się na wał Kanału Raduni. Z tej inwestycji ucieszą się osoby niepełnosprawne

Wreszcie będzie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.59.*

14:42, 30/04/19

Zgadzam się z przedmówcami. Kostka na ścieżce jest podobna do tej na jezdni ul. Raduńska. Tak sobie wymyślił p. konserwator, ale to jest dla ludzi i można zmienić na podobna jak położono na wale . Jest jeszcze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.129.*

12:14, 28/04/19

Czy pani Wiesława widziała tą kostke brukową którą wykładany jest podjazd. Jesteśmy w szoku mieszkańcy bloku przy ul. Głuchej większośc poruszających się na wózkach inwalidzkich. prosimy o zwykły ASFALD albo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.129.*

12:07, 28/04/19

Dla kogo w ogóle jest ten podjazd robiony. Kto to zlecił czy brano pod uwagę osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich ręcznych. Kładziona jest kostka brukowa to dobrze można by było jechać i obok po tej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.188.*

19:14, 25/04/19

Brawo.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.229.174.*

06:07, 25/04/19

Z przystanku autobusowego"Zremb"trudno dojść na cmentarz św.Ignacego.Tam też przydały by się niewielkie schody na wał Kanału Raduni lub dogodne wejście przez pobliski podjazd na most. ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

09/07 Witam, Proponuję osobom starszym z dzielnicy, ktore maja ...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń