Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 25/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany na Oruni!

 1 dodane: 00:50, 01/04/11

tagi:inwestycjeplanstrategiaekologia

Uprawa buraków na Sandomierskiej, wielka cukrownia na Rejtana, fabryka kapusty na Gościnnej i zamiast kamienic wzdłuż Traktu Św. Wojciecha, pola kukurydzy – to główne pomysły miejskich planistów na to, w jaki sposób ożywić Orunię. Wszystkie zmiany mają wejść w życie w latach 2012-14. W ich rezultacie wielu mieszkańców dzielnicy czeka przeprowadzka do Kościerzyny.

Rewolucyjne zmiany na Oruni!
Rewolucyjne zmiany na Oruni!
Fot. news.money.pl

Fotografia 1 z 1

Raport udostępnił nam wysokiej rangi urzędnik magistratu, który prosi o zachowanie anonimowości. Oficjalnie koncepcja miała być przedstawiona mieszkańcom pod koniec 2011 roku, w ramach szerokich konsultacji społecznych.

– Planujemy wówczas przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców dzielnicy. Nasi pracownicy pojawią się m.in. w autobusie linii 113, na słynnym „Ślimaku” przy ulicy Rejtana i w rejonie działek przy ulicy Kolonia Orka. Ankieta będzie też na naszej, oficjalnej stronie. Ktoś kto nie ma Internetu, może zawsze skorzystać z darmowej „Furtki Internetowej” w Domu Kultury na Oruni – wyjaśnia.

Nikt kukurydzy malować nie będzie!
Projekt planistów jest rewolucyjny. Ma on być realizowany w latach 2012-14. Koncepcja zakłada wyburzenie ponad dwustu oruńskich budynków. Zmieni się również układ komunikacyjny dzielnicy. Poważne modyfikacje czekają Park Oruński. 

- Stawiamy na rozwój poprzez ekologię. Ma to być zielona, czysta i cicha dzielnica. Miejsce, w którym można zorganizować rolnicze dożynki, albo spotkanie PSL-u i Samoobrony z wyborcami. A dla wszystkich gdańszczan, ma być to obszar miasta, gdzie mogą połowić ryby w przeręblu, posłuchać cykania świerszczy lub po prostu pochodzić sobie na bosaka – tłumaczy koncepcje urzędników nasz informator.

Wzdłuż Traktu Św. Wojciecha (od skrzyżowania z ulicą Dworcową do wysokości numeru 201) znikną wszystkie kamienice. Miejsce budynków zastąpią kilkunastometrowej szerokości pola uprawne. Planiści chcą, aby w przyszłości rosła na nich kukurydza.

Wszystkiego miałoby doglądać kilku, zatrudnionych przez miasto gospodarzy. Aby zwrócić uwagę na historyczny aspekt dzielnicy, „ludzie kukurydzy” – jak nazywa ich nasz informator – wyglądaliby „ jakby żywcem zostali przeniesieni z początku XIX wieku”. – Można powiedzieć, że jeden relikt przeszłości, nieremontowane nigdy kamienice, zastępujemy kolejnym – śmieje się nasz rozmówca. Ale zaraz poważnieje:

- Pola kukurydzy w tym miejscu uważam za doskonały pomysł. Nikt przecież nie będzie musiał odmalowywać roślin, kiedy Traktem będzie przejeżdżał ktoś ważny – wyjaśnia.

Będzie rekompensata "za Kościerzynę"
Mieszkańców wyburzanych kamienic czeka więc przeprowadzka. Już teraz wiemy dokąd.

- Udało nam się dojść do porozumienia z władzami Kościerzyny. Wybudujemy tam kilkanaście budynków. W pełni nowoczesnych, na wzór niedawno oddanego do użytku bloku przy ulicy Ubocze – mówi urzędnik.

– Wiemy, że mieszkańcy mogą mieć przez to nieco dłuższy dojazd do pracy w Trójmieście, dlatego też pomyśleliśmy o rekompensacie. Przez trzy lata będą mieli oni zniżki na PKS-y, a Europejskie Centrum Solidarności będzie dla nich czynne o godzinę dłużej – zapewnia.

„Koncepcja rozwoju Oruni w latach 2012-14” zakłada również szereg inwestycji. Jedną z nich ma być wielka fabryka kapusty na ulicy Gościnnej. W tej sprawie wypowiada się inny z autorów projektu. On również pragnie zachować anonimowość.

Kapusta i cukier - czego więcej potrzeba?
- Pojawił się inwestor z pierwszej ligi kapuścianego biznesu. Chciał kupić teren w centrum dzielnicy Gdańska. Od razu pomyśleliśmy o Oruńskiej Starówce. Uważamy, że taka inwestycja to wielka nobilitacja i szansa na rozwój dla wszystkich tutejszych mieszkańców. Już teraz mamy informacje, że firma szuka kilkaset par nóg do pracy – opowiada.

Kolejna planowana zmiana na Oruni łączy się z polityką na najwyższym szczeblu.
- Wszyscy wiemy, co ostatnio dzieje się z cenami cukru. Nawet premier Tusk pogroził palcem spekulantom, a były premier Kaczyński musiał na zakupach zapłacić o wiele więcej. Dlatego też, chcemy w Gdańsku własnej cukrowni. I oczywiście własnych pól buraków. Tak, aby w naszym mieście cena za kilogram białego proszku już nigdy nie przekroczyła ceny benzyny – pierwszy z naszych rozmówców milknie na chwile.

Cukrownia powstanie przy ulicy Rejtana, pola buraków zagoszczą przy ulicy Sandomierskiej. Tak jak w przypadku Traktu Św. Wojciecha oznacza to wyburzenie szeregu kamienic. Zniknie też kilka odcinków ulic.

- Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, tamte rejony i tak regularnie są podtapiane, bo woda z „Górnej” nie ma gdzie odpływać. Chyba wszyscy zgodzimy się, że lepiej aby woda nawadniała pola buraków niż kamienice, prawda? – pyta kolejny autor projektu. Podobnie jak dwójka jego poprzedników, także i on nie chce podawać swojego imienia i nazwiska.

Huragan zmian w Parku Oruńskim
„Wiatr zmian” dotrze również do Parku Oruńskiego. Pierwszy rozmówca określa go obrazowo: „huraganem”.

- Mamy w planie montaż dwóch kamer, zakup trzech zapasowych buńczuków do pomnika Tatara i dosianie trawy w kilku miejscach – mówi, pokazując nam wizualizacje wszystkich modyfikacji w Parku. I dodaje:
- Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem. Gdynia ma swojego „Heinekena”, dobrze, niech mają. Ale niby czemu w Gdańsku ma być inaczej? A może właśnie w Parku Oruńskim zagra już niedługo po raz ósmy w naszej okolicy Jean Michael Jarre, albo Jurek Połomski czy nowa gwiazda z „Mam Talent”? – zastanawia się.

Jak udało nam się dowiedzieć w magistracie, przygotowywany jest obecnie również „projekt rozwoju Oruni na lata 2014-16”. Koncepcja obejmuje tereny „za torami”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przy ulicy Żuławskiej, Przyjemnej, Ramułta i Przy Torze miałoby się znaleźć miejsce na wielkie piaskownie. Mieszkańców wyburzonych budynków komunalnych czekałaby najprawdopodobniej również przeprowadzka do Kościerzyny.

Edycja, 2 kwietnia: Niniejszy tekst „Rewolucyjne zmiany na Oruni!” był oczywiście naszym redakcyjnym żartem z okazji Prima aprilis. Obiecujemy, że tego typu „kaczki dziennikarskie” będą pojawiać się u nas tylko raz w roku, właśnie w okolicy początku kwietnia… :)

Galeria artykułu

Rewolucyjne zmiany na Oruni!

Rewolucyjne...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (19)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

19:50, 14/03/14

link do filmu o oruńskich przejazdach w Pomorska TV http://www.pomorska.tv/videos/video/szlabany-w-gore/

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.254.*

16:36, 02/04/11

Szacun dla pana Piotra :) Na początku uwierzyłem, w Gdańsku wszystko jest możliwe...

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

14:56, 02/04/11

Tak jak w powyższej edycji: "Niniejszy tekst „Rewolucyjne zmiany na Oruni!” był oczywiście naszym redakcyjnym żartem z okazji Prima aprilis. Obiecujemy, że tego typu „kaczki dziennikarskie” będą pojawiać się u ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

23:03, 01/04/11

@gosc19.52 - Co ja wgl. piszę. ;P Oczywiście, że przyszłość. ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

188.147.6.*

22:44, 01/04/11

@Siks - Chyba chciałeś powiedzieć przyszłość ;]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.255.*

21:25, 01/04/11

prima aprylis

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

20:50, 01/04/11

Piotrze, a może ty przeszłość przepowiadasz, i takie zmiany dotkną Orunię za kilka lat. ;D A na razie tylko forma żartu. ;]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

18:45, 01/04/11

A koło gospodyń wiejskich?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.28.*

17:49, 01/04/11

3 zapasowe buńczuki dla Tatara rulezzzzzzzzzzz :) pozdrawiam OUTora ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.32.*

17:01, 01/04/11

Czy to zarty??czy na powaznym temacie??

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.28.*

16:06, 01/04/11

Buraki , kapusta i cukier...no no i problem z 13-ta dzielnią rozwiązany. Świetny artykuł . Szacun Piotrze. Hahahahahahahaha!!

zgloś naruszenie
awatar

Yuka29

89.74.253.*

11:56, 01/04/11

Wielka ulga, że jak mnie już wysiedlą do Kościerzyny, to będzie dłużej czynne ECS! Tak się bałam, że będę zmuszona bywać tam tylko w weekendy...:p

zgloś naruszenie
awatar

dorota

178.56.120.*

10:10, 01/04/11

o ile dobrze pamiętam to nie bardzo sie orunią przejmują a teraz nagle takie inwestycje????? bardzo dziwne

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.176.*

10:03, 01/04/11

nie koniecznie żart, jak nam podniosą czynsze od września to sami sie wyprowadzimy na pole buraczane albo kapuściane;) lepsze to niż pod most... Ale artykuł fajny, gratuluje pomysłu:))

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.52.*

10:02, 01/04/11

Fajne na dzisiejszy dzień jak znalazł.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.206.*

09:54, 01/04/11

DOWCIP SIE UDAŁ. Z PRZERAŻENIEM CZYTAŁAM ARTYKUŁ I DOPIERO KIEDY DOTKNĘLIŚCIE PARKU ORUŃSKIEGO ZORIENTOWAŁAM SIE, ZE TO ŻART

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.227.123.*

09:00, 01/04/11

Szkoda, mieszkam przy Trakcie, kupiłem już kaelki do kuchni (zaoszczędziłem na czynszu)a tu taka wiadomość :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.28.190.*

08:26, 01/04/11

Super,ale ale dzisiaj juz 1.04.Czy sie z tym w dwa lata wyrobia...(mysle o tej trawie w parku)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.39.*

08:09, 01/04/11

AAA już wiem, dobre, dobre, :D

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń