Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 19/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Koniec szamba na Oruni?

 4 dodane: 00:00, 19/07/09

tagi:Gdański Projekt Wodno-Kanalizacyjnyoruniakanalizacja

'Wreszcie' odetchną niektórzy mieszkańcy Oruni. Wyczekiwane od kilkudziesięciu lat prace związane z kanalizacją docierają do naszej dzielnicy. Ostatnie nieskanalizowane wysepki zostaną podłączone do systemu odprowadzania ścieków.

Prace na Trakcie Św. Wojciecha
Prace na Trakcie Św. Wojciecha
Fot. p.kluz

Fotografia 1 z 4

Prowdopodobnie, gdyby nie dofinansowanie Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej, poczekalibyśmy na to dobrodziejstwo jeszcze kilka lat, obarczeni wysoki opłatami za wywóz ścieków. W całość projektu, obejmującego 28 zadań na terenie Gdańska i kosztującego 215 mln EUR, Unia Europejska wpompuje aż 91 mln EUR (41 proc.). Resztę budżetu projektu pokryje zwrotna pożyczka inwestycyjna z NFOŚiGW w wysokości 110 mln EUR (51 proc.) i środki własne GIWK – 14 mln EUR (7 proc.).

Jak dowiedzieliśmy się od Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej prace na terenie Oruni, Św. Wojciecha, Lipiec i Olszynki wykonywane są w ramach dwóch kontraktów. Pierwszy dotyczy kanalizacji sanitarnej Św. Wojciecha, Olszynki i Wyspy Sobieszewskiej (kontrakt nr 8.2), natomiast drugi budowy magistrali wodociągowej i kanalizacji sanitarnej dla Gdańska-Południe (kontrakt nr 5). Tym samym, mieszkańcy m.in. Traktu Św. Wojciecha po kilkudziesięciu latach doczekają się prawdziwej infrastruktury miejskiej. Projekty ruszyły w 2007 i 2008 roku i oba, według harmonogramu, powinny zakończyć się we wrześniu 2010 roku.  
Prace rozpoczęły się z dwóch stron naszej dzielnicy. Od ulic: Przybrzeżnej, Sandomierskiej i Równej na północnym-wschodzie i od południa na ulicach: Batalionów Chłopskich, Stromej, Po Schodkach, Wąwóz, Rzecznej (Św. Wojciech, Lipce) i Trakcie Św. Wojciecha (do ulicy Gościnnej). Na odcinku oruńskim podłączone do systemu kanalizacji zostaną również ulice Borkowska, Straszyńska i Starogardzka, a pod torami PKP zostaną zbudowane dwa przejścia kanałów sanitarnych łączących się z istniejącą już kanalizacją na ulicach Zawiejskiej i Raduńskiej.
W ramach tego samego projektu trwają prace związane z przebudową dwóch zbiorników oruńskich oraz przepompowni na ul. Kampinoskiej (powyżej ul. Nowiny). Woda z tych zbiorników będzie zasilała gdańską Morenę, Suchanino i Migowo.
Na Oruni postępy prac widać między innymi na Trakcie Św. Wojciecha na wysokości stacji Shell.

Jak dalece zaawansowane są prace i kiedy faktycznie system kanalizacji zacznie działać? Raport na stronie internetowej Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego podaje, że stan zaawansowania na 31 czerwca bieżącego roku dla pierwszego projektu to 32,12 proc., a dla drugiego 59,41 proc.
- Uruchomienie kanalizacji nastąpi po podpisaniu protokołu odbioru końcowego. Przewidujemy, że nastąpi to w terminach przewidzianych w umowach z wykonawcami (czyli wrzesień 2010 r.) – zapewnia nas p. Agnieszka Gajowniczek z GIW-K. - Planujemy przesłać imienne informacje o możliwości podłączenia się do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej przed zakończeniem robót. Informacja  ta będzie zawierała przewidywany termin podłączenia do kanalizacji – dodaje p. Gajowniczek.

Jeśli nie pojawią się żadne nieprzewidziane trudności, jesienią przyszłego roku wszyscy mieszkańcy Oruni powinni cieszyć się nową infrastrukturą kanalizacyjną. Jedynym zmartwieniem pozostanie zagospodarowanie miejsc po zbiornikach szamba.
Zachęcamy do monitorowania prac na swoich ulicach i komentowania na naszym portalu.
Przydatne linki:
www.gpws.pl – oficjalna strona Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego
http://www.forumeuropa.nazwa.pl/plikownia/GPWS_roboty_05.pdf – tu można znaleźć opis zaawansowania prac dla każdej z ulic.

Galeria artykułu

Prace na Trakcie Św. Wojciecha

Prace na...

Prace na Trakcie Św. Wojciecha

Prace na...

Prace na Trakcie Św. Wojciecha

Prace na...

Pracownicy WEMM Katowice

Pracownicy WEMM...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

188.146.96.*

16:40, 05/09/11

zrobili kanalize a teraz wszędzie śmierdzi..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.205.104.*

13:53, 27/06/11

właśnie a wszystkie Kolonie przy ul Równej... czemu na koloniach są wybudowane kanalizy tylko od połowy do końca ulic a początki są zostawione brak kasy? słyszałam że są inne powody tylko ciekawe kiedy się do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.254.*

13:54, 23/03/11

W tym artykule chyba nie są podane wszystkie ulice gdzie są uciążliwe szamba.Prace prowadzone są na Oszynce i ul.Sandomierskiej a co z ul.Smętną????

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:44, 26/11/10

A kiedy nastapi podłaczenie kanalizacji do kamienic i usuniecie szamb?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:42, 11/08/09

Wiem, że jedna rura kanalizacyjna będzie szła Kolonią Rola. Nie wiecie, czy zostanie doprowadzona także do Kolonia Mysia?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:30, 19/07/09

Dzięki Bogu, koniec średniowiecza...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń