Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 29/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Przebudowa Kanału: Kiedy, jak i za ile?

 1 dodane: 20:12, 21/04/11

tagi:KanałRaduniaprzebudowa

Przebudowa Kanału Raduni wchodzi w kolejną, póki co jeszcze "papierową" fazę. Wczoraj otwarto koperty z ofertami wykonawców. Najtańsza opcja to blisko 134 mln złotych, najdroższa – prawie 178 mln. Jak dokładnie będzie wyglądać cała inwestycja? Kiedy i od jakiego miejsca się rozpocznie? Czy w związku z planowanymi pracami szykują się wyburzenia budynków?

Przebudowa Kanału: Kiedy, jak i za ile?
Przebudowa Kanału: Kiedy, jak i za ile?
Fot. archiwum UM

Fotografia 1 z 1

Prace w ramach projektu „kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” mają rozpocząć sie w drugiej połowie 2011 roku. Potrwają dwa lata. Za realizację przebudowy Kanału Raduni odpowiada Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Wczoraj nastąpiło otwarcie ofert wykonawców robót.
- Oferty złożyło 4 wykonawców. Koszty przebudowy zawierają się w przedziale od 133,9 mln zł do 177,9 mln zł. Trwa sprawdzanie ofert pod względem formalnym – informuje Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Przebudowa Kanału jest w 85 procentach finansowana ze środków unijnych. Co z pozostałą sumą pieniędzy?

Z finansami jest ok
Wczoraj od jednego z lokalnych polityków uzyskaliśmy nieoficjalną informację, że mogą pojawić się trudności ze sfinansowaniem całego projektu. Według tej relacji, w Urzędzie ma obecnie trwać gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na realizację inwestycji. Miasto nie potwierdza tych rewelacji.
-  Miasto zapewniło finansowanie projektu, zabezpieczając na jego realizację pieniądze rządowe i unijne. Nie ma zatem żadnego, „gorączkowego”  poszukiwania środków – odpowiada Kuczyńska.

- Wkład własny w wysokości 15% ma być pokryty z budżetu Państwa. Miasto wydatkowało do chwili obecnej około 1,1 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej oraz wniosku aplikacyjnego – dodaje przedstawicielka Biura Prasowego w Gdańsku.

Od czego zaczynamy?
Zawarcie oficjalnej umowy z wykonawcą robót będzie możliwe po potwierdzeniu uzyskania dofinansowania unijnego. A te uzyska się dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopełnienie tych ostatnich formalności planowane jest na przełom maja i czerwca.

Pierwszym etapem robót będzie prawie 2,5 kilometrowy odcinek od zrzutu do Opływu Motławy do mostu na skrzyżowaniu ulic: Raduńska i Nowiny. Od tego miejsca robotnicy rozpoczną kolejne prace (będzie to obszar o blisko 3 kilometrowej długości) – do mostu na wysokości posesji Trakt Św. Wojciecha 370. Ostatnim etapem będzie przebudowa Kanału (odcinek o długości prawie 2 km) do granicy Gdańska.

Co tutaj się zmieni?
Zakres prac obejmie umocnienie, uszczelnienie, a tam gdzie to wskazane także poszerzenie Kanału (aktualnie jego szerokość waha się od 8 metrów przy moście na ul. Stromej do 10,30 m przy projektowanej Obwodnicy Południowej).

Na obu brzegach wykonane zostaną pionowe umocnienia (stalowa ścianka szczelna z oczepem żelbetonowym) o wysokości od 1,8 m do prawie 3,3 m. W zależności od lokalizacji będą miały one nieco inny wygląd.

I tak na opisywanym wyżej odcinku „etapu pierwszego” będzie to okładzina z cegły klinkierowej. Od mostu na skrzyżowaniu ulic Raduńska i Nowiny do mostu na wysokości posesji Trakt Św. Wojciecha 370 zobaczymy elewacje w kolorze szarym z betonu fakturowanego, imitującą fakturę kamienną. A od tego miejsca do granic miasta będzie to okładzina z kostki granitowej w kolorze dostosowanym do otoczenia.

Wzdłuż Kanału z obu stron pojawią się barierki. Powstanie 9 kładek dla pieszych wraz z balustradami. Zostanie wyremontowana kładka, położona na wysokości Traktu Św. Wojciecha 450. 

Na odcinku umocnień wykonanych po powodzi w 2001 roku (m.in. przy wylocie Potoku Oruńskiego) zostanie położona okładzina z cegły. Istniejące wyloty kanalizacji sanitarnej zostaną zabetonowane.

W ramach przebudowy Kanału Raduni zostanie rozebrany budynek przy Trakcie Św. Wojciecha nr 64 A.

DRMG planuje na dwa tygodnie przed rozpoczęciem robót zorganizować z mieszkańcami spotkanie informacyjne.

Galeria artykułu

Przebudowa Kanału: Kiedy, jak i za ile?

Przebudowa...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc19.52

46.205.64.*

12:39, 04/05/11

Czy na wale wraz z przebudową kanału pojawią się kosze na śmieci?

zgloś naruszenie
awatar

dslodkowski

89.73.58.*

22:38, 27/04/11

Poprawka, droga techniczna w ciągu kanału Raduni będzie wykona z polbruku (kostki betonowej). Będzie to faktycznie droga rowerowa, ale bez takiej kwalifikacji :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

11:36, 27/04/11

8 maja wybory do rad osiedli i dzielnic Gdańska 8 maja br. w godzinach 7.00 do 21.00 odbędą się w Gdańsku wybory do rad osiedli i dzielnic. Zarejestrowano łącznie 669 kandydatów, wybierać będziemy 435 radnych. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

dslodkowski

89.73.58.*

18:49, 22/04/11

Droga rowerowa (w standardzie asfaltu bitumicznego) wzdłuż kanału nie powstanie, gdyż nie pozwalają na to przepisy. Po pierwsze, dlatego że jest to obiekt inżynieryjny, po drugie nie zgodził się na to Wojewódzki ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

dslodkowski

89.73.58.*

18:42, 22/04/11

W ciągu minionych 10 lat powstało KILKANAŚCIE zbiorników retencyjnych, wykonano kanalizacje deszczową i układy odwodnieniowe w zagrożonych powodzią dzielnicach (pozostała jeszcze Osowa), wyregulowano potoki ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.254.180.*

16:14, 22/04/11

PANIE SLODKOWSKI- PAN JEST W BLEDZIE CZY PAN MYSLI ZE KLINKEROWA CEGLA MOZE ZAPOBIEDC POWODZI BUDOWA ZBIORNIKOW RETENCYJNYCH NA GORNYM TARASIE ORAZ CYKLICZNE CZYSZCZENIE KANALU, TO RECEPTA PO WOJNIE ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.103.*

16:12, 22/04/11

Chcemy przy tej inwestycji ścieżek rowerowych do Gdańska .....

zgloś naruszenie
awatar

dslodkowski

89.73.58.*

13:07, 22/04/11

Nie ma dzisiaj nic ważniejszego dla Oruni niż zapewnienie jej bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Żeby sytuacja sprzed 10 lat nie miała już drugi raz miejsca. Najpiękniejsze chodniki i nowoczesne drogi popłyną z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.59.*

12:33, 22/04/11

KWIATEK DO KOZUCHA ZA TE PIENIADZE NALEZALOBY ZROBIC COS SENSOWNIEJSZEGO JAK ELEWACJE DROGI CHODNIKI MONITORING WYLOZONY CEGLA ROW Z WODA CO TO KOMU I PRZYRODZIE DA?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.64.*

10:14, 22/04/11

Mam nadzieje że zrobią Ścieszki rowerowe

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.53.172.*

22:42, 21/04/11

Kanał raduni mógłby bardzo dobrze słuzyc, nam jako mieszkancom oruni jako dobry pomysl na zarobieniu. Super walory turystyczne, spływy kajakowe it:)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń