Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 01/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wiemy na co zostaną wydane pieniądze z budżetu rady dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce"

 1 dodane: 10:32, 09/05/19

tagi:

Na wczorajszej sesji radni dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" przyjęli budżet na rok 2019. "Do wydania" jest tutaj nieco ponad 250 tys. zł. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

Tegoroczny budżet rady dzielnicy
Tegoroczny budżet rady dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce"
Fot. fb rada dzielnicy

Fotografia 1 z 1

Największą część budżetu rady (70 tys. zł) przeznaczono na zagospodarowanie terenu po garażach przy ulicy Nowiny. Radni nie ukrywają, że chcą ucywilizować kwestie parkowania w rejonie Parku Oruńskiego. Ich zdaniem teren przy ulicy Nowiny (nieopodal Kanału Raduni i wejścia do Parku) idealnie nadaje się na parking dla aut. Obszar ten leży w gestii Skarbu Państwa, w sprawie zagospodarowania tego terenu radni wciąż prowadzą rozmowy.

Inwestycja z budżetu rady dzielnicy objęłaby tylko część opisywanej tutaj działki, ale jak się dowiedzieliśmy, na zagospodarowanie reszty terenu pieniądze mogłyby spłynąć z budżetu obywatelskiego. To właśnie tam zgłoszono projekt, dotyczący zagospodarowania całego tego obszaru.

W tegorocznym budżecie rady dzielnicy przeznaczono też 50 tys. zł na siłownię napowietrzną w Lipcach. Jak mówi nam szefowa zarządu Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" Agnieszka Bartków, w tym roku zdecydowano się na inwestycję w Lipcach, ale w kolejnych latach rada będzie przeznaczać środki na budowę siłowni napowietrznych także i w innych częściach dzielnicy.

Radni dzielnicy postanowili też dofinansować lokalne przedszkola i szkoły. Kwoty wahają się tutaj od 2 tys. zł do 10 tys. zł.

Z budżetu rady zostanie sfinansowanych też szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Mowa o turniejach dla szkół podstawowych i przedszkoli, festynie w Parku Oruńkim, "Gwiazdce na Oruni", dzielnicowych Grand Prix w biegach i wsparciu oruńskiego Uniwersytetu III Wieku.

Radni chcą też wesprzeć finansowo projekty kina letniego na Oruni, warsztatów muzycznych w Parku Oruńskim, dogoterapii w punkcie przedszkolnym w Gościnnej Przystani, a także treningi osady smoczych łodzi.

Radni przeznaczą też 12 tys. zł na dofinansowanie popularnej w dzielnicy gazetki "Historie po Oruńsku".

Jak podkreślają w rozmowie z nami radni, taki wygląd budżetu to m.in. rezultat rozmów z mieszkańcami, ale i przedstawicielami przedszkoli czy szkół. Swoje propozycje do budżetu mieszkańcy często wysyłali za pomocą mediów społecznościowych. Bartków przyznaje, że nie udało się zawrzeć tutaj wszystkich pomysłów oruniaków, bo ich łączny koszt realizacji oscylował w granicach 500 tys. zł, a roczny budżet rady to 250 tys. zł.

Szefowa rady uspokaja jednak, że w i kolejnych latach budżet dzielnicy będzie na tym samym poziomie i już za rok będzie można zrealizować z jego pomocą kolejne inwestycje. Bartków zachęca, by w październiku i listopadzie wysyłać do rady dzielnicy swoje propozycje do następnego budżetu. W styczniu i lutym 2020 roku radni "przyklepią" kolejny budżet.

Co ważne, budżet rady nie jest jedynym źródłem pieniędzy, które płynie z miasta do Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha. Radni zapewniają, że w wielu sprawach będą pisać do miasta i prosić, by konkretne inwestycje zostały zrealizowane z miejskiego budżetu.

Galeria artykułu

Tegoroczny budżet rady dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce"

Tegoroczny...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.135.*

00:13, 11/05/19

zdecydowanie, nie rozumiem czemu z budżetu obywatelskiego są wspomagane szkoły i przedszkola to powinno być w gestii miasta. jeżeli miasto nie ma pieniędzy i się wypina to ok dzielimy, ale po równo i każdemu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.5.*

21:19, 10/05/19

A co się zmieni na Oruńskim Przedmieściu? My nic nie dostajemy, żadnego skweru nic nie mamy... Przecież tak samo głosujemy i płacimy podatki... A to my jesteśmy jedną z bardziej zaludnionych części Oruni... Cały ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.4.*

23:37, 09/05/19

Czy na podobieństwo ub. roku kontynuowane będą koncerty muzyczne w Parku ?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.68.*

21:23, 09/05/19

Widzę że jest tutaj faworyzowane przedszkole? Powinno być że każde dostaje równą sumę do zagospodarowania na pewno mają także potrzeby. Podobna sprawa ma się ze szkołami, szkoła SP nr16 nie dostała żadnego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.63.*

19:44, 09/05/19

też uważam , że część tych wydatków nie powinna być finansowana przez budżet obywatelski tylko przez urząd miejski np dotyczące przedszkoli i szkół

zgloś naruszenie
awatar

gosc

176.11.139.*

18:07, 09/05/19

kto to wybierał niema innych potrzeb.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń