Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 02/12/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Spotkanie z twórcami „Czarnego Czwartku”

 4 dodane: 14:25, 02/04/11

tagi:filmzkpig nr 6spotkanieczarny czwartek

Długo wyczekiwany film o wydarzeniach Grudnia’70, wszedł w lutym br. do polskich kin. Ekipa filmowa tworząca „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” zorganizowała po projekcji filmu spotkania na terenie całej Polski. Zawitała również na Górną Orunię.

Spotkanie z twórcami „Czarnego Czwartku”
Spotkanie z twórcami „Czarnego Czwartku”
Fot. zkpig nr 6

Fotografia 1 z 4

8 marca w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6 na Oruni Górnej gościli: współscenarzysta, p. Michał Pruski, kierownik produkcji, p. Olga Bieniek oraz asystent produkcji, p. Marlena Kreńska. Pan Pruski opowiadał nam o genezie powstania scenariusza.

Tak się składało, że on a także drugi scenarzysta, pan Mirosław Piepka, brali udział w wydarzeniach grudniowych w 1970 roku. Od bardzo dawna chcieli opisać te wstrząsające wydarzenia z kart najnowszej historii Polski. Z początku miała być to książka, później zdecydowali się na scenariusz do filmu. Obaj chcieli, aby ich relacje wiernie odtwarzały wydarzenia z historii.

W celu pozyskania informacji odbyli wiele rozmów z naocznymi świadkami tych zdarzeń. Nasz gość mówił, że dla wielu świadków wywiady te były bardzo ciężkim przeżyciem, bo przypominały tragiczne wydarzenia z ich życia. Po kilku miesiącach pracy powstał scenariusz ”Czarnego Czwartku”.

W trakcie spotkania uczniowie pytali gości o przebieg produkcji. Dowiedzieliśmy się, że od początku filmowcy borykali się z problemami finansowymi. Gdy w końcu znalazły się pieniądze, pojawiły się problemy innego typu, na przykład śnieg, który padał podczas kręcenia zdjęć, a którego nie było w grudniu 1970 roku. Cała ekipa zdjęciowa musiała chwycić za miotły i odśnieżała ul. Świętojańską w Gdyni.

Goście przytoczyli nam jeszcze wiele ciekawych opowieści, odsłaniając rąbek tajemnic produkcyjnych. Spotkanie przebiegało w przyjemnej atmosferze. Uzupełnieniem naszych wiadomości na temat tamtych wydarzeń, był film dokumentalny, przygotowany przez IPN, pt. „Czarny czwartek. Dlaczego?”.

tekst: P. Baranowski, kl. III B
zdjęcia: I. Mirońska, kl.II A
opieka: M. Kossak

Galeria artykułu

Spotkanie z twórcami „Czarnego Czwartku”

Spotkanie z...

Spotkanie z twórcami „Czarnego Czwartku”

Spotkanie z...

Spotkanie z twórcami „Czarnego Czwartku”

Spotkanie z...

Spotkanie z twórcami „Czarnego Czwartku”

Spotkanie z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń